Novina u programu Solari 5000+: Građani će moći da postavljaju panele i na balkonima stambenih zgrada
Elektroprivreda Crne Gore nastavila je program Solari 5000+, kojim se građanima omogućava instaliranje solarnih panela na krovovima kuća, a predsjednik Odbora direktora kompanije Milutin Đukanović najavio je na konferenciji za medije i novinu: Ubuduće će se moći graditi solarne elektrane na balkonima stambenih zgrada.
U pitanju su praktični, plug-in solarni sistemi koji se od krovnih razlikuju prevashodno po veličini, napominje portal Investitor.me. U suštini, tehnologija se sastoji od jednog ili dva panela priključena na električnu utičnicu i koji proizvode samo oko 10 odsto energije stambenih krovnih sistema.
Sa stanovišta kupaca, glavna razlika je u tome što je balkonski sistem mnogo lakši za ugradnju. Komplet možete kupiti putem interneta i nije vam potreban električar za postavljanje. Za razliku od krovnih instalacija, gdje se preporučuju sertifikovani instalateri kako bi se izbjegao rizik od požara i oštećenja konstrukcije.
Ukratko: paneli su postavljeni na montažnu konstrukciju i pričvršćeni kablovima na inverter koji pretvara struju iz DC u AC, koji ide u vašu utičnicu preko običnog utikača.
“Solarni balkoni” su prethodnih godina posebnu ekspanziju doživjeli u Njemačkoj.
Potrebni novi izvori energije
Tehnički direktor EPCG Ljubiša Đurković kazao je da je tokom ove godine kroz program Solari 5000+ instalirano preko 25 MW fotonaponskih sistema.
“Cilj je da do kraja naredne godine realizujemo više od 90 odsto projekta Solari 5000+, koji je projektovan na ukupnu instalisanu snagu od 70 MW”, naveo je Đurković.
On je kazao da menadžment EPCG, u narednih četiri ili pet godina, mora da sagradi nove energetske izvore.
“Realnost je da moramo da povećamo učešće energije generisane u obnovljivim izvorima i da smanjimo učešće energije u portfoliju EPCG iz uglja”, poručio je Đurković.
EPCG završava godinu u plusu
EPCG će ovu poslovnu godinu završiti pozitivnim rezultatom, a u narednoj, koja će biti veoma izazovna zbog osmomjesečnog zastoja Termoelektrane (TE) Pljevlja, menadžment će učiniti sve da uspješno prevaziđe sve izazove, saopšteno je na konferenciji.
Izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović je kazao da je kompanija u ovoj godini uradila dosta, u mjeri mogućeg, jer je godina bila dosta složena. On je rekao da je 671 gigavat-sat (GWh) bilo manje raspoložive energije za prodaju nego prošle godine.
“Imajući to u vidu, a da pri tome nijesmo promijenili cijenu aktivne električne energije za krajnjeg korisnika, smatramo da je pozitivan rezultat koji smo ostvarili vrijedan podviga”, saopštio je Bulatović, prenosi Pobjeda.
On je najavio da će i u narednoj godini nastaviti da rade punom parom, u smislu ostvarivanja još boljih rezultata.
“Naredna godina će zbog osmomjesečnog izlaska TE iz pogona biti još teža nego ova. Samim tim ćemo imati oko 40 odsto manje raspoložive energije. Sve će dosta zavisiti i od hidrologije, ali pokrenuli smo sijaset projekata koji bi trebalo da ublaže tu zavisnost”, kazao je Bulatović i dodao da je kompanija ostvarila pozitivan rezultat i realizovala ogroman broj investicija.
Đukanović je podsjetio na sve projekte realizovane i započete u ovoj godini, među kojima su solarni paneli, vjetroelektrana (VE) Gvozd i izgradnja osmog agregata na Hidroelektrani (HE) Perućica.
“Tokom januara ćemo raspisati javni poziv za nabavku 300 megavata (MW) baterijskih sistema”, rekao je Đukanović.
Comments are closed.