wall street, nyse, njujorška berza
Ilustracija (Foto: Pixabay)

Najveće banke Wall Streeta napustile nekada prestižni klub

Podijeli

U roku od mjesec dana, najveće banke Wall Streeta napustile su jedan od najpopularnijih klubova u globalnim finansijama, javlja Bloomberg.

Net-Zero Banking Alliance (NZBA) — grupa posvećena pomoći zajmodavcima da smanje svoje emisije ugljen-dioksida — brzo su napustili Goldman Sachs, Wells Fargo, Citigroup, Bank of America i Morgan Stanley. JPMorgan Chase, najveća američka banka, izgleda da je sljedeća na redu.

Ovi potezi odražavaju želju američkih banaka da se zaštite od sve većeg političkog pritiska dok se Donald Tramp vraća u Bijelu kuću, tvrde ljudi koji su upoznati s tim pitanjem koji su tražili da ne budu imenovani. A NZBA se priprema za još izlazaka, rekla je sekretarka sekretarijata Sara Kemit članovima u pismu od 31. decembra koje je vidio Bloomberg. Ona je navela “političko okruženje” kao razlog napuštanja.

U isto vrijeme, uticaj NZBA prebjega u stvarnom svijetu je nejasan. Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, banke su kolektivno pojačale svoje finansiranje industrije fosilnih goriva otkako je savez formiran 2021. godine.

Portparol NZBA je odbio da komentariše ova napuštanja.

Aktivisti za zaštitu životne sredine zahtijevaju da vlada interveniše kako bi gađala Wall Street. Environmental Advocates NY, neprofitna organizacija, pozvala zvaničnike države Njujork da uvedu propise i zakone koji bi primorali banke koje posluju u najvećem svjetskom finansijskom centru da preduzmu klimatske mjere.

Talas izlaska iz NZBA prati zakulisne tenzije koje se spremaju više od dvije godine, pokazalo je Bloombergovo izvještavanje. U 2022, JPMorgan i Morgan Stanley bili su među bankama koje su se suprotstavile obavezujućim ciljevima finansiranja klimatskih promjena. NZBA je zatim ublažila neke zahtjeve, a članovi se nijesu bunili. Ali kako Republikanska stranka postaje neprijateljski raspoložena prema klimatskim organizacijama, finansijska industrija se repozicionira.

“Zabrinjavajuće ali ne i iznenađujuće”

Globalne temperature brzo rastu, ali banke nastavljaju da ubiru kratkoročni profit držeći se proizvođača fosilnih goriva. Stoga je i „zabrinjavajuće i ne iznenađujuće“ da se Wall Street okreće nazad neto nultim savezima, rekao je Ken Paker, koji predaje održivost na Fletcher školi na Univerzitetu Tufts u Medfordu, država Masačusets.

Savezi su stvoreni kako bi se podstakla finansijska industrija da uzme u obzir dugoročne troškove podrške nafte, gasa i uglja.

Još 2021. godine, kada je formirana NZBA, banke koje su sada napustile alijansu ponosile su se svojim članstvom i javno se hvalile. Glavni izvršni direktor BofA-a Brajan Mojnihan govorio je o “ posvećenosti neto nuli ” u svojoj ulozi kopredsjedavajućeg Inicijative za održiva tržišta, čija je navedena misija “izgradnja koordinisanih globalnih napora”, kako bi se pomoglo zelenom privatnom sektoru.

A u izjavi iz aprila 2021, najveća svjetska koalicija za finansiranje klime — Finansijska alijansa iz Glazgova za neto nulu — rekla je da će „zahtijevati da potpisnici postave privremene i dugoročne ciljeve usklađene s naukom kako bi dosegnuli neto nulu najkasnije do 2050.”

Sve banke koje napuštaju NZBA dale su javne izjave da i dalje prepoznaju dekarbonizaciju kao cilj u poslovanju. Ali takođe su jasno stavili do znanja da je njihova najveća dužnost da služe potrebama svojih klijenata. Niko nije naveo zvaničan razlog za napuštanje saveza.