Ovo su najbrže rastući poslovi, prema korisnicima LinkedIn-a
Neki od najbrže rastućih poslova za 2025. jedva da su postojali na prelazu stoljeća, prema novoj analizi LinkedIn-a.
LinkedIn je ispitao milione poslova na osnovu ažuriranja korisnika od januara 2022. do jula 2024, utvrdivši primjetan rast u industriji vještačke inteligencije, kao i novootkriveno interesovanje za ugostiteljstvo i putovanja.
Prva dva posla bila su inženjer vještačke inteligencije i konsultant za vještačku inteligenciju. Vještačka inteligencija je postala najnovija popularna riječ u Silicijumskoj dolini jer su kompanije poput OpenAI-a objavile chat botove koji mogu učiniti sve, od održavanja razgovora do predlaganja recepata do remiks slika – iako uz povremene pogrešne korake visokog profila. Posao istraživača vještačke inteligencije tako je zauzeo 12. mjesto.
Nije sve u IT-u
Ali nijesu svi poslovi bili fokusirani na AI – ili čak na visokotehnološku djelatnost. Na primjer, posao broj 3 bio je fizioterapeut. Menadžer razvoja radne snage i savjetnik za putovanja zaokružili su prvih pet.
Profesionalna društvena mreža svoju godišnju listu „Poslovi u usponu“ predstavlja kao „mapu puta“ za budućnost rada.
„Od porasta uloga AI do ponovnog pojavljivanja na pozicijama u putovanju i ugostiteljstvu, rangiranje za 2025. ističe sektore sa održivim rastom u današnjoj promjenjivoj radnoj snazi“, napisala je kompanija u svojoj objavi.
U međuvremenu, velike kompanije – uključujući giganta brze hrane McDonald’s – napustile su ili smanjile svoju praksu DEI (raznovrsni i inkluzivni poslovi), a čini se da raznolikost i uloge inkluzije ne rastu tako brzo kao prethodnih godina, prema LinkedIn-ovom izvještaju o ažuriranjima korisnika.
Od 2018. do 2022. menadžeri za raznolikost i inkluziju bili su treći najbrže rastući posao, a od 2019. do 2023. potpredsjednik za različitost i inkluziju bio je na sedmom mjestu. U najnovijem izvještaju, ove poslovne pozicije uopšte nijesu bile među 25 najboljih.
LinkedIn je takođe zabilježio rodnu strukturu 25 najbrže rastućih radnih mjesta. Od prvih 10, zaštitari (67%), spoljni prodajni predstavnici (81%), konsultanti za vještačku inteligenciju (70%) i inženjeri (80%) su bili pretežno muški poslovi.