Plate generalnih direktora u 100 najboljih kompanija u Evropi: Ko zarađuje najviše?
Glavni izvršni direktori (CEO) vodećih evropskih kompanija zarađivali su 110 puta više od prosječnog radnika EU u 2023.
Prosečna naknada generalnog direktora u 100 najvećih kompanija u Evropi, uključujući plate i bonuse, iznosila je 4,15 miliona eura, u poređenju sa prosečnom platom radnika u EU od 37,863 eura.
Koliko zarađuju generalni direktori vrhunskih evropskih kompanija godišnje? A kolike su plate vrhunskih direktora u Evropi? To donosi Euronews u svojoj analizi potkrijepljenu tabelama.
Mercerov izvještaj “Nagrade odbora i izvršnih direktora u Evropi” za 2024. otkriva plate, bonuse, prakse i trendove. Izvještaj je zasnovan na podacima od 100 najvećih organizacija navedenih na STOXX 600 od 1. januara 2024. Izraz ‘Evropa’ u ovom kontekstu se odnosi na kompanije koje posluju na sljedećim tržištima: Belgija, Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Italija , Holandiji, Norveškoj, Španiji, Švedskoj, Švajcarskoj i Velikoj Britaniji.
Prema izvještaju, srednja godišnja plata generalnog direktora među 100 najboljih kompanija iznosila je 1,57 miliona eura. Srednja maksimalna mogućnost bonusa bila je 200% plate, sa stvarnim srednjim isplatama bonusa do 82% tog maksimuma. Ovo je dovelo do ukupne naknade više od 4 miliona eura ( tačnije 4.147.440 evra).
Za donji kvartil, srednja plata je bila 1,32 miliona eura, dok je za gornji kvartil dostigla blizu 1,9 miliona. Ovo sugeriše da su neki izvršni direktori možda zaradili ukupnu naknadu veću od 5 miliona eura.
Za kompanije sa tržišnom kapitalizacijom većom od 200 milijardi eura, samo srednja plata bila je 2 miliona eura.
Njemačka je ispred Francuske i Velike Britanije po srednjim platama generalnih direktora
Među 100 najboljih kompanija, Velika Britanija (20), Francuska (20) i Njemačka (19) zajedno čine 59 kompanija – skoro tri od pet. Među ostalih pet najvećih evropskih ekonomija, Italija je imala osam kompanija, a Španija četiri. Švajcarska je zauzela četvrto mjesto u ukupnom poretku, sa 14 listiranih kompanija.
Izvještaj pomno ispituje pet zemalja, a Nemačka je prijavila najveću srednju platu generalnog direktora od 1,45 miliona eura. Slijede Švedska sa 1.360.000 eura, a Francuska sa 1.275.000 eura. Srednja plata generalnog direktora bila je 1.138.000 eura u Velikoj Britaniji i 1.100.000 eura u Italiji.
Uzimajući u obzir stope isplate bonusa, srednja naknada bi u Francuskoj trebalo da iznosi 4,22 miliona eura, dok je u Velikoj Britaniji 2,8 miliona eura. Ove brojke odražavaju kompanije uključene u izvještaj i mogu varirati u zavisnosti od veličine uzorka i sastava.
ETUC: Ogroman jaz u bogatstvu šteti ekonomiji i demokratiji
Evropska konfederacija sindikata (ETUC) upozorila je da ogroman jaz u bogatstvu šteti i ekonomiji i demokratiji.
Upoređujući prosječne naknade generalnih direktora sa prosječnim platama u Evropi, generalna sekretarka ETUC Ister Linč izjavila je: “Opsceni jaz u platama između izvršnih direktora i radnika pokazuje da hitno moramo rebalansirati ekonomiju povećanjem broja zaposlenih koji imaju koristi od plata koje su kolektivno ugovorene.”
“Pravednije plate bi povećale konkurentnost, pomažući da se okonča nedostatak radne snage u Evropi”, istakla je ona.
U saopštenju ETUC se takođe navodi da istraživanja pokazuju da će ljudi koji su nezadovoljni svojim platama i uslovima rada, i koji smatraju da imaju mali uticaj na svoja radna mjesta, lako izgubiti povjerenje u demokratske institucije.
Kako se razlikuju prosječne plate širom Evrope?
Prema Eurostatu, prosječna prilagođena plata za puno radno vrijeme po zaposlenom u 2023. godini kretala se od 13.503 eura u Bugarskoj do 81.064 eura u Luksemburgu, s prosjekom u EU od 37.683 eura.
Među četiri najveće ekonomije u EU, radnici u Njemačkoj su zarađivali najveću prosječnu platu od 50.988 eura, a slijedi ih Francuska sa 42.662 eura. Italija i Španija su bile bliže prosjeku EU, sa platama od 32.749 eura, odnosno 32.587 eura.
Nejednakost bogatstva u Evropi je upadljivo evidentna. Najbogatijih 10% stanovništva kontroliše enormnih 67% bogatstva kontinenta, dok donjih 50% odraslih posjeduje svega 1,2%.