Apple store, iPhone
Ilustracija (Foto: Laurenz Heymann, Unsplash)

Objavljena lista najvrednijih brendova 2025: Tehnološki titani na vrhu

Podijeli

Grupa 500 najvrednijih svjetskih brendova povećalo je vrijednost 10% u prošloj godini, dostigavši ​​9,5 biliona dolara (9,14 biliona eura) u 2025. To je bilo u suprotnosti s globalnim ekonomskim rastom, koji je dostigao rast od 3%. Tehnološki brendovi su predvodili ovaj uspon, a tri od pet najboljih brendova su tehnološke kompanije.

Brand Finance je u utorak objavio svoj Global 500 izvještaj, koji je otkrio 500 najvrednijih brendova na svijetu za 2025. godinu.

Apple je ponovo preuzeo krunu, sa vrijednošću brenda od 574,5 milijardi dolara (552,94 milijarde eura) u 2025, prema Brand Finance-u, što je povećanje od 11% na godišnjem nivou. Brend je zauzimao prvo mjesto svake godine od 2021, osim 2023. godine, kada je neznatno propustio 1%, kada je Amazon zauzeo prvo mjesto.

Ove godine, Microsoft je zauzeo drugo mjesto, sa vrijednošću brenda koja je porasla za 35% na 461,1 milijardi dolara (443,8 milijardi eura). Google je došao na treću poziciju, sa vrijednošću brenda od 413,0 milijardi dolara (397,62 milijarde eura), što je povećanje od 24% u odnosu na prošlu godinu.

Amazon je zauzeo četvrto mesto, sa vrijednošću brenda od 356,4 milijarde dolara (343,2 milijarde eura), 15% više nego prije godinu, dok je Walmart bio na petoj poziciji, sa vrijednošću od 137,2 milijarde dolara (132,12 milijardi eura), što je porast od čak 42%.

Samsung, TikTok/Douyin, Facebook, Nvidia i State Grid Corporation of China su takođe bili među 10 najboljih brendova ove godine. Nvidia je po prvi put bila dio top 10 liste, nakon što je vrijednost njenog brenda porasla 98% u prošloj godini.

TikTok/Douyin, DraftKings, Fanduel, Nvidia i AMD su neke od kompanija koje su zabilježile najveći rast vrijednosti brenda od 2020. godine, zajedno sa Pinduoduom, BYD-om, Appleom, TSMC-om, Microsoftom i Lilly.

Dejvid Hej, predsjednik i glavni izvršni direktor (CEO) Brand Finance-a, rekao je u saopštenju za javnost da  analiza o tome koji su brendovi najviše porasli od 2020. otkriva da tehnološke kompanije nemaju monopol na održivi rast brenda.

Ovaj dugoročni pogled takođe pojačava još jedan važan globalni trend: kako kineski brendovi poput TikTok-a, Pinduoduo-a i BYD-a prednjače u stvaranju vrijednosti i izazivanju etabliranih brend lidera.

“Kako Kina nastavlja da usavršava svoje strategije izgradnje brenda i fokusira se na kvalitet, očekujemo da će sve više kineskih kompanija ući na globalno tržište 2025”, kazao je Hej.

Nove inovacije i robusna lojalnost brendu podstiču rast tehnoloških kompanija

Vrijednost Appleovog brenda je značajno porasla u posljednje vrijeme zbog njegove stalne jake lojalnosti brendu. Kompanija je lansirala iPhone 16 u septembru 2024, zajedno sa iPad Pro i iPad Air još u maju. iPad mini je takođe predstavljen u oktobru 2024. Kompanija je istovremeno unaprijedila i svoje napore u pogledu vještačke inteligencije.

Hej je u ranijem saopštenju za javnost rekao da je Apple povećao vrijednost svoje robne marke kroz stratešku diversifikaciju i premiumizaciju, udaljavajući se od velikog oslanjanja na prodaju iPhonea prema poduhvatima u nosive uređaje i usluge kao što su Apple TV pretplate.

“Prema našem istraživanju, više od 50% ispitanika prepoznalo je Apple kao skup, ali vrijedan cijene, pojačavajući sposobnost brenda da zahtijeva premiju cijene”, naveo je.

Slično tome, Microsoft je takođe mnogo ulagao u vještačkoj inteligenciju u posljednjih godinu dana, posebno kroz saradnju sa OpenAI. Ovo je dugoročno partnerstvo vrijedno nekoliko milijardi dolara, koje se fokusira na superkompjuterstvo i nova iskustva AI.

Amazonove operacije računarstva u oblaku i e-trgovina izazvale su mnogo optimizma investitora u prošloj godini, doprinoseći rastu brenda. Tome je pomogao i rast prihoda kompanije u prošloj godini. Nadalje, kompanija se više fokusirala na povećanje svog izbora robe i povećanje brzine isporuke.

Slično tome, Walmart se više fokusirao na povećanje prihoda od marketinga i oglašavanja u prošloj godini, a istovremeno je poboljšao svoje digitalne usluge i privukao bogatije kupce.

SAD vode u vrijednosti brenda

Sjedinjene Američke Države su činile 52,9% ukupne vrijednosti brenda 500 najvećih kompanija, prema Brand Finance-u, sa 194 brenda. Kina je druga sa 15% sa 69 brendova. Na trećem mjestu je Njemačka sa 5,8% sa 27 brendova.

Iako je Japan, na četvrtom mjestu, imao 5,1% ukupne vrijednosti brenda, imao je veći broj brendova od Njemačke, 36. Slično, Francuska, na petoj poziciji, imala je 35 brendova, ali je imala samo 4,4% ukupne vrijednosti brenda.

Kada je u pitanju vodeća industrija po vrijednosti brenda, bankarstvo je zauzelo prvo mjesto sa 12,7% ukupne vrijednosti brenda, sa 78 brendova. Maloprodaja je blisko pratila 11,4% sa 45 brendova, dok su mediji bili na trećem mjestu sa 10,3% sa 24 brenda. Industrija elektronike činila je 8,2% ukupne vrijednosti brenda, a industrija interneta i softvera 6,5%.