Banka Japana podigla kamatne stope na najviši nivo u posljednjih 17 godina
Banka Japana (BOJ) podigla je ključnu kamatnu stopu na oko 0,5% sa 0,25% u petak, uz napomenu da se inflacija drži na poželjnom, ciljanom nivou.
“Ekonomija se postepeno oporavlja”, rekao je guverner BOJ-a Kazuo Ueda novinarima nakon dvodnevnog sastanka političkog odbora u Tokiju.
On je priznao da i dalje ostaju neizvjesnosti, uključujući inflaciju u inostranstvu i fluktuacije deviznih kurseva. Ali on je potvrdio svoje ranije mišljenje da će biti potrebna dodatna povećanja ako ekonomski uslovi to budu tražili.
“Naše osnovno razmišljanje se nije promijenilo”, dodao je on, naglašavajući važnost “pozitivnog ciklusa” viših cijena i plata.
Nedavni podaci o cijenama pokazuju da inflacija lebdi na oko ciljanih 2% centralne banke. Vladini podaci objavljeni nekoliko sati prije odluke pokazuju da su potrošačke cijene, isključujući promjenjive cijene hrane, prošle godine porasle po prosječnoj stopi od 2,5%, što je treću godinu zaredom rasta.
Indeks potrošačkih cijena (CPI), isključujući hranu, samo za decembar 2024. je zabilježio rast od 3%.
Još jedna dugoročna briga bio je rast plata. Nedavni podaci pokazuju da japanski radnici dobijaju bolje plate i generalno su spremni da dobiju solidne povišice u svojim predstojećim godišnjim sindikalnim pregovorima.
Ministarstvo rada je prilagodilo svoje podatke o platama za novembar na rast od 0,5%, umjesto na pad, što je pomoglo da se podrži odluka Banke Japana.
Cijene dionica su pale odmah nakon objave, ali se referentni Nikkei 225 oporavio ubrzo nakon toga i završio se malo promijenio. Američki dolar je pao na 155,41 japanski jen sa oko 156 jena ranije tokom dana.
Porast stope u julu prošle godine doveo je do pada cijena akcija. Banka takođe prati reakcije tržišta na politiku američkog predsjednika Donalda Trampa.
Ueda je rekao da su odgovori na povećanje kamatne stope bili prigušeni, što sugeriše da je odluka centralne banke bila tačna.
Banka Japana je u martu prošle godine povećala kamatnu stopu prvi put u 17 godina, čime je okončana politika negativnih kamatnih stopa, koja se svodi na negativne stope na zaduživanje.
Dugogodišnja ultra-labava monetarna politika Japana imala je za cilj da izvuče privredu iz deflatornih tendencija i podstakne rast. Deflacija stagnira rast, jer kompanije manje ulažu, smanjuju plate, a ljudi usporavaju potrošnju.
Stav Japana je u suprotnosti sa trendovima popuštanja koje su usvojile američke Federalne rezerve i Evropska centralna banka (ECB), koje su snižavale stope nakon što su ih podigle kako bi suzbile inflaciju.
Fed je nedavno nagovijestio da će usporiti tempo smanjenja kamatnih stopa.
Dilin Wu, istraživački strateg u Pepperstoneu, vjeruje da je nedostatak radne snage zbog japanske restriktivne imigracione politike i tržišnih očekivanja o povećanju plata od 5% u 2025. pomoglo da se otvori put za povećanje kamatnih stopa.
“Drugo, odsustvo trenutnog, agresivnog trgovinskog protekcionizma od strane predsjednika Trampa nakon njegove inauguracije značilo je da imovina u jenu nije bila ozbiljno pogođena, pružajući povoljno okruženje za pooštravanje”, rekao je Wu.
Japanska ekonomija nastavlja da se nosi sa neizvjesnošću
U januarskoj perspektivi ekonomske aktivnosti i cijena, Banka Japana očekuje da će japanska ekonomija nastaviti snažan rast ovog mjeseca. Međutim, i dalje postoje određene zabrinutosti oko cijena i ekonomske aktivnosti u zemlji.
Promjene u stranim cijenama i ekonomskim aktivnostima, kao i kretanja cijena roba i ponašanja japanskih kompanija u određivanju plata takođe bi mogle snažno uticati na ekonomiju zemlje.
Ovo je posebno tačno, jer se japanske kompanije sada više fokusiraju na podizanje cijena i plata, što bi zauzvrat moglo imati dalekosežne posljedice po devizne kurseve.
Za fiskalnu 2024. Banka Japana očekuje da će godišnja stopa rasta CPI-a, isključujući svježe namirnice, biti između 2,5% i 3%.
Za fiskalnu 2025. godinu, očekuje se da će ova stopa biti oko 2,5%, prije nego što se stabilizuje na približno 2% za fiskalnu 2026. godinu.