NIS razmatra izlazak iz Bugarske i Rumunije, traži i da SAD odgodi sankcije
Srbijanska grupacija za naftu i plin NIS pod kontrolom ruskog Gazproma razmatra povlačenje iz Bugarske i Rumunije zbog izazova s kojima se suočava na tim tržištima.
“Uprava […] razmatra mogućnost izlaska s tih tržišta ako izazovi potraju ili se pogoršaju, uključujući procjenu potencijalne potpune ili djelomične prodaje imovine, zatvaranja ili drugih izlaznih mehanizama”, navodi NIS u svom finansijskom izvještaju za četvrti kvartal 2024, prenosi Indikator.ba.
U Bugarskoj se NIS suočava s poteškoćama u nizvodnom poslovanju, dok su u Rumuniji pogođeni i uzvodni i nizvodni poslovi, navela je kompanija. Uz potencijalni izlazak, NIS takođe istražuje načine poboljšanja operativne efikasnosti i identifikovanja novih poslovnih prilika za suočavanje s izazovima lokalnog tržišta.
“U toku je sveobuhvatna revizija kako bi se osiguralo da će svaka donesena odluka biti u skladu s dugoročnim strateškim ciljevima Grupe i interesima dioničara”, rekli su iz NIS-a, dodajući da će rezultate ovih evaluacija objaviti u svojim redovitim izvještajima u narednom periodu.
U Bugarskoj NIS upravlja mrežom od 23 benzinske stanice pod markom Gazprom. Godine 2024. njegov tržišni udio u Bugarskoj na ukupnom tržištu motornih goriva iznosio je 2,3%, dok je maloprodajni tržišni udio bio 2,2%.
U Rumuniji NIS ima 19 benzinskih stanica pod brendom Gazprom, a takođe je uključen u istraživanje i proizvodnju nafte i gasa. Godine 2024. njegov tržišni udio u Rumuniji na ukupnom tržištu motornih goriva bio je 0,4%, dok je njegov udio na maloprodajnom tržištu bio 0,6%.
NIS je u petak objavio i da je njegova neto dobit pala 77 odsto na 10,1 milijardu dinara (86,4 miliona eura) u 2024. sa 44,2 milijarde dinara u prethodnoj godini. Dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) lani je smanjena 35 odsto – na 44,4 milijarde dinara, dok su investicije porasle 36 odsto na 53,2 milijarde dinara u 2024. godini.
Kompanija je takođe napomenula da nastavlja procjenjivati utjecaj nedavnih američkih sankcija na svoje poslovanje, napominjući da je njihov učinak teško predvidjeti. Američko ministarstvo finansija je 10. januara objavilo sankcije protiv NIS-a kao dio širih mjera protiv ruskog energetskog sektora, navodeći da kompaniju kontroliše ruski naftni div Gazprom Neft.
Gazprom njeft ima 50 odsto udjela u NIS-u, a matični Gazprom 6,15 odsto. Srbijanska vlada posjeduje oko 30 odsto NIS-a, a ostatak drže manjinski dioničari.
Traže da SAD odgode najavljene sankcije
Naftna Industrija Srbije uputila je zvaničan zahtjev za odlaganje sankcija Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD.
Ovaj zahtjev podržale su, kako prenosi Blic, Vlade Srbije i Mađarske.
Zahtjev sa odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci kaje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rješenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje.
Vlada Srbije podržava zahtjev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdijeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima, navodi beogradski dnevnik.
„S obzirom na značaj NIS-a za srpsku, ali i regionalnu privredu, hitno zahtijevamo od OFAC-a da razmotri trenutnu pomoć a u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rješenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra“, navodi se u zahtjevu.
„Zaposleni u NIS-u i građani nemaju razloga za brigu budući da će državno rukovodstvo, kao i do sada, zaštititi interese Srbije. Podsjećamo da su američki zvaničnici više puta jasno ponovili da sankcije nijesu uperene protiv Srbije i njenih građana te se u skladu sa tim nadamo konstruktivnom nastavku dijaloga, kako se ne bi narušila energetska stabilnost Srbije, ali i čitavog regiona“, rekla je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, rukovodilac Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država, Kancelarije za kontrolu strane imovine (Office of Foreign Assets Control – OFAC), u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije, prenosi Blic.