Rezultat bojkota trgovina: Dnevni promet pet trgovačkih lanaca manji za 1,6 miliona eura
Promet najvećih trgovačkih lanaca Volija, HDL-a, Idea-CG, Domaće trgovine i Megaprometa u petak, 31. januara, na dan kada je Alternativa Crna Gora (ACG) pozvala građane na bojkot trgovina, bio je niži za 56,14 odsto u odnosu na sedmicu ranije, 24. januara – pokazali su podaci Poreske uprave (PU).
Najveći odziv na inicijativu ACG bio je u sjevernoj regiji, u kojoj je promet bio niži za 61,4 odsto, u centralnoj regiji promet je pao za 57,89 odsto, a u južnoj za 52,2 odsto.
Tako je promet prošlog petka u ovih pet lanaca iznosio 1,22 miliona eura u odnosu na 24. januar kada je iznosio 2,79 miliona eura, odnosno 1,57 miliona manje. U sjevernom regionu promet je iznosio 122,3 hiljade eura u odnosu na sedmicu ranije kada je iznosio 316,8 hiljada eura. U centralnoj regiji promet je sa 1,41 milion eura 24. januara pao na 597,9 hiljada eura 31. januara, dok je u južnoj regiji sa malo preko milion palo na 503,9 hiljada eura. U petak je izdato 130.000 računa, što je za 102.000 manje nego 24. januara.
Ovim podacima zadovoljni su u ACG, kazao je Pobjedi njihov predstavnik Zarija Pavićević.
“Srećan sam što se konačno narod Crne Gore ujedinio radi jednog cilja, a to je ekonomski status svakog građanina. Ne želimo da ti ljudi imaju manje profite, to nije poenta, jer su oni poreski obveznici koji zapošljavaju jednu trećinu zaposlenih u privatnom sektoru i na direktan način utiču na javni sektor. Vjerujem da je poslata jasna poruka da bi građani trebalo da se pitaju i nadam se da će shvatiti ovaj vapaj ozbiljno”, kazao je Pavićević dodajući da nije siguran da trgovci žele da se inate sa 600.000 građana te da će, ako ne bude adekvatne reakcije, sljedeći put biti mnogo bolnije.
Ocjenjuje da efekti Programa Evropa sad odnosno povećanja minimalnih zarada na 600 odnosno 800 eura nijesu vidljivi isključivo zbog visokih cijena u trgovinama, dodajući da koliko god plate rastu, građani ne mogu sebi priuštiti ni osnovne životne namirnice.
Čekaju reakciju PKCG i UPCG
Pavićević navodi da do večeras očekuje reakciju Privredne komore Crne Gore i Unije poslodavaca Crne Gore, dodajući da će, ukoliko se niko od njih ne oglasi, ACG dati jasne smjernice za naredni period.
“Danima govorimo da moraju da se snize cijene. Očekujemo da oni izađu sa nekim prijedlogom, pa ćemo u odnosu na njihovu reakciju i mi reagovati”, kazao je Pavićević.
Za sada su, kako je dodao, najbliži tome da pozovu građane na novi bojkot u petak i subotu.
“To se i dalje može shvatati kao opomena, jer će svaki naredni korak biti u koordinaciji sa građanima koje ćemo anketirati kako bismo utvrdili koji lanac marketa je najskuplji i pozvati na njihov bojkot. To je nešto što najmanje želimo, jer nije namjera da nekome uništavamo prihode, ali ako ne bude reakcije, u jednom momentu nećemo imati izbora, nego ćemo doći u situaciju da pozovemo na bojkot artikala brzo kvarljive robe – mesnih i mliječnih proizvoda”, kazao je Pavićević.
Upozorio je da su fotografisali cijene osnovnih životnih namirnica od prije deset dana te da neće dozvoliti da se cijene podižu, pa spuštaju kako bi se napravio privid smanjenja. Pavićević je kazao da su prije nekoliko dana svjedočili „super akciji na jedan artikal koji je bio snižen 40 odsto“, ali da je siguran da se ni tada nije išlo ispod nabavne cijene.
“Istrajaćemo u ovome, a nisam siguran hoće li trgovci ovo shvatiti ozbiljno. Ne želim da vjerujem da neko može sebi da priušti novi krah. Nadam se da će im ovo biti jasna poruka i statistički gledano, ona je dobro poslata”, poručio je Pavićević.
Ogradio se od poziva koji se posljednjih dana šire sa određenih profila na društvenim mrežama da se jedan trgovački lanac bojkotuje sedam dana.
“Moram da zatražim strpljenje, i ja bih volio da sve to može tako da uspije, ali to nije baš tako jednostavno. Apelujem na građane da slušaju smjernice ACG, jer ne smijemo donositi ishitrene odluke, Sačekaćemo do večeras, pa ukoliko ne bude odgovora, vidjećemo za dalje korake”, zaključio je Pavićević.