Farmer Milić iz Tuzi upozorava: Bojkot trgovinskih lanaca je direktno uništavanje crnogorske poljoprivrede
Bojkot trgovinskih lanaca je direktno uništavanje crnogorske poljoprivrede, kaže za “Dan” poljoprivrednik iz Tuzi Željko Milić.
Dodaje i da niko ne razmišlja kako će bojkot, a posebno najavljeni sedmodnevni bojkot jednog trgovinskog lanca, uticati na radnike koji tamo zarađuju platu.
“Sad su se prisjetili i kažu `nemojte da jedete nedjelju dana`. Ovaj narod će to olako prihvatiti, ne pomišljajući kakve posljedice to ima za hiljade familija koje rade u tim marketima, ne gledajući na nas poljoprivrednike, jer mi nemamo gdje sa našom robom”, kaže je Milić.
On objašnjava da je trenutno poljoprivredna sezona u zatišju, pa šteta od bojkota se može smatrati manjom.
Ali, kako kaže, ako se sa tom akcijom nastavi u jeku sezone, onda će posljedice po našu poljoprivredu biti nesagledive.
“Neću da budem advokat nijednog trgovinskog lanca, ali svi koji zovu na bojkot treba da znaju – pozivom na sedmodnevni bojkot napraviće ogromnu štetu poljoprivrednicima, toj firmi koja je dužna da ispoštuje svoje radnike”, ističe on.
Milić ne krije veliko nezadovoljstvo zbog poruka koje dolaze sa vrha vlasti, a posebno premijerom Milojkom Spajićem.
“Zamislite premijera koji poziva na bojkot njegove vlade. Ja ne razumijem to drugačije osim kao poziv da se bojkotuje Vlada na čijem je on čelu. Zašto je on premijer, ako ja treba da gladujem sedam dana i da se borim protiv nekog”, pita se Milić.
Ako se bojkot produži, Milić ne isključuje odgovor poljoprivrednika.
“To vam odgovorno trvrdim. Doći ćemo ispred Vlade sa svojim proizvodima, napraviti tezge. To neka očekuju vrlo brzo. Pošto je premijer pozvao narod da nas bojkotuje, mi ćemo doći ispred njegove kancelarije, pa neka nas voze u Spuž sve, ako tamo ima mjesta”, poručio je Milić.
“Ne znam šta ću da radim sa salatom iz plastenika. Uložio sam mnogo. Samo salate sam zasadio na dvije hiljade kvadratnih metara. To je oko deset tona salate. Ako računam današnju cijenu, a to je euro po kilogramu salate, izlazi da ću imati deset hiljada eura štete. A da ne računam uloženi rad, jer sam se četiri prethodna mjeseca samo time bavio. Mi poljoprivrednici nijesmo milioneri pa da nam deset hiljada ne znači ništa. Mi radimo da bismo zaradili platu i sad prijete da nam tu zaradu oduzmu”, pojašnjava Milić.
Otkupna cijena za zelenu salatu u veleprodaji, koju gaji Milić, trenutno iznosi 80 centi. U trgovinskim lancima cijena salate je veća za dvadeset posto, zbog marži i poreza koje trgovci moraju da plaćaju.
On smatra da je malo vjerovatno da se cijene spuste jer zavisimo od uvoza.
“Ako ste vezani za uvoz 80 odsto, i ako nešto kupite u Italiji euro, onda ne znam kako neko može da traži da taj proizvod kod nas košta 80 centi”, navodi Milić.
Ističe da je za ovu sezonu kupio materijal 50 odsto skuplje nego lani.
“Ako mene kilogram salate košta 60 centi, ja treba da zaradim 20 centi da imam nečeg da živim. Ako je neko smislio da mi uzme tih 20 centi, onda ću da batalim ovaj posao. Da li bi neko išao na posao a da mu ne daju ni dinara”, pita Milić.
Priča da je naša roba skupa u korist uvozničkog lobija
Kako Milić kaže, tvrdnja da su naši proizvodi skuplji od uvoznih nije tačna, već je zlonamjerna.
“Svaki građanin može da se uvjeri sam da su u julu i avgustu najjeftiniji poljoprivredni proizvodi. Paprika je sad pet eura, ali to je uvozna roba. Priča se stalno svodi na to da je naša roba skupa. To nije istina. Ta priča se stalno širi da bi uvoznici nesmetano uvozili”, ističe sagovornik Dana.