AI firma koju je osnovao bivši austrijski kancelar dostigla status jednoroga
Firma “Dream” za sajber sigurnost sa sjedištem u Tel Avivu, koju je osnovao bivši austrijski premijer Sebastijan Kurc zajedno s preduzetnikom Šalevom Huliom i cyber stručnjakom Džilom Dolevom, objavila je u ponedjeljak uspješnu rundu finansiranja vrijednu 100 miliona dolara (105 miliona eura), što je tržišnu vrijednost firme dovelo do iznosa od 1,1 milijardu dolara (1,05 milijardi eura).
Time je Dream dobio status jednoroga (unicorn), odnosno startapa sa vrijednošću od najmanje milijardu dolara.
Investitore je predvodio je Bain Capital Ventures, dok su dodatni investitori bili Grupa 11, Tru Arrow, Tau Capital i Aleph.
Osnovan u januaru 2023, Dream razvija rješenja kibernetičke odbrane vođena vještačkom inteligencijom za vlade, nastojeći da identifikuje i eliminiše prijetnje prije nego što se pojave.
Godine 2024. Dream je prikupio više od 130 miliona dolara (124 miliona eura) godišnje prodaje vladama i nacionalnim organizacijama za sajber bezbjednost.
“Sofisticirani sajber napadi na našu kritičnu infrastrukturu su u porastu i po učestalosti i po složenosti”, rekao je Kurc, suosnivač i predsjednik Dream-a, u izjavi.
“U vrijeme dok sam bio premijer vidio sam iz prve ruke kako ovi napadi mogu uzrokovati stvarnu ljudsku štetu i da imaju kapacitet da poremete društvo u cjelini. Osnivanjem Dreama, mi smo na misiji da osnažimo nacije protiv onoga što je definitivna briga za nacionalnu sigurnost naše ere”, dodao je.
Projekat je označio novi korak za bivšeg kancelara nakon što je bio primoran da odustane od svoje uloge u vladi 2021. godine, zbog tvrdnji povezanih s optužbama za korupciju.
Novo doba za sajber sigurnost
Nova runda finansiranja za Dream ubrzava razvoj firminog Cyber jezičkog modela (CLM) i takođe će podstaći širenje kompanije na dodatna tržišta.
Kompanija je istakla da će se “fokusirati na tržišta na kojima sajber prijetnje i dalje predstavljaju značajne izazove nacionalne sigurnosti”.
Enrike Salem iz Bain Capital Ventures pridružiće se upravnom odboru Dream-a, zajedno sa Šlomo Janaijem, koji trenutno služi u odboru Philip Morrisa.
Oni će se pridružiti sadašnjim članovima odbora Dovi Frensis, Majklu Ajzenbergu i osnivačima kompanije.
AI je potreban za borbu protiv AI napada
Stručnjaci upozoravaju da, kako sajber kriminalci pokreću sofisticiranije napade koristeći AI tehnologiju, vlade i kompanije moraju koristiti odbrambene strategije bazirane upravo na AI.
Na primjer, vještačka inteligencija se sada koristi za kreiranje realističnih phishing e-poruka ili deepfake-a kako bi se pojedinci podstakli da dijele osjetljive informacije.
Ukupni troškovi sajber kriminala, prema industrijskoj grupi koju citira Svjetski trgovinski forum (WEF), skočili su sa 3 milijarde dolara (2,9 biliona eura) u 2015. na 6 milijardi dolara (5,7 biliona eura) u 2021.
Statista procjenjuje da će ovaj ukupni iznos dostići 15,6 biliona dolara (14,9 biliona eura) do 2029. godine.
Organizacije su potrošile oko 200 milijardi dolara (191 milijardu eura) na globalnom nivou na proizvode i usluge cyber sigurnosti 2024, prema McKinseyju.