Fehmarnbelt tunel, Danska njemačka podmorski tunel
Ilustracija budućeg tunela (Foto: BBC/Screenshot)

Evropa gradi najduži podmorski tunel na svijetu: Projekat vrijedan 7 milijardi eura povezuje Dansku i Njemačku

Podijeli

Na jugu Danske odvija se jedan od najambicioznijih infrastrukturnih projekata u Evropi – izgradnja Fehmarnbelt tunela, koji će povezati Dansku i Njemačku ispod Baltičkog mora.

Ovaj tunel, dug 18 kilometara, biće najduži uronjeni tunel na svijetu, nadmašujući sve dosadašnje rekorde.

Četiri trake za auta i dva kolosjeka pruge

Fehmarnbelt tunel će spajati danski grad Rødbyhavn na ostrvu Lolland sa Puttgardenom na njemačkom ostrvu Fehmarn. Tunel će imati četiri trake za drumski saobraćaj i dvostruku željezničku prugu, što će omogućiti prelazak automobilom za samo 10 minuta, dok će vozom putovanje trajati svega 7 minuta.

Očekuje se da će ovaj infrastrukturni poduhvat značajno skratiti vrijeme putovanja između Kopenhagena i Hamburga – sa gotovo pet sati na svega dva i po sata – i time unaprijediti povezanost Skandinavije i centralne Evrope. Time se otvaraju nove mogućnosti za razvoj trgovine, turizma i mobilnosti radne snage.

Vrijednost investicije i rok izgradnje

Ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na više od 7 milijardi eura. Većinu sredstava obezbjeđuje Danska, uz značajnu finansijsku podršku Evropske unije, koja je ovaj projekat označila kao jedan od prioriteta u okviru Transevropske mreže za transport (TEN-T).

Izgradnja je počela 2020. godine na danskoj strani, a 2021. i na njemačkoj. Tunel bi trebalo da bude završen i pušten u saobraćaj do 2029. godine.

Inovativna tehnologija i zaštita životne sredine

Tunel se gradi pomoću metode uronjenih elemenata – veliki betonski segmenti se prethodno izrađuju, a zatim spuštaju u iskopani rov na dnu mora. Ova metoda omogućava preciznu i efikasnu gradnju, ali zahtijeva rigorozne mjere zaštite životne sredine.

Posebna pažnja posvećena je zaštiti morskog ekosistema – uključujući mjere za smanjenje buke tokom gradnje, kao i očuvanje osjetljivih staništa.

Kontroverze i izazovi

Uprkos brojnim prednostima, projekat je izazvao i određene kontroverze. Ekološki aktivisti i neke lokalne zajednice izražavaju zabrinutost zbog potencijalnih negativnih posljedica po prirodu i ekonomiju – naročito kada je riječ o trajektnom prevozu, koji će tunel praktično zamijeniti.

Pored toga, projekat se suočava sa izazovima u koordinaciji između danskih i njemačkih vlasti, kao i u sinhronizaciji izgradnje prateće infrastrukture.

Fehmarnbelt tunel predstavlja jedno od ključnih čvorišta buduće evropske saobraćajne mreže. Uz očekivane dugoročne ekonomske koristi, ovaj poduhvat simbolizuje novu fazu u povezivanju sjevera i juga Evrope – brže, efikasnije i održivije.