Bonusi na Wall Streetu dostigli rekordnu vrijednost
Sezona bonusa na Vol Stritu traje do marta, a prema procjenama objavljenim u srijedu ujutro, proljeće je sjajno počelo za više od 200.000 zaposlenih u firmama za hartije od vrijednosti sa sjedištem u Njujorku.
Ukupan fond za bonuse dostigao je rekordnih 47,5 milijardi dolara, što je porast od 34% u odnosu na prošlu godinu, prema kancelariji državnog kontrolora Njujorka Tomasa P. DiNapolija. Prosječan bonus po zaposlenom takođe je dostigao rekord – 244.700 dolara, što je rast od 31,5% u odnosu na godinu ranije.
Ovi veliki bonusi prate rast profita na Vol Stritu od čak 90% u prethodnoj godini, navodi DiNapoli. „Ovaj rekordno visok fond za bonuse odražava veoma snažan učinak Vol Strita u 2024. godini. Takva snaga finansijskog tržišta dobra je vijest za ekonomiju Njujorka i našu fiskalnu poziciju, jer se u velikoj mjeri oslanjamo na poreze koje generiše“, rekao je on.
Rekordi su izraženi u nominalnim iznosima. Kada se prilagode za inflaciju, rekord i dalje drži 2006. godina. Te godine, fond za bonuse iznosio je 34,3 milijarde dolara, a prosječan bonus bio je 191.400 dolara – što bi prema današnjim vrijednostima (2025) bilo više od 307.000 dolara, pokazuju kalkulacije američkog Biroa za statistiku rada.
Bonus veći tri puta od prosječne američke plate
Rekordni ili ne, prosječan bonus na Vol Stritu i dalje višestruko nadmašuje medijalni prihod američkih domaćinstava. Ove godine, bonus je bio tri puta veći od 80.610 dolara – koliko iznosi medijalni prihod domaćinstava prema podacima američkog zavoda za statistiku iz 2023.
DiNapolijeve procjene zasnovane su na trendovima u porezima po osnovu isplate gotovinskih bonusa za rad tokom 2024. godine, uključujući i odložene bonuse iz prethodnih godina koji su naplaćeni prošle godine. Međutim, u ove iznose nijesu uključene akcije i druge forme odložene naknade za koje porezi još nijesu obračunati.
Kada Vol Strit raste, raste i Njujork
Iako danas manji procenat zaposlenih u sektoru hartija od vrijednosti radi u samom Njujorku nego ranije – trenutno je to 18%, u poređenju sa 33% iz 1990. – taj grad i dalje ima najveći udio u toj industriji među svim američkim državama, prema podacima DiNapolijeve kancelarije. Ti zaposleni značajno doprinose ekonomiji države i grada, s obzirom da je jedna od 11 zaposlenih osoba u gradu direktno ili indirektno vezana za ovu industriju.
DiNapoli navodi da Vol Strit obezbjeđuje 19% ukupnih poreza države Njujork i 7% prihoda grada Njujorka. Samo bonusi iz 2024. godine donijeće dodatnih 600 miliona dolara u državnu, i 275 miliona u gradsku kasu.
On dodaje i da Vol Strit čini skoro 18% ukupne ekonomske aktivnosti u gradu, te da ima jednu od najviših stopa povratka u kancelarije u odnosu na druge sektore.
Šta donosi 2025?
Gledajući unaprijed, DiNapoli upozorava da bi „rastuća ekonomska neizvjesnost usljed velikih promjena u federalnoj politici mogla da oslabi izglede za pojedine dijelove industrije hartija od vrijednosti u 2025. godini“.
Nije precizirao na koje se politike tačno odnosi, ali se smatra da su u pitanju nepredvidivi potezi bivšeg predsjednika Donalda Trampa – uključujući kontroverzne carine i narušavanje odnosa SAD sa saveznicima – što je stvorilo konfuziju među investitorima i poslovnom zajednicom, te gurnulo povjerenje potrošača na najniži nivo od januara 2021.