Termoelektrana Pljevlja
Termoelektrana Pljevlja (Ilustracija)

TE Pljevlja stala na sedam mjeseci: Počinje finalna faza rekonstrukcije vrijedna 100 miliona eura

Podijeli

Termoelektrana Pljevlja sinoć je u ponoć obustavila proizvodnju struje i van pogona će biti sedam i po mjeseci, zbog finalnih radova na ekološkoj rekonstrukciji. To je na konferenciji za novinare održanoj u Termoelketrani Pljevlja kazao predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović.

“Večeras u 24 sata TE Pljevlja prestaće sa radom i krenuće se aktivno da radi završna faza ekološke rekonstrukcije. Ukoliko sve bude u redu TE bi ponovo trebalo da krene 15. novembra”, rekao je Đukanović, prenose Vijesti.

Naveo je da će ekološka rekonstrukcija TE koštati 75 miliona eura.

“Ja od toga nikako ne bih odvajao izmještanje rijeke Ćehotine, koje će Rudnik uglja koštati 25 miliona eura. Znači rekonstrukcija plus izmještanje Ćehotine je 100 miliona eura. Da ne govorimo da će EPCG morati da odvoji gotovo 70 miliona eura za kupovinu nesdostajuće električne energije”, rekao je Đukanović.

Istakao je da će se benefiti projekta pokazati u narednom periodu “bez obzira na sve teškoće i velika ulaganja po svim osnovama” a EPCG i Rudnik uglja biti spremni da u 2026. i narednim godinama ostvaruje izvanredne rezultate.

Iskazao je nezadovoljstvo kako se u ovom procesima ophodilo do 2021 godine.

“Mi smo jedina energetska kompanija u svijetu koja nije povećavala cijenu struje. I pored svih teškoća elektroenergetski sistem će u narednom periodu funkcionisati stabilno. Radnici nemaju razloga da brinu za isplatu zarada. Mi smo našli model kako to da najefektniji način prevaziđemo”, rekao je Đukanović.

Kazao je da se “protiv ovih slabosti” najbolje boriti izgradnjom novih energetskih objekata, koji će proizvoditi električnu energiju.

“Idemo da završimo ekološku rekonstrukciju a od toga će veliku korist imati i Pljevlja. U planu je i toplifikacija, koja je u za nekom periodu bila bajka. Rudnik uglja ima nevjerovatne projekte koji mogu služiti za primjer i ostalim rudnicima u regionu”, rekao je Đukanović.

Kazao je da EPCG će vrlo brzo donijeti odluku da ni sledeća tri mjeseca neće biti povećanja struje, ali da moraju voditi računa da je električna energija berzanska roba i kako će se cijene kretati u junu, julu, avgustu.

“Za sada nema povećanja, ali uvijek postoji jedna zadrška. Valjda su se građani do sada uvjerili da EPCG vodi računa o njihovom standardu. Mi smo jedina energetska kompanija u regionu, koja u prethodne 4 godine nije povećavala cijenu struje. Ne može niko tvrdo da garantuje kakvo će biti stanje u narednom periodu”, rekao je Đukanović.

Izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović rekao je da se ulazi u finalnu fazu projekta ekološke rekonstrukcije TE.

“Ovaj projekat je jako izazovan, kompleksan i sam po sebi nosi određene neizvjesnosti. Ovaj menadžement u proteklih godinu i po uradili smo mnogo da bismo spremni ušli u finalnu fazu realizacije i nadamo se da će rok od 15. novembra biti ispoštovan. Postoji mogućnost da se taj rok i skrati, a u narednom periodu nam slijede pregovori sa izvođačem i mislim da postoji ozbiljna šansa da se rok zbog tehničke pripremljenosti skrati za mjesec dana”, rekao je Bulatović.

Cilj projekta je zdravija životna sredina i produženje roka trajanja, odnosno dobijanje dozvole za što duži rad TE Pljevlja.

“U periodu zastoja biće obezbjeđeno potpuno stabilno snabdijevanje električnom energijom. Nabavili smo skoro sve potrebne količine. Ostalo je još neka manja količina koja će se nabavljati na mjesečnom i dnevnom nivou i nema bojazni što se tiče urednog snabdijevanja strujom građana. Zastoj TE neće usporiti investicioni ciklus u EPCG, naprotiv krenućemo u još jaču realizaciju solarnih projekata, takođe i vjetroelektrane Gvozd gdje prve kilovate očekujemo do kraja ove godine. Na taj način stvorićemo jedan energetski miks koji bi trebao da u potpunosti olakša izlaz iz energetske tranzicije”, rekao je Bulatović.

Miro Vračar, izvršni rukovodilac Funkcionalne jedinice Proizvodnja EPCG, rekao je da su 2024. i pored nepovoljnih hidroloških prilika ostvarili plan 99 odsto.