economics, investment, investor, investitor, stock exchange, businessman

Evropska tržišta se oporavljaju nakon pada, geopolitičke tenzije ostaju

Podijeli

Evropska berzanska tržišta otvorila su se u pozitivnoj zoni u utorak, 8. aprila, nakon četvorodnevnog pada koji je uzdrmao raspoloženje investitora širom svijeta.

Do 09:11 po srednjeevropskom vremenu, indeks Stoxx 600 bio je viši za oko 1%, a gotovo svi sektori su ponovo bili u zelenom. Ključni regionalni indeksi takođe su porasli: njemački DAX je skočio za 1,09%, francuski CAC 40 za 1,66%, dok je italijanski FTSE MIB porastao za 1,66%. U Španiji je IBEX 35 bio viši za 0,52%, a londonski FTSE 100 takođe se vratio u pozitivnu teritoriju s rastom od 1,03%.

Ovaj smireni početak na evropskim tržištima dolazi nakon teške trgovinske sesije u ponedjeljak, iako oprez i dalje dominira među investitorima zbog nastavka globalnih trgovinskih tenzija i neizvjesnosti oko narednih poteza američkog predsjednika Donalda Trumpa.

„Investitori moraju prihvatiti dan po dan – a utorak je dobro počeo. Cijena nafte porasla je za 1,2% na 61,45 dolara po barelu, dok je zlato ojačalo 1,8% na 3.028 dolara po unci“, izjavio je Russ Mould, investicioni direktor u kompaniji AJ Bell.

Dodao je da su to „mali dobici kad se gledaju pojedinačna tržišta, ali veliki koraci za širi tržišni oporavak nakon nedavnog finansijskog ‘krvoprolića’ koje je započelo na tzv. ‘Danu oslobođenja’. Stabilizacija tržišta dočekana je širom otvorenih ruku.“

Mould takođe upozorava da su tržišta i dalje krhka i da bi svaki novi agresivni potez od strane Trumpa ili oštar odgovor trgovinskih partnera mogao ponovo uzdrmati berze.

U međuvremenu, kinesko Ministarstvo trgovine saopštilo je u utorak da će se „boriti do kraja“ i preduzeti neprecizirane kontramjere protiv SAD-a, nakon što je predsjednik Trump zaprijetio dodatnim carinama od 50% na kineski uvoz.

Tokom popodneva po tokijskom vremenu, indeks Nikkei 225 porastao je za 5% na 32.691,34 poena. Iako je Hang Seng povratio dio izgubljene vrijednosti i porastao 1,6% na 20.140,78 poena, to nije bilo ni blizu oporavka od 13,2% pada u ponedjeljak – najgoreg dana za taj indeks još od azijske finansijske krize 1997. godine. Shangajski kompozitni indeks skočio je 0,9% na 3.124,77, dok je južnokorejski Kospi blago porastao za 0,1%, a australijski S&P/ASX 200 skočio 1,7%. Berze u Novom Zelandu i Australiji takođe su bile u plusu.

Američki fjučersi su takođe pokazali pozitivna kretanja, s tri glavna indeksa – S&P 500, Dow Jones i Nasdaq – u porastu većem od 1%. Ipak, analitičari ostaju skeptični u pogledu održivosti ovog oporavka.

„Ne bih se kladio na dugotrajan skok, osim ako ne vidimo odlučan zaokret u politici“, napisao je Michael Brown, viši istraživač u kompaniji Pepperstone.

Sličan stav iznio je i Richard Hunter iz Interactive Investora, koji upozorava na i dalje visok nivo volatilnosti i osjetljivosti tržišta. Dow Jones je tokom ponedjeljka zabilježio najveći intradnevni pomak u istoriji, dok su se nagađanja o mogućem zatišju u trgovinskom ratu brzo raspršila nakon novih prijetnji iz Bijele kuće.

Iako je Nasdaq blago porastao, i dalje je u zoni medvjeđeg tržišta, sa padom od 19,2% od početka godine i ukupno 23% u odnosu na svoj rekord. S&P 500 i Dow Jones su takođe značajno pali – 14%, odnosno 10,8% u 2025. godini.

Analitičari ističu da bi čak i najava daljih kontramjera iz Pekinga, kao i dodatni državni stimulansi, mogli imati dugoročne posljedice. Izvjesno je da će ishod trenutnog trgovinskog sukoba biti „ružan“, a tržišni pritisci neće uskoro popustiti.