berza, stock exchange, DAX, frankfurtska berza, investitori, investors, investing
Ilustracija (Foto: Arne Dedert/dpa)

Investitori se spremaju za veliki trgovinski rat, Kina uzvraća udarac

Podijeli

Fokus ove sedmice biće na mogućim novim carinama iz administracije Donalda Trampa, kao i na kontramjerama drugih ekonomija. Takođe, ključnu pažnju finansijskih tržišta privući će podaci o inflaciji u SAD-u i Kini, kao i odluka o kamatnim stopama centralne banke Novog Zelanda, piše Euronews.

Globalna tržišta i dalje su nestabilna nakon prošlonedjeljnog oštrog pada izazvanog tarifama. Kineski odgovor predstavljao je značajnu eskalaciju globalnog trgovinskog rata, nakon što je ta zemlja uvela carine od 34% na sav uvoz iz Sjedinjenih Američkih Država. Investitori strahuju da bi rastuće trgovinske barijere mogle gurnuti svjetsku ekonomiju u recesiju.

Ove sedmice, tržišni akteri nastaviće da prate dešavanja u vezi s tarifama koje najavljuje predsjednik Trump i odgovore drugih velikih ekonomija. Rastuća neizvjesnost vjerovatno će dodatno podstaći izbjegavanje rizika na globalnim tržištima.

U tom kontekstu, podaci o inflaciji u SAD-u biće ključni pokazatelj smjera američke ekonomije i moguća naznaka daljih poteza Federalnih rezervi. Pored toga, pažnju investitora privući će i drugi važni događaji, uključujući izvještaj o industrijskoj proizvodnji u Njemačkoj, odluka o kamatnoj stopi centralne banke Novog Zelanda, kao i inflacija u Kini.

Evropa

Evropska unija priprema zajedničke kontramjere kao odgovor na Trampove carine na metal i druge uzvratne mjere, pridružujući se tako Kanadi i Kini u najavi dodatnih odgovora. Bijela kuća takođe planira nove carine na bakar, farmaceutske proizvode, poluprovodnike i drvenu građu.

Na ekonomskom planu, Njemačka će objaviti podatke o industrijskoj proizvodnji za februar. U januaru je proizvodnja porasla za 2%, nakon pada od 1.5% u decembru, zahvaljujući oporavku autoindustrije i prehrambenog sektora. Ipak, proizvodnja u prerađivačkoj industriji je pala, a energetski sektor dodatno oslabio. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, industrijska proizvodnja pala je 1.6% na godišnjem nivou i stagnirala od novembra 2024. do januara 2025. Konsenzus analitičara sugeriše da je u februaru zabilježen pad od 0.9% na mjesečnom nivou.

Na tržištima, euro je naglo ojačao nakon objave Trampovih uzvratnih tarifa, pa je par EUR/USD dostigao najviši nivo od oktobra 2024. godine. Međutim, evropske berze su potonule – Euro Stoxx 600 i DAX pali su za oko 7% prošle sedmice. Ovi trendovi vjerovatno će se nastaviti zbog sveprisutne neizvjesnosti.

Sjedinjene Američke Države

Podaci o inflaciji za mart u SAD-u biće u centru pažnje ove sedmice. U februaru je godišnji indeks potrošačkih cijena (CPI) porastao za 2.8%, dok je osnovna inflacija (bez hrane i energije) iznosila 3.1%. Iako su oba podatka bili blaži od očekivanog, i dalje su iznad cilja Federalnih rezervi od 2%. Konsenzus sada sugeriše da je ukupna inflacija u martu pala na 2.6%, dok bi osnovni CPI mogao da padne na 3%.

Međutim, eskalacija trgovinskog rata mogla bi dodatno da poveća inflaciju i uspori rast, što komplikuje odluke FED-a. Predsjednik FED-a Džerom Pauel poručio je da nema potrebe za ishitrenim potezima i da će centralna banka čekati jasniju sliku o ekonomskim efektima Trampove politike. Takođe, investitori će pomno pratiti zapisnik sa posljednje sjednice FOMC-a radi naznaka o budućem pravcu monetarne politike.

Pored toga, investitori će obratiti pažnju na indeks proizvođačkih cijena (PPI) i preliminarni indeks potrošačkog povjerenja Univerziteta Michigan. Februarski PPI bio je u skladu s CPI podacima, ukazujući na slabljenje inflatornih pritisaka. Međutim, potrošačko povjerenje je treći mjesec zaredom palo u martu, dostigavši nivo od 57 – najniži od novembra 2022. godine – zbog rastuće zabrinutosti za ekonomiju. Dvije trećine potrošača očekuje rast nezaposlenosti u narednoj godini, što je najviše od 2009. godine. Jednogodišnja inflaciona očekivanja porasla su na 5%, najviše od novembra 2022. Predviđa se dalji pad povjerenja na 54 u aprilu.

Azija i Pacifik (APAC)

Kina će objaviti podatke o inflaciji za mart, koji će poslužiti kao ključni indikator potrošačke tražnje u zemlji. Potrošačke cijene pale su za 0.7% na godišnjem nivou u februaru, što je prvi pad od januara 2024, djelimično usljed sezonskih faktora. Očekuje se da će inflacija u martu ponovo blago porasti, s prognozom godišnjeg rasta od 0.1%. Kao odgovor na rastuće tenzije sa SAD-om, kineska vlada vjerovatno će preduzeti dodatne mjere podsticaja kako bi ojačala domaću potrošnju. Međutim, ako podaci budu slabiji od očekivanog, to bi moglo dodatno uzdrmati globalna tržišta, posebno akcije u sektoru potrošnje.

Centralna banka Novog Zelanda (RBNZ) takođe će objaviti svoju odluku o kamatnoj stopi, a očekuje se smanjenje od 25 baznih poena, što bi zvaničnu stopu (OCR) dovelo na 3.5%. RBNZ je od oktobra prošle godine tri puta zaredom srezala stope za 50 baznih poena, jer je zemlja ušla u tehničku recesiju. Očekuje se da će centralna banka zadržati oprezan, tzv. „dovish“ stav, naročito zbog poremećaja na globalnim tržištima izazvanih trgovinskom politikom Trampove administracije.