Da li će vas za posao izabrati čovjek ili robot? Kako AI mijenja proces zapošljavanja
Prijavljujete se za novi posao? Možda vašu biografiju neće prvo pregledati osoba iz ljudskih resursa, već – vještačka inteligencija.
S obzirom na to da pojedini oglasi za posao privuku stotine, pa i hiljade prijava, sve više kompanija koristi AI alate za selekciju kandidata, i to prije nego što bilo koji regruter zapravo vidi vašu prijavu. Prema podacima sajta Resume Genius, čak 48% menadžera za zapošljavanje koristi AI za filtriranje biografija, a prema podacima Društva za upravljanje ljudskim resursima (SHRM), ovaj sektor očekuje godišnji rast od 6,1% do 2030. godine.
Kompanije već dugo koriste ATS (Applicant Tracking Systems) – sisteme za upravljanje prijavama – da bi analizirali vještine i ključne riječi u biografijama. Međutim, AI sada ide korak dalje, „čita“ prijave i identifikuje najadekvatnije kandidate automatski.
Ali da li to znači da će vaša biografija teže dospjeti do pravog čovjeka? Stručnjaci kažu da AI može pomoći i regruterima i kandidatima, jer omogućava algoritmu da vidi cijelu prijavu, a ne da je automatski odbaci zbog nedostatka određenih riječi.
Dalje od ključnih riječi
Uvrštavanje ključnih riječi iz oglasa za posao u biografiju nije nova praksa. Na primjer, kandidat koji se prijavljuje za posao softverskog inženjera vjerovatno će navesti jezike poput Python ili C++, kako bi povećao šansu da ga sistem prepozna.
Međutim, novi AI alati mogu razumjeti kontekst, što znači da mogu prepoznati relevantnog kandidata čak i ako biografija ne sadrži tačno definisane riječi, kaže Madeline Laurano, glavna analitičarka u kompaniji Aptitude Research.
„AI alati sve više rade na osnovu vještina, a ne ključnih riječi. Žele stvoriti potpuniju sliku kandidata i na osnovu toga procijeniti njegove sposobnosti“, kaže Laurano.
Regruteri-roboti sve češći
Sistemi zatim mogu ponuditi menadžerima rangiranu listu kandidata, čime im štede vrijeme.
Priča da automatizovani alati samo odbacuju prijave je zabluda, tvrdi Nathan Soto iz Resume Genius-a:
„Većina HR menadžera i dalje pregleda biografije, ali jednostavno imaju previše prijava – neke su čak i generisane od strane AI-ja.“
Zato, osnove su i dalje važne: uskladite svoje vještine s oglasom, i izbjegavajte komplikovane formate, grafikone i fontove.
„Što dosadnije izgleda ljudskom oku, to više prija ATS sistemu“, kaže Soto.
AI asistenti za zapošljavanje već su tu
AI se koristi i u drugim fazama zapošljavanja – recimo, Workday je prošle godine kupio HiredScore, a Indeed je lansirao alat „Smart Sourcing“ koji automatski nalazi i kontaktira kandidate.
LinkedIn je otišao još dalje – njihov alat „Hiring Assistant“ koristi AI da automatski selektuje kandidate na osnovu preferencija HR menadžera. Sistem čak može razgovarati sa kandidatima van radnog vremena, i tražiti slične kandidate postojećim zaposlenima.
LinkedIn razvija i alat za kandidate – možete unijeti opis željenog posla, recimo: „Nađi mi posao gdje mogu raditi na misiji odlaska u svemir“ – i sistem nudi relevantne pozicije. Još jedan dodatak, „Job Match“, pokazuje koliko se vaša iskustva poklapaju sa oglasom.
Hiring Assistant trenutno koriste stotine regrutera, a LinkedIn najavljuje širu primjenu na jesen.
Ali – AI nije bez problema
Bez obzira na napredak, AI i dalje nije imun na pristrasnosti. Istraživanje Univerziteta Washington je pokazalo da tri velika jezička modela češće favorizuju biografije sa „bijelim“ imenima nego one sa imenima asociranim na crnačku populaciju.
Takođe, AI može dati netačne informacije (tzv. halucinacije), što znači da može pogrešno interpretirati podatke iz biografije.
Kandidati bi uvijek morali biti informisani i dati saglasnost da njihovi podaci budu procesirani AI-jem, dodaje Laurano.
„AI može pomoći da se ukloni trenje iz procesa zapošljavanja“, kaže ona, „ali odluku o zapošljavanju mora donijeti čovjek.“