business, Munich, Munchen, City, Njemačka, Germany, Minhen, Deutschland
Minhen, ilustracija (Foto: Pavel S, Unsplash)

Koje evropske firme i sektori su najranjiviji na američke carine?

Podijeli

Evropske kompanije s velikom izloženošću američkom tržištu suočavaju se s rastućim rizicima od carina, strahova od recesije i slabljenja dolara, dok su firme fokusirane na domaće tržište u znatno boljoj poziciji, pokazuje nova analiza Goldman Sachsa.

Nakon tri burna dana rasprodaja na globalnim tržištima, izazvanih posljednjim talasom američkih carina, investitori ubrzano pokušavaju da identifikuju koje su evropske firme najviše ugrožene – a koje bi mogle pokazati otpornost.

Predsjednik SAD Donald Tramp izazvao je novu rundu tržišne nestabilnosti uvođenjem visokih carina na sve glavne trgovinske partnere, uključujući i 34% nameta na kineski uvoz te 20% na određene evropske proizvode. Ovaj potez dodatno je podgrijao strahove od novog globalnog trgovinskog rata, pritisnuvši dionice i prognoze korporativne zarade.

Nova analiza Goldman Sachsa, koju predvodi glavni strateg za akcije Peter Oppenheimer, ističe sve veće rizike za evropske kompanije. Prema izvještaju, evropske firme danas imaju oko 30% svoje imovine smještene u SAD, što je značajno više u odnosu na manje od 20% u 2013. godini.

„Sjeverna Amerika je najveće pojedinačno tržište za evropske kompanije, veće čak i od Velike Britanije, Njemačke i Kine zajedno“, navodi se u izvještaju.

U prosjeku, kompanije iz indeksa Euro STOXX 600 ostvaruju 26% svojih prihoda iz Sjeverne Amerike. Međutim, izloženost snažno varira između sektora – dok su neki snažno povezani s američkim tržištem, drugi su u velikoj mjeri zaštićeni od trenutnih trgovinskih turbulencija.

Ko su najveći gubitnici?

Određene evropske kompanije koje se u velikoj mjeri oslanjaju na američku prodaju sada su suočene s dvostrukom prijetnjom: carine koje pogađaju njihove proizvode i slabljenje dolara koje smanjuje profit kad se konvertuje u eure.

Među najizloženijima su holandski maloprodajni gigant Ahold Delhaize, koji više od 60% svojih prihoda ostvaruje kroz lance kao što su Stop & Shop i Food Lion; britanska Ashtead Group, koja preko 70% prihoda generiše kroz američku podružnicu Sunbelt Rentals; njemačka Fresenius Medical Care, veliki pružalac dijaliznih i zdravstvenih usluga u SAD; te Bunzl, distributerska kompanija s velikim osloncem na prodaju u Sjevernoj Americi.

Druge pogođene firme uključuju ugostiteljskog giganta Compass Group, kreditnu agenciju Experian, izdavača obrazovnog sadržaja Pearson, lidera u poslovnoj analitici RELX Plc, hotelsku grupaciju InterContinental Hotels Group, specijalistu za dezinsekciju Rentokil Initial, te industrijsko-tehnološku firmu Smiths Group.

Farmaceutski giganti kao što su danski Novo Nordisk, švajcarski Roche i francuski Sanofi takođe imaju značajnu prisutnost na američkom tržištu, ali su za sada izuzeti iz carinskog režima.

„Naši ekonomisti trenutno procjenjuju da postoji 45% šansi za recesiju u SAD, a taj procenat raste ukoliko se sve predložene carine sprovedu“, izjavio je Oppenheimer.

Prema Goldman Sachsu, firme iz sektora medija i zdravstva imaju najveću izloženost SAD-u i mogle bi pretrpjeti značajne posljedice usljed usporavanja američke ekonomije. S druge strane, sektori poput nekretnina bi mogli profitirati zbog male međunarodne izloženosti.

Fokus na domaće tržište kao zaštita

Evropske firme koje posluju pretežno na domaćem tržištu mogle bi lakše prebroditi carinski udar. Iako globalna recesija i pad kupovne moći mogu ugroziti domaću prodaju, ove firme su relativno zaštićene u poređenju s onima koje zavise od američkog izvoza.

To su uglavnom kompanije koje posluju u regulisanim sektorima poput komunalnih usluga, telekomunikacija, domaćih finansija ili tržišta nekretnina.

Na primjer, španske energetske kompanije Endesa i Redeia gotovo isključivo posluju unutar Španije. Italijanske finansijske institucije Intesa Sanpaolo i Nexi oslanjaju se na stabilnu domaću tražnju.

Francuski giganti iz sektora nekretnina Covivio i Klepierre posjeduju bogate portfelje širom Francuske i susjednih zemalja, s prihodima koji nijesu direktno pogođeni američkim carinama. Slično važi i za njemačke firme LEG Immobilien i Vonovia, koje upravljaju stambenim nekretninama prvenstveno u Njemačkoj.

Kompanije kao što su italijanski Amplifon (slušni aparati), španski CaixaBank, Cellnex Telecom (telekom infrastruktura), i Telecom Italia, takođe pokrivaju pretežno evropska tržišta, smanjujući svoju izloženost američkim šokovima.

„Povećani fiskalni podsticaji u Njemačkoj i potreba da se više ulaže u domaću industriju kako bi se smanjila zavisnost od SAD, trebalo bi da podstaknu povrat kapitala u Evropu na duži rok“, kažu analitičari.

Investitori izloženi trostrukoj prijetnji

Evropski investitori su, međutim, značajno povećali izloženost američkim dionicama, koje trenutno čine oko 50% njihovog portfelja.

Ovakva strategija se ranije pokazala isplativom tokom perioda stagnacije evropskog rasta, ali sada analitičari Goldman Sachsa upozoravaju na trostruku prijetnju: povećane carinske rizike, slabiji američki rast i slabljenje dolara.

Goldman Sachs predviđa jačanje eura na 1,20 u odnosu na dolar i britanske funte na 1,39 u narednih godinu dana.

Takve promjene kursa dodatno bi smanjile vrijednost profita ostvarenih u SAD kada se konvertuju u eure, dodatno pogoršavajući situaciju evropskim investitorima.

Sumorna prognoza zarada

Zbog svega navedenog, Goldman Sachs je značajno snizio prognoze zarada evropskih firmi, predviđajući pad zarade po akciji od 7% u 2025. i stagnaciju u 2026, što je znatno ispod ranijih očekivanja.

„Postoje ozbiljni rizici pada“, rekao je Oppenheimer, podsjetivši da istorijski podaci pokazuju da zarade evropskih firmi u prosjeku padaju 20% tokom recesija, dok ciklični sektori mogu pasti i do 30-40%.

Naslovna fotografija: Pavel S, Unsplash