Strah od recesije: Cijene nafte pale na najniži nivo u četiri godine
Cijene sirove nafte pale su na novi četvorogodišnji minimum dok se trgovinski rat između SAD-a i Kine dodatno zaoštrava. I drugi metali osjetljivi na privredni rast – uključujući gvožđe i bakar – takođe su u padu posljednjih dana, zbog pogoršanih izgleda za potražnju u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirovina.
Cijene nafte pale su četvrti uzastopni dan u utorak, dostigavši najniži nivo u četiri godine, jer su strahovi od recesije dodatno ojačali u jeku globalnog trgovinskog sukoba. Nove obostrane carine koje je uveo američki predsjednik Donald Tramp sada su stupile na snagu, a Kina – trenutno najveći svjetski uvoznik nafte – suočava se sa carinama koje ukupno dostižu 104%.
Od najave carina, fjučersi za Brent naftu pali su više od 19% na 60,41 dolara po barelu, dok su fjučersi za West Texas Intermediate (WTI) pali 20% na 57,06 dolara – što su najniži nivoi od marta 2021. godine.
U utorak je Kina obećala da će se „boriti do kraja“ nakon Trampove prijetnje dodatnim carina od 50%. SAD, s druge strane, ostaje pri namjeri da u potpunosti sprovede 104% carina. Ovaj eskalirajući sukob dvije najveće svjetske ekonomije izazvao je novi talas prodaje rizičnih sredstava.
„Za Kinu, ove tarife bi mogle ozbiljno da oslabe izvoz i industrijsku proizvodnju – dva ključna stuba rasta – a sektori tehnologije i električnih vozila mogli bi biti naročito pogođeni. Kao rezultat, vjerovatno ćemo vidjeti pad potražnje za naftom“, navela je Dilin Vu, tržišna analitičarka u kompaniji Pepperstone Australia. „Carine od 104% mogle bi pogurati inflaciju u SAD-u nazad ka 4%, i to čak i prije nego se uključe nove mjere. To bi povećalo rizik od dublje recesije i u Americi“, dodala je ona.
Situaciju dodatno otežava i odluka osam ključnih članica OPEC-a koje su se prošle nedjelje saglasile da ubrzaju ukidanje prethodno uvedenih rezova u proizvodnji. Istovremeno, Trampove „sekundarne tarife“ na važne izvoznike nafte poput Venecuele, Irana i Rusije, mogu djelimično neutralisati povećanja u proizvodnji. Ipak, strah od recesije trenutno nadjačava geopolitičke tenzije.
U tom kontekstu, Američka agencija za energetsku statistiku (EIA) odgodila je objavu svog mjesečnog izvještaja o kratkoročnim energetskim izgledima, prvobitno zakazanog za utorak. Iz agencije je saopšteno da je potrebno „ponovo pokrenuti modele kako bi uvažili najnovije promjene na tržištu“, te da će izvještaj biti objavljen u četvrtak. Kao odgovor na negativne izglede, Goldman Sachs je smanjio svoju prognozu za Brent naftu na 40 dolara po barelu do kraja godine, što implicira dodatni pad od 36% u odnosu na sadašnji nivo.
Ipak, Vu smatra da bi svaki signal deeskalacije trgovinskog sukoba mogao izazvati brzi oporavak: „Pozicije na kratkoj strani tržišta su već ekstremno rastegnute, pa bi tržište moglo naglo skočiti ako dođe do bilo kakvog znaka ublažavanja sukoba.“
Kina se takođe očekuje da poveća mjere podsticaja, kako fiskalne tako i monetarne. Na godišnjem sastanku u martu, Peking je ponovo potvrdio cilj rasta BDP-a od 5% za 2025. i najavio nove podsticajne mjere usljed pojačanih prijetnji tarifa iz SAD-a. Vlada je takođe podigla cilj budžetskog deficita na 4% BDP-a – najviši nivo u posljednje tri decenije. Analitičari očekuju dodatne mjere podrške u narednom periodu.
Ne samo nafta, već i drugi metali povezani sa ekonomskim rastom bilježe snažne padove u posljednjim sesijama, vođeni sve slabijim izgledima za potražnju u jeku trgovinskog rata. Fjučersi za bakar na Comex-u pali su 19% od 3. aprila, na 4,07 dolara po funti – što je najniži nivo od januara. Fjučersi za gvozdenu rudu (62% Fe Fines CFR Kina) na SGX-u pali su 7% u istom periodu, na nivo koji nije viđen od septembra 2024. Čak ni plemeniti metali nijesu bili pošteđeni: spot zlato je palo 6%, a srebro 13% od prošle srijede, kako su investitori prodavali da bi pokrili gubitke na rizičnijim tržištima.
Ovaj pad cijena industrijskih metala i ključnih minerala ozbiljno je pogodio rudarske dionice širom svijeta. U Australiji, BHP Group – najveći svjetski rudar – zabilježio je pad vrijednosti dionica od 11% u protekle četiri sesije, na najniži nivo od oktobra 2020, dok su dionice Rio Tinta pale 9% na sedmomjesečni minimum. „Nažalost, ako Kina kihne, Australija će sigurno dobiti grip“, kazao je Džoš Gilbert, tržišni analitičar u eToro Australia.
U Evropi, švajcarski rudarski gigant Glencore zabilježio je pad dionica od 16% – najniži nivo od decembra 2020, dok je britanski Anglo American PLC izgubio 14%, spustivši se na jednogodišnji minimum.