Lagard traži evropsku alternativu Visi i Mastercardu
Predsjednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard istakla je zavisnost Evrope od stranih digitalnih platnih infrastruktura.
„Visa, MasterCard, PayPal i Alipay su pod kontrolom američkih ili kineskih kompanija“, rekla je, dodajući: „Moramo da obezbijedimo evropsku alternativu“, kazala je ona u emisiji The Pat Kenny Show.
Lagard je povezala napredak u razvoju Unije tržišta kapitala (CMU) sa širim procesom ekonomske integracije, navodeći da bi to moglo smanjiti pritisak na monetarnu politiku i postaviti temelje za buduću fiskalnu uniju.
Predsjednica ECB poziva na „platnu revoluciju“ — potez koji bi prekinuo evropsku zavisnost od platformi poput Visa, Mastercard, PayPal i Alipay. Opisavši to kao „marš ka nezavisnosti“, Lagard je naglasila da Evropa mora razviti sopstvenu alternativu kako bi obezbijedila finansijski suverenitet. Potpuno integrisano tržište kapitala, dodala je, moglo bi otvoriti put dubljoj fiskalnoj integraciji — sa potencijalnim dodatnim godišnjim doprinosom BDP-u do tri biliona eura.
Njene izjave dolaze u trenutku kada raste interesovanje za Uniju tržišta kapitala — višegodišnju inicijativu EU sa ciljem stvaranja jedinstvenog tržišta kapitala u okviru Unije. Cilj je unapređenje protoka investicija i štednje među članicama, kako bi se olakšao pristup finansiranju za kompanije i obezbijedila efikasnija štednja za građane.
Lagard je naglasila da bi dublja ekonomska integracija kroz CMU mogla smanjiti oslanjanje na monetarne mehanizme i omogućiti fiskalno jedinstvo. Iako se tvrdnja o tri biliona eura dodatne godišnje vrijednosti često pominje u neformalnim izvorima poput Reddita, zvaničnije procjene, poput one Evropske parlamentarne istraživačke službe (EPRS), govore o nešto umjerenijem uticaju. Prema EPRS-u, dublja integracija mogla bi generisati više od 2,8 biliona eura dodatnog BDP-a do 2032. godine, od čega bi najmanje 321 milijarda bila direktno vezana za dovršetak Ekonomske i monetarne unije.