“Odskok mrtve mačke” i još 5 termina koje bi investitori trebalo da znaju u eri trgovinskog rata
Kako Trampov globalni trgovinski rat ulazi u novu fazu nakon najave pauze od 90 dana na carine, evo najvažnijih tržišnih termina koje bi investitori trebalo da poznaju.
Bikovi, medvjedi i mrtve mačke vrebaju u pozadini trgovinske politike predsjednika Donalda Trampa. Kako se posljedice novih carina administracije odvijaju, čitaoci vijesti mogu naići na nepoznate pojmove vezane za investicije i finansijska tržišta.
Donosimo vodič kroz neke od najčešćih izraza.
Medvjeđe tržište
Medvjeđe tržište (eng. bear market) je izraz koji Wall Street koristi kada indeks poput S&P 500 ili Dow Jones Industrial Average padne za 20% ili više u odnosu na prethodni maksimum i to tokom dužeg perioda.
Zašto se koristi medvjed za opis tržišnog pada? Medvjedi hiberniraju, pa simbolizuju tržište koje se povlači. Suprotno tome, nadimak za tržište u usponu je bikovsko tržište, jer bikovi napadaju uz zamah – kao tržište koje raste.
Skok mrtve mačke
Kada akcije kratkoročno porastu tokom većeg pada ili u vremenu nesigurnosti, to se zove “skok mrtve mačke” (eng. dead cat bounce). Termin dolazi iz ideje da čak i mrtva mačka odskoči ako padne s dovoljno velike visine. Oporavak je obično kratak i privremen, a pad se brzo nastavlja.
Kapitulacija
Kapitulacija označava trenutak kada investitori odustanu od pokušaja da povrate gubitke i prodaju sve – često iz straha i netolerancije prema daljem padu cijena. Ovo se obično dešava u periodima niskog povjerenja, visoke nesigurnosti i volatilnosti.
Kapitulacija ponekad može označiti dno tržišta – ali se to obično zna tek naknadno.
Recesija
Recesija je period kada ekonomija slabi, a nezaposlenost raste.
Reccesije, recimo u Engleskoj, zvanično proglašava Nacionalni biro za ekonomska istraživanja (NBER), grupa ekonomista koja razmatra faktore poput zapošljavanja, nivoa prihoda, potrošnje, maloprodaje i industrijske proizvodnje. NBER definiše recesiju kao „značajan pad ekonomske aktivnosti, raširen kroz ekonomiju i koji traje duže od nekoliko mjeseci“.
Organizacija često ne proglašava recesiju dok ona nije već u toku, ponekad i sa zakašnjenjem od godinu dana.
Neposredno prije stupanja na snagu novih Trampovih carina, ekonomisti Goldman Sachsa povećali su vjerovatnoću da će SAD ući u recesiju – sa 35% na čak 65%. Međutim, nakon najave pauze od 90 dana na većinu nameta, tu prognozu su povukli.
“Kupi kad padne”
Izraz “buy the dip” označava praksu kupovine akcija ili ulaska na tržište neposredno nakon pada vrijednosti, dakle – po sniženim cijenama. Ovo je popularna taktika među malim investitorima. Nažalost, gotovo je nemoguće precizno odrediti kada je tržište dostiglo dno i koliko će oporavak trajati.
10-godišnja američka državna obveznica
Prinos na 10-godišnju obveznicu je kamata koju američka vlada plaća za zaduživanje na deceniju. To je ključni indikator investicionog raspoloženja i ekonomskih uslova i služi za određivanje cijena mnogih drugih zajmova i investicija.
Prinos utiče na troškove zaduživanja i signalizira očekivanja u vezi s inflacijom i privrednim rastom.
Tradicionalno, američke državne obveznice se smatraju jednom od najsigurnijih imovina na svijetu. To znači da ih investitori često kupuju kada vlada nesigurnost, što snižava prinose. Nasuprot tome, kada je povjerenje visoko, cijene obveznica padaju jer se investitori okreću rizičnijim ulaganjima – i prinos raste.
U posljednje vrijeme, međutim, investitori su prodavali te obveznice, što je povećalo prinos. To može ukazivati na pad povjerenja čak i u ovaj sigurni instrument.