mega structure, giant construction site, workers, building
Ilustracija (Foto: Investitor.me/AI)

Gradilišta koja mijenjaju svijet: Ovo je 10 najvećih infrastrukturnih projekata današnjice

Podijeli

U nastavku donosimo pregled deset najvećih infrastrukturnih megaprojekata koji su trenutno u izgradnji na različitim stranama svijeta.

Ovi projekti obuhvataju ambiciozne poduhvate u transportu, urbanom razvoju i energetici, uz investicije mjerene desetinama ili stotinama milijardi dolara. Svaki projekat nosi izuzetan strateški značaj i suočava se s vlastitim političkim, društvenim i ekološkim izazovima. Projekti su poredani abecednim redom, a ne nužno po vrijednosti.

1. Al Maktoum International Airport (Dubai, UAE)

Ekspanzija aerodroma koja će ga učiniti najvećim na svijetu, kapaciteta 260 miliona putnika godišnje. Projekat vrijedan 36 milijardi dolara finansira Vlada Dubaija, a završetak se očekuje do 2030. godine. Ima za cilj da Dubai učvrsti kao globalni avio-hub i centar logistike.


2. One Belt One Road (OBOR) – Kina

Najambiciozniji globalni infrastrukturni poduhvat u savremenoj istoriji, već započet širom Azije, Afrike i Evrope. Vrijednost premašuje bilion dolara. Kineska vlada, AIIB i privatni partneri finansiraju ovaj višedecenijski projekat koji ima strateški cilj: širenje kineskog uticaja i trgovinskih tokova.


3. NEOM – Saudijska Arabija

Futuristički grad u pustinji, fokusiran na AI, zelenu energiju i luksuzni život. Prva faza gradnje, vrijedna 500 milijardi dolara, već je u toku, a završetak se očekuje do 2030. Projekat finansira državni investicioni fond PIF. Saudijska Arabija kroz ovaj projekat pokušava diverzifikovati ekonomiju i smanjiti zavisnost od nafte.


4. Chuo Shinkansen (Japan)

Superbrza maglev željeznica koja će povezati Tokio i Nagoju, a kasnije i Osaku. Vrijednost radova je 84 milijarde dolara, a završetak prve faze planiran je za 2027. Finansira ga privatna kompanija JR Central. Ovo je prvi komercijalni maglev voz, i simbol japanskog tehnološkog prestiža.


5. HS2 Rail Project (Velika Britanija)

Nova željeznička veza velikih brzina između Londona i Mančestera, kroz Birmingem. Vrijednost projekta premašuje 98 milijardi dolara, uz očekivani završetak oko 2033. godine. Projekat finansira britanska vlada, a cilj mu je da stimuliše razvoj sjevera Engleske i smanji pritisak na London.


6. Jakarta–Bandung High-Speed Rail (Indonezija)

Prva brza željeznica u Jugoistočnoj Aziji, spojila je dva glavna grada Indonezije. Projekat vrijedan 7,3 milijarde dolara već je pušten u rad krajem 2023. Finansira ga kinesko-indonezijski konzorcijum. U pitanju je jasan znak rasta kineskog uticaja u regionu i simbol modernizacije Indonezije.


7. Grand Ethiopian Renaissance Dam (Etiopija)

Najveći hidroenergetski objekat u Africi, vrijedan 4,8 milijardi dolara, skoro završen. Etiopija ga finansira gotovo samostalno. Projekat je geopolitički osjetljiv jer utiče na tok Nila, a koristi su energetska nezavisnost i potencijal za izvoz električne energije.


8. Crossrail / Elizabeth Line (London)

Nova željeznička linija kroz centar Londona, puštena u rad 2022, uz dalja proširenja u toku. Projekat je vrijedan 24 milijarde dolara, finansiran iz javnih i lokalnih izvora. Povezuje istok i zapad grada, smanjuje gužve i ubrzava javni prevoz.


9. GIFT City – Indija

Prva prava “pametna” poslovna zona u Indiji, zamišljena kao finansijski centar i tehnološki hub. Gradnja je u toku, uz ulaganja preko 20 milijardi dolara. Projekat podržava indijska vlada u partnerstvu sa privatnim kapitalom, a cilja privlačenje međunarodnih investicija.


10. Coastal Road Project (Mumbai, Indija)

Autoput uz obalu Mumbaija dizajniran da rastereti gradski saobraćaj. Projekat od 2,1 milijardu dolara finansira lokalna vlast, a završetak se očekuje 2025. godine. Biće jedan od ključnih saobraćajnih arterija metropole i primjer urbane mobilnosti.


Ovih deset megaprojekata svjedoče o tome da svijet ulazi u novu eru velikih infrastrukturnih poduhvata, u kojoj se države nadmeću ne samo u brzini i veličini izgradnje, već i u tome ko će oblikovati globalne tokove – ekonomije, energije, saobraćaja i tehnologije. Dok Zapad ulaže u modernizaciju postojećih sistema, Azija i Bliski istok grade ispočetka – ambiciozno, futuristički i strateški promišljeno. Iza svakog gradilišta stoji mnogo više od betona i čelika: riječ je o dugoročnim vizijama, interesima i poruci – ko zapravo gradi budućnost.

Copyright: Investitor.me – Vijesti koje vrijede