Pogled sa Svetog Stefana (Foto: Wildluxe)

Sveti Stefan se ponovo otvara: Privremeni dogovor države i Statisa, Đoković zainteresovan za ulaganje

Podijeli

Nakon četiri godine tišine, zatvorenih kapija i narušenih odnosa, elitni grad-hotel Sveti Stefan ovog ljeta bi ponovo mogao da dočeka prve goste. Prema saznanjima Investitora, Vlada Crne Gore i zakupac kompleksa – kompanija Adriatic Properties grčkog biznismena Petrosa Statisa, u partnerstvu sa brendom Aman – postigli su privremeni dogovor koji predviđa otvaranje kompleksa i zamrzavanje arbitražnog spora pred međunarodnim tribunalom u Londonu na šest mjeseci.

Dokument, koji je trenutno u fazi odobravanja od strane nadležnih državnih tijela, već je parafiran od strane zakupca i njegovih partnera, a njegovi najvažniji elementi već se analiziraju među pravnim savjetnicima.

Đoković kao strateški investitor

Ključni simbolični i investicioni obrt dolazi u vidu interesovanja Novaka Đokovića, koji je, prema više izvora, spreman da uloži kapital u firme koje upravljaju Svetim Stefanom i Miločerom. Đoković, globalni ambasador Aman grupacije, tokom februara je posjetio Crnu Goru i najavio svoju spremnost da “iskoristi svoje ime i uticaj” kako bi pomogao otvaranju ovog kompleksa.

U najavi su i dodatni Đokovićevi investicioni angažmani u Crnoj Gori, a njegova uključenost se percipira kao značajan signal međunarodnoj poslovnoj zajednici i tržištu luksuznog turizma.

Detalji privremenog dogovora

Dogovorom se predviđa da:

  • Vila Miločer, Aman SPA i restoran Olive budu otvoreni najkasnije 45 dana od potpisivanja sporazuma;
  • Plaže Sveti Stefan Istok, Zapad i Kraljeva plaža budu otvorene do 75 dana;
  • Ostrvo Sveti Stefan kao glavni simbol bude dostupno najkasnije 105 dana od potpisivanja.

Za 2025. godinu kompleks će biti otvoren pet mjeseci, dok je obaveza zakupca da u narednim godinama Sveti Stefan i Vila Miločer budu u funkciji najmanje osam mjeseci godišnje.

Režim pristupa: Kompromis, ali i ograničenja

Sporazum donosi privremeni režim korišćenja koji balansira između komercijalnih interesa i javnog značaja lokaliteta:

Kraljičina plaža i pješačka staza biće dostupni samo za goste hotela od 8 do 21h, dok će javnost imati pristup od 21:01 do 7:59h.

Pješački most ka ostrvu biće zatvoren za javnost tokom dana, ali će dvostruki dnevni ulazi biti omogućeni putem organizovanih tura.

Građani Budve i okoline zadržavaju pravo vjerskog pristupa crkvama na ostrvu.

Ugovor eksplicitno zabranjuje postavljanje dodatnih fizičkih barijera, osim već postojećih, čime se pokušava spriječiti potpuna ekskluzija javnosti.

Ekonomija kompromisa

Dogovor takođe rješava akutne finansijske probleme državnih firmi koje upravljaju kompleksom. Adriatic Properties će, u skladu sa dogovorom, isplatiti šest kvartalnih rata zakupnine, uključujući i one iz prethodne dvije godine, čime se djelimično sanira finansijski kolaps firmi Sveti Stefan hoteli i HTP Miločer.

Upravo zbog neplaćanja zakupnine i spora oko Kraljičine plaže, država je 2021. pokrenula arbitražni postupak u Londonu, dok je zakupac uzvratio zahtjevom za odštetu od 100 miliona eura. Sporazum sada predviđa da obje strane zajednički zatraže prekid tog procesa na šest mjeseci, uz prostor za trajno poravnanje.

Povratak simbola

Otvaranje Svetog Stefana ne znači samo povratak elitnog turizma, već i važan psihološki i politički signal – da se jedan od najvažnijih simbola crnogorskog identiteta i suvereniteta vraća u funkciju, i to na način koji pokušava pomiriti privatni interes sa javnim pravom.

Građani dobijaju makar minimalne garancije pristupa, Vlada izlazi iz pravne blokade, a zakupac – i potencijalni novi investitori poput Đokovića – dobijaju šansu da revitalizuju projekat koji već godinama stoji pod ključem.

Upravo ove godine, “Svetac” slavi 65 godina od otvaranja, i nema boljeg trenutka da ovaj turistički dragulj Crne Gore ponovo zablista – makar i kroz privremeni kompromis.