Turistička sezona na autopilotu: Crna Gora u još jedno ljeto ulazi bez plana
Ljetnja sezona kuca na vrata, a Crna Gora u nju ulazi sa mnogo potencijala – ali i sa još više nepoznanica. Turizam, najosjetljiviji ali i najvažniji stub crnogorske ekonomije, nalazi se pod pritiskom i spoljašnjih i unutrašnjih turbulencija.
Od političko-finansijskih tenzija unutar zemlje, preko geopolitičkih izazova, do usporavanja evropske ekonomije – sve ukazuje da nas čeka sezona puna izazova.
Svijet oko nas: Inflacija, rat i kriza povjerenja
Evropski kontekst ni ove godine ne ide na ruku turističkim destinacijama poput Crne Gore. Rat u Ukrajini traje već treću sezonu, tržišta Rusije i Bjelorusije su praktično izgubljena, a inflacija i visoke kamatne stope širom Evrope smanjuju raspoloživi budžet prosječnog turiste.
Dodatno, novi trgovinski rat koji potpiruje američki predsjednik Donald Tramp – kroz najave o uvođenju visokih carina – unosi dodatnu nesigurnost u globalna tržišta, uključujući energente, logistiku i investicije. Iako naizgled daleko, ovakve promjene indirektno pogađaju Crnu Goru: kroz cijene goriva, cijene avionskih karata i smanjenje apetita za rizična ulaganja.
Unutrašnji problemi: Nedostatak strategije i niska spremnost
Crna Gora, sa sve nestabilnijom političkom scenom i bez jasne sektorske strategije, u sezonu ulazi nespremna. Promjene u vrhu državne administracije i institucijama koje upravljaju turizmom dovode do kašnjenja u promociji, loše koordinacije sa privatnim sektorom i generalne konfuzije na tržištu.
Uprkos tome, zemlja ostaje atraktivna – zbog prirodnih ljepota, blizine ključnim tržištima i povoljne klime. Ipak, bez jače infrastrukture, digitalne promocije i upravljanja destinacijama, rizikujemo da ostanemo destinacija za masovni, sezonski turizam niske potrošnje.
Veći PDV prijeti prihodima i konkurentnosti
Dodatni udarac turističkom sektoru ove godine dolazi iznutra – u vidu povećanja stope PDV-a na ugostiteljske usluge sa 7 na 15 odsto. Iako Vlada ovu mjeru pravda potrebom za fiskalnom konsolidacijom, tajming i način implementacije predstavljaju ozbiljan udar na ključne aktere sezone – ugostitelje i turiste.
Za mnoge male i srednje ugostitelje, ovo je direktan rez u marginu zarade, jer tržište ne trpi veće cijene – posebno u srednjem i nižem cjenovnom segmentu. Mnogi će biti prisiljeni da „gutaju“ povećanje iz sopstvenog džepa ili da povećaju cijene, što direktno utiče na konkurentnost Crne Gore u odnosu na susjedne destinacije poput Albanije ili Turske, gdje su porezi i dalje povoljniji.
S druge strane, veći PDV može imati kontraefekat i na budžetske prihode – umjesto da puni kasu, može stimulisati povratak u sivu zonu, smanjenje prijavljenih računa i pad potrošnje. U sezoni kada je svaki euro bitan, ova mjera izgleda više kao politički refleks nego strateška odluka.
Šta možemo očekivati ovog ljeta?
Na osnovu trenutnih pokazatelja, pred nama je stabilna, ali neimpresivna sezona:
- Broj turista mogao bi blago porasti (+3 do +5%), ali će prosječna potrošnja po gostu vjerovatno opasti zbog inflacije i slabog eura;
- Glavna tržišta ostaju zemlje regiona (Srbija, BiH, Albanija), dok zapadnoevropska tržišta (Njemačka, Francuska, Poljska) zadržavaju prisustvo, ali bez značajnog rasta;
- Privatni smještaj dominira, dok će hoteli visoke kategorije teže popuniti kapacitete van špica sezone;
- Aviopovezanost se oporavlja, ali je još daleko od optimalnog nivoa.
Šta se može uraditi – odmah?
Iako je dugoročno rješenje u strategiji i reformama, i ove sezone se može nešto popraviti: Digitalna kampanja i last-minute ponude ka tržištima centralne i istočne Evrope; podsticaji za avio-kompanije i touroperatore da uvedu dodatne linije, jasna pozicioniranost Crne Gore kao „ekonomične alternative“ preskupim destinacijama EU i fokus na kvalitet usluge i suzbijanje sive ekonomije.
Turizam kao šansa, ali i opomena
Crna Gora i dalje ima šansu da ostane poželjna ljetnja destinacija. Ali bez ozbiljne reforme sektora i stvaranja cjelogodišnje, diverzifikovane ponude, rizikujemo da sezona postane jedina karta na koju igramo – u sve nesigurnijem okruženju.
Ova sezona može biti korektna – ali daleko je od onoga što bi Crna Gora mogla i trebala da postane: destinacija visokog kvaliteta, stabilne potrošnje i pametne turističke politike.