Stranci posjeduju 50.000 objekata i 94.000 parcela u Crnoj Gori – najviše Srbi, Rusi i Njemci
Stranci u Crnoj Gori posjeduju oko 50.000 objekata i 94.000 parcela, rekao je za Forbes Crna Gora direktor Uprave za nekretnine Marko Bulatović.
On je kazao da stranci posjeduju najviše zemljišta u opštinama na sjeveru Crne Gore (Pljevlja, Nikšić, Plužine, Kolašin, Žabljak…), dok je broj objekata i posebnih djelova objekata u vlasništvu stranih državljana najveći u primorskim opštinama (Budva, Herceg Novi, Ulcinj, Kotor, Tivat…).
Najviše stranih državljana koji imaju prava na nepokretnostima po katastarskim evidencijama je iz Srbije – 15.038, Ruske Federacije – 4.529, Bosne i Hercegovine – 2.474, Njemačke – 2.243, Turske – 1.319, Sjedinjenih Američkih Država – 1.148, Hrvatske – 877, Ukrajine – 847, Kosova – 713, Velike Britanije – 620. (U Crnoj Gori, prema rezultatima popisa iz 2023. godine, ukupno ima 392.909 stanova.)
Bulatović je u intervjuu za Forbes Crna Gora rekao da je poboljšanje kvaliteta podataka u postojećoj evidenciji jedan od najvećih izazova pred Upravom, i da je već započet projekat usklađivanja kako bi podaci katastra nepokretnosti bili tačni i pouzdani. Kazao je da će ukupan broj nelegalnih objekata biti utvrđen nakon izrade orto-foto snimka.
Vlasništvo u brojkama
Podaci Uprave za nekretnine pokazuju sljedeće brojke:
- Broj parcela/djelova parcela nad kojima prava imaju strani državljani: 94.090
- Ukupna površina parcela/djelova parcela: 34.213 ha
- Broj objekata i posebnih djelova objekata: 50.071
- Ukupna površina objekata i djelova objekata: 2.705.283 m²
Pod kojim uslovima stranac može da kupi nekretninu u Crnoj Gori?
Sticanje prava svojine na nepokretnostima u Crnoj Gori regulisano je Zakonom o svojinsko-pravnim odnosima. Kako su u martu 2025. godine stupile na snagu izmjene i dopune Zakona, definisano je da fizička i pravna lica iz država članica Evropske unije stiču pravo svojine pod istim uslovima kao i domaća lica, ali se ta odredba primjenjuje od dana pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.
U Upravi za nekretnine upisi prava svojine se sprovode u skladu sa propisima koji uređuju pravo svojine na nepokretnostima stranih lica. Notari u Crnoj Gori vode računa o zakonitosti zaključenja ugovora o otuđenju kada su u pitanju stranci.
Najveći izazovi za Upravu za nekretnine
Najveći izazov s kojim se Uprava suočava je stanje nastalo tokom 90-ih godina kada građani nijesu vodili računa o evidentiranju nepokretnosti prilikom izlaganja podataka na javni uvid.
Uprava je sprovela detaljnu analizu postojećih podataka u zavisnosti od vremena nastanka i metoda snimanja, kao i analizu usklađenosti zvaničnih podataka sa stvarnim stanjem na terenu. Izvršena je identifikacija uzoraka neusaglašenosti, definisanje rješenja za dobijanje tačnih geodetskih podloga i provjera primjenjivosti dodatnih metoda za poboljšanje kvaliteta katastarskih podataka.
Poboljšanje kvaliteta podataka ostaje jedan od ključnih izazova u narednom periodu. Već su započete aktivnosti analize i kontrole katastarskih evidencija, a pokrenut je i projekat usklađivanja podataka kako bi bili tačni i pouzdani.
Suočeni sa naslijeđenim problemima i visokom potražnjom za nekretninama, uz jasne ciljeve i dobru organizaciju, Uprava planira realizovati projekat usklađivanja podataka. Projekat je od velike važnosti i svi podaci katastra moraju biti pouzdani do ulaska u EU, čime će se obezbijediti ostvarenje ustavnog prava svojine.