Kako trenirati AI alat da dobijete najbolje odgovore?
Svi imamo različita iskustva u korišćenju AI četbotova. Baš kao što ni Google pretraga ne daje iste rezultate za svakoga, tako ni vještačka inteligencija ne daje uvijek iste odgovore – variraju od generičnih do izuzetnih. Ključ je u tome koliko je dobar vaš upit (prompt), šta četbot “zna” o vama i kako komunicirate s njim.
Ako koristite ChatGPT kao zamjenu za Google i pri tom ostajete odjavljeni, on ima manje ličnih podataka iz prethodnih razgovora koje bi mogao koristiti. ChatGPT “pamti” bolje što ga više koristite. Ako nijeste prijavljeni, ne može povezati razgovore sa vašim nalogom i tako ne uči o vrstama informacija koje najčešće tražite.
Dok neki korisnici kreiraju prilagođene GPT-ove, za svakodnevnu upotrebu je dovoljno “trenirati” sam ChatGPT, piše CNET.
Šta god da radite – nikad nemojte unositi lične podatke, brojeve računa, informacije o zdravlju, povjerljive podatke ili pristupne podatke. Kad se jednom unesu u AI alat, više ih ne možete povratiti – zato uvijek budite oprezni.
Šta je memorija u ChatGPT-u?
Ako je uključena funkcija memorije – a podrazumijevano jeste – ChatGPT će pamtiti detalje i navike kako bi vam bolje odgovarao. Idite na Settings > Personalization kako biste provjerili da li je uključena i kako biste obrisali određene razgovore.
Zašto to znači? ChatGPT pamti stvari koje ste mu ranije rekli. Ali ponekad griješi – npr. meni je “zapamtio” da imam dvoje djece, što nije tačno. Takođe, zna i koju banku koristim – zahvaljujući tekstu koji sam pisala o svojoj strategiji za otplatu duga od 18.000 dolara.
Ako vam je neprijatno što je zapamtio neku informaciju – recimo, bankovne podatke – obrišite je. Dobar je savjet da to radite svakih nekoliko sedmica. Zamislite to kao brisanje keša u pretraživaču.
Šta zapravo znači “trenirati” AI?
“Treniranje” ChatGPT-a može značiti dodavanje dokumenata poput PDF-ova, internih pravila firme ili transkripata korisničke podrške, kako bi odgovori bili personalizovaniji.
Za svakodnevnu ličnu upotrebu, nije neophodno praviti sopstveni GPT – dovoljno je davati kontekst kroz dobre upite ili dodavanje dokumenata. Na primjer, ako dodate svoj CV i link ka opisu posla, ChatGPT može kreirati personalizovano propratno pismo.
To nije isto što i tehničko treniranje AI modela koje radi OpenAI – ovo je više “učenje kroz razgovor”.
Možete mu reći: “Preselio sam se u Njujork” ili “Zapamti da sam vegetarijanac”. Takođe, možete pitati:
- Šta pamtiš o meni?
- Koje informacije ti trebaju da me bolje upoznaš?
- Gdje smo stali sa mojim prethodnim projektom?
Jedna korisna funkcija nalazi se u podešavanjima – Customize ChatGPT – gdje možete unijeti sve što mislite da je važno: navike, interesovanja, ciljeve, trenutno opsesije… Npr: “Volim da trčim. Vegan sam. Treniram za maraton.”
Ako unosite dokumente, možete provjeriti koliko ih je ChatGPT zaista “naučio” tako što ćete ga pitati nešto što može znati samo iz tog fajla.
Recimo, ako želite da vam pomogne s idejama za tekstove, možete mu dati uputstvo urednika i vaš CV, pa pitati: “Koje tri jake ideje bi predložio?” AI može biti koristan kao inspiracija – čak i ako nikad nećete objaviti nešto direktno iz njega. Jednom mi je dao temu o “TikTok Tarot Boom” trendu u LGBTQ+ zajednici – prepoznao je tu pripadnost iz ranijih razgovora, iako to nije pisalo u CV-ju.
I na kraju – oprez.
Treniranje ChatGPT-a je proces. Traje mjesecima i zahtijeva više razgovora. Što ga više koristite – to je bolji.
Ali ne zanosite se previše. Može vam dati lažni osjećaj bliskosti, i ne zaboravite – u slučaju bezbjednosnog incidenta, neko može doći do tih podataka.
Ako vam je ovaj tekst bio koristan, pridružite nam se na radionici u Podgorici, 24. aprila, gdje ćemo konkretno pokazati kako se ChatGPT koristi pametno, bezbjedno i efikasno – bilo da ste novinar, student, preduzetnik ili neko ko jednostavno želi svakodnevne zadatke da riješi brže.
Više o obuci čitajte, programu, predavaču načinu prijave čitajte OVDJE ili u linku ispod:
Savladajte ChatGPT: U aprilu je nova AI radionica, broj mjesta je ograničen, prijavite se već danas