put, road, magistrala, saobraćajnica
Ilustracija (Foto: Uprava za saobraćaj, arhiva)

Nakon tri neuspjela tendera: Država diže cijenu i opet traži firmu za završetak rožajske zaobilaznice

Podijeli

Za dvije sedmice biće poznato da li ima zainteresovanih građevinskih firmi koje bi preuzele posao završetka zaobilaznice oko Rožaja po cijeni od 14,5 miliona eura, sa uračunatim PDV-om.

To je za preko dva, odnosno 4,5 miliona više od prethodna tri tendera na koja se niko nije javio najprije za osam miliona, kao ni kasnije dva puta za nešto više od dvanaest miliona. I novim tenderom je predviđeno da ponuđeni rok za za završetak radova ne može biti kraći od 350, ali ni duži od 450 dana.

Država Crna Gora očigledno nije odustala od ovog kapitalnog projekta, pokušavajući da ga privedu kraju poslije sada već skoro osmanaest godina, ocjenjuje RTCG.

Uprava za saobraćaj je sa bosanskom firmom “Euroasfalt i partneri” raskinula ugovor i oduzela im ovaj posao u oktobru 2023. godine, jer su probili sve moguće rokove, i povukli se sa radilišta ostavivši veliki dio posla nezavršenim.

Portal RTCG je u više navrata pisao zaobilaznici oko Rožaja, a uz podršku Instituta alternativa (IA) obavljeno je i vrlo ospežno istraživanje kojim je kroz dokumentaciju, dobijenu od Uprave za sabraćaj putem slobodnog pristupa informacijama, pokazalo kako je neodgovornost institucija, prije političkih promjena 2020. godine, dovela do toga da ni poslije toliko vremena projekat nije završen i koliko je posla ostalo da se još obavi.

Građani Rožaja su vrlo nepovjerljivi kada se radi o ovom projektu, ali nije ni čudo ako se zna da je prva faza počela da se gradi početkom 2008. godine i trebalo je da bude završena do kraja iste godine.

Četiri godine nakon toga izvođač „Konstruktor inženjering“ iz Splita je otišao u stečaj, a iz posla su se izvukli i podizvođači „Integral inženjering“ iz Banja Luke i u to vrijeme tek formirana podgorička kompanija „Bemaks“.
Sarajevska firma „Euro asfallt“ sa partnerima posao izgradnje druge faze i dovršetka prve, dobila je 2017. godine, kada je ministar već bio kadar Bošnjačke stranke (BS), Osman Nurković. Oko dvadeset miliona eura (19.778.320) bilo je opredijeljeno za taj poduhvat, iz kredita Evropske investicione banke (EIB).

Bosanci sa partnerima iz Crne Gore imali su roko od 730 dana, ili dvije godine da projekat privedu kraju, od uvođenja u posao, u decembru 2017. što je značilo da su ga morali završiti do kraja 2019. godine.
Nekoliko pehova, kao što je rušenje mosta Veliki Ibarac i urušavanje tunela Ibarac, zatim pandemija korona virusa, kao i neriješeni imovinsko pravni odnosi, bili su navodno razlog zbog čega je taj rok produžavan dva puta, do kraja 2021. godine.

Bosanska firma ni ovaj rok za završetak zaobilaznice oko Rožaja nisu ispoštovala, i povukla se iz posla kada su naplatili oko 17,5 miliona eura, ali su im nove crnogorske vlasti naplatile penale u iznosu od preko milion eura.
Zaobilaznica počinje u mjestu Zeleni na ulazu u Rožaje iz pravca Srbije, obilazi urbano jezgro ovog gusto naseljnog grada, i završava se kod mosta Crnja, na izlazu iz grada Rožaja, gdje se navezuje na magistralni put prema Beranama.
Sve što se dešava u poslednjih godinu i po, povećanje cijene i neuspjelih tendera, govori u prilog činjenici da su sa jedne strane porasle cijene građevinskih poslova i da je na tom tržištu kriza, ali ono što je mnogo bitnije je što je, sa druge strane, bosanska firma „Euroasfalt“ sa partnerima, kada su stopirali radove i kasnije ugovor sa njima raskinut, ostavila iza sebe ogroman nezavršeni dio posla.