it, technology, office, work
Ilustracija (Foto: Alex Kotliarskyi, Unsplash)

21 posao koji će nestati do 2030. godine

Podijeli

Oko 92 miliona poslova – što predstavlja oko 8% ukupne zaposlenosti – biće potpuno zastarjelo do 2030. godine, prema izvještaju „Budućnost poslova 2025“ Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).

Think-tank McKinsey Global Institute daje jednako sumornu sliku: uticaj vještačke inteligencije (AI) i automatizacije mogao bi ukinuti poslove za do 12 miliona radnika u SAD i Evropi u narednih pet godina, što će natjerati milione profesionalaca da promijene karijerni pravac, piše Forbes.

Zastrašujuće je pomisliti koliko se toga može promijeniti u samo pet godina, ali s pozitivne strane, gubici poslova biće nadoknađeni stvaranjem potpuno novih pozicija i zanimanja koja danas ne postoje.

Zapravo, do 2030. godine, WEF predviđa da će nastati 170 miliona novih radnih mjesta, što predstavlja oko 14% današnje zaposlenosti. Taj rast podstiču promjene u ekonomijama, tržišni pomaci, fokus na čistu energiju i tehnološki napredak, posebno u domenu AI-ja, što stvara potražnju za novim vještinama i prilikama o kojima ranije nismo mogli ni sanjati.

Na kraju krajeva, ko je ikada mislio da će postojati pozicija kao što je „Direktor za AI“?

Sada nas prvenstveno zanimaju dva ključna pitanja: Koji će poslovi nestati ili već postaju suvišni do 2030? I šta možeš uraditi da se pripremiš za uloge koje će opstati i biti ključne za budućnost rada?

21 zanimanje koje će nestati do 2030.

Prema McKinseyju, poslovi koji su najizloženiji ukidanju biće oni koji su predvidivi i ponavljajući po prirodi. Takođe, aktivnosti koje uključuju prikupljanje i obradu podataka „sve se češće mogu efikasnije i brže obavljati uz pomoć mašina“, navodi se u izvještaju. To uključuje poslove kao što su izdavanje hipotekarnih kredita, pomoćni pravni poslovi, računovodstvo i obrada transakcija u pozadini poslovanja.

Evo nekih zanimanja za koja se očekuje da će u značajnoj mjeri nestati do 2030. (na osnovu podataka WEF-a, LinkedIna i institucija kao što je London Institute of Banking and Technology):

  1. Poštanski službenici
  2. Bankarski službenici
  3. Operateri za unos podataka
  4. Blagajnici i prodajni službenici
  5. Administrativni i izvršni asistenti
  6. Radnici u štamparskoj industriji
  7. Računovođe, knjigovođe i kadrovski službenici
  8. Skladištari i radnici zaduženi za evidenciju materijala
  9. Kontrolori i pratioci u saobraćaju
  10. Prodavci od vrata do vrata i ulični prodavci
  11. Grafički dizajneri
  12. Procjenjivači i istraživači šteta u osiguranju
  13. Pravni službenici
  14. Pravni sekretari
  15. Telemarketari
  16. IT podrška (osnovni nivo)
  17. Radnici na pokretnoj traci
  18. Operateri mašina
  19. Radnici u skladištima
  20. Aktuari i osiguravači
  21. Turistički agenti

Kako da zaštitiš svoju karijeru do 2025. i dalje

1. Uči tražene vještine
Prati izvještaje kao što su oni sa Coursera platforme ili Svjetskog ekonomskog foruma i postavi sebi pitanje: koje vještine mi trebaju da ostanem konkurentan? Već sada su tražene vještine kao što su: poznavanje AI-ja, analiza podataka, liderstvo, korisničko iskustvo, digitalni marketing, kritičko razmišljanje i rješavanje problema.

2. Istakni prenosive vještine
Iako se naziv tvoje prethodne pozicije možda više ne traži, tvoje vještine su i dalje vrijedne. Fokusiraj se na rezultate koje možeš ponuditi u različitim industrijama – unapređenje procesa, digitalno upravljanje, timska saradnja i optimizacija radnog toka.

3. Izgradi opcije
Nemoj se oslanjati na samo jedan izvor prihoda. Izgradi više opcija kako bi se zaštitio od promjena na tržištu rada – pasivni prihodi, dodatni angažmani, honorarni poslovi ili čak pokretanje malog biznisa mogu ti obezbijediti sigurnost.

Iako ovih 21 zanimanje možda nestaje, to ne znači da i ti moraš. Šta ćeš uraditi danas kako bi ostao relevantan sjutra?

Izvor: Forbes/Investitor