chip factory, technology, laboratory
Ilustracija (Foto: Freepik)

Američka proizvodnja se ne vraća kući: Troškovi, radna snaga i carine kao nepremostive barijere

Podijeli

Ako Kina izgubi dio proizvodnje zbog carina koje je uveo predsjednik Donald Tramp, američka proizvodnja neće biti najveći dobitnik, pokazuje novo istraživanje CNBC-a o lancima snabdijevanja.

Trampova administracija najavljuje veliki povratak proizvodnje u SAD, ali većina kompanija uključenih u istraživanje smatra da bi vraćanje lanaca snabdijevanja u zemlju udvostručilo troškove. Umjesto toga, firme će tražiti države s povoljnijim carinskim režimima.

Preko 57% ispitanih kompanija navelo je da su visoki troškovi glavni problem preseljenja u SAD. Nedostatak kvalifikovane radne snage je izazov za 21%, dok samo 14% kao ključni problem navodi poreska opterećenja, uprkos obećanim poreskim olakšicama administracije.

I pored velikih najava iz tehnološkog sektora, poput Nvidijinog pogona za superračunare i Appleove investicije od 500 milijardi dolara, troškovi i dalje dominiraju kao prepreka. Tramp je privremeno poštedio tehnološki sektor novih carina, ali se priprema istraga nacionalne bezbjednosti koja bi mogla dovesti do dodatnih carina na kritične tehnologije.

Većina ispitanika procjenjuje da bi izgradnja domaćih lanaca snabdijevanja koštala dvostruko više (18%) ili čak više od toga (47%). Umjesto povratka u SAD, 61% njih smatra da bi preseljenje u zemlje s nižim carinama bilo isplativije.

Pored carina, ključne brige kompanija su potražnja potrošača, cijene sirovina i “nesposobnost trenutne administracije da vodi konzistentnu strategiju”.

Čak 61% ispitanika smatra da Trampova administracija “zloupotrebljava svoj uticaj prema američkim kompanijama”.

U anketi sprovedenoj od 7. do 10. aprila učestvovalo je 380 ispitanika iz oblasti lanaca snabdijevanja i biznis organizacija. Među njima su članovi Američke privredne komore, Nacionalne asocijacije proizvođača, Nacionalne maloprodajne federacije, i drugih relevantnih udruženja.

Od onih koji razmatraju povratak proizvodnje u SAD, 41% kaže da bi im za to trebalo između 3 i 5 godina, a 33% više od 5 godina.

Automatizacija će dominirati

Ako se proizvodnja i vrati, automatizacija će igrati ključnu ulogu – 81% kompanija bi više koristilo mašine nego radnike.

„Radna snaga u SAD-u je ozbiljan izazov kada se razmatra povratak proizvodnje“, kaže Mark Baxa, izvršni direktor CSCMP-a.

Otpuštanja su hitna tema – 47% ispitanika planira smanjenje broja radnika, dok 53% to još ne planira. Na pitanje o vremenu donošenja odluka o zapošljavanju, većina (61%) kaže da će to biti u narednih 9 mjeseci.

Anketa američkih Federalnih rezervi takođe bilježi rast straha od otpuštanja.

Trenutno, najčešći odgovor na carine su – otkazivanje porudžbina (89%) i očekivani pad potrošnje (75%). Za robu koja podliježe novim carinama, 61% firmi planira povećanje cijena.

Upozorenje na recesiju

Više od 63% učesnika ankete upozorava da bi carinska politika mogla izazvati recesiju u SAD već ove godine, a polovina očekuje pad potrošnje već u drugom kvartalu.

„Lanci snabdijevanja koji podržavaju milione radnih mjesta, američku proizvodnju i pristupačne cijene – već pokazuju znake pucanja zbog ovih destruktivnih carina“, kaže Stiv Lamar iz Asocijacije tekstila i obuće. „Skuplji proizvodi, gubitak poslova, nestašice i bankroti – to je ono što nas čeka.“

Kevin Haset iz Trampovog Ekonomskog savjeta tvrdi da je SAD već dobila „nevjerovatne“ trgovinske ponude i garantuje da recesije neće biti.

Međutim, brojna istraživanja među direktorima firmi ukazuju na suprotno – mnogi smatraju da je recesija već počela ili je vrlo blizu.

Generalni direktor BlackRocka, Lari Fink, navodi da mu direktori firmi širom zemlje govore da je SAD „već u recesiji ili na njenom pragu“.

Mali biznisi najviše ugroženi

Manje kompanije i startupovi upozoravaju da bi carine mogle biti katastrofalne i dovesti do otpuštanja američkih radnika.

„Male firme koje nemaju kapital za otvaranje fabrika bile su primorane da idu u Kinu, gdje su našle partnere koji su ih podržali“, navodi Brus Kaminstajn iz NY Angels.

Ovo je period kada trgovci prave porudžbine za školsku i prazničnu sezonu, a iako neki povlače narudžbine do 30%, 75% firmi kaže da školske i praznične narudžbine nijesu još pogođene. Međutim, firme se sve više fokusiraju na jeftinije proizvode (67%) i promotivne artikle (21%). Luksuzni proizvodi su na dnu prioriteta.