Ovo je najčistiji turistički grad na svijetu
Uvijek je dobro biti pripremljen putnik. Imati spremna sva putna dokumenta, rezervisan hotel i unaprijed sastavljenu listu znamenitosti koje želite posjetiti može osigurati nezaboravno putovanje. Međutim, jednako je važno da imate realna očekivanja o destinaciji koju posjećujete.
Kako bi vam u tome pomogli, tim kompanije Eagle Dumpster Rental analizirao je najpoznatije svjetske turističke destinacije kroz prizmu upravljanja otpadom, percepcije javne čistoće i količine otpada po glavi stanovnika. U izvještaju su korišćeni podaci iz baze kvaliteta života Numbeo, baze upravljanja čvrstim otpadom Atlas D-Waste, kao i lokalni izvori za konkretne gradove. Na osnovu toga, svaka destinacija dobila je “Indeks ulične čistoće”.
„Ulična čistoća ima ogroman uticaj na doživljaj posjetilaca“, izjavio je Brian McDaid, stručnjak za reciklažu iz Eagle Dumpster Rental-a za Travel + Leisure. „Pored očigledne nelagodnosti, prljave ulice mogu predstavljati zdravstveni rizik i narušiti ljepotu destinacije.“
Singapur je načistiji, slijede Kopenhagen i Prag
Na osnovu svih analiziranih podataka, Singapur je proglašen najčistijim gradom na svijetu. Ovaj grad-država je zauzeo prvo mjesto zahvaljujući malom broju pritužbi građana na odlaganje smeća, kao i činjenici da godišnje generiše samo 709 funti otpada po osobi.
„Stroga primjena zakona o čistoći, u kombinaciji sa naprednom tehnologijom za upravljanje otpadom, čini Singapur izuzetno čistim gradom,“ rekao je McDaid. „Njihov sveobuhvatan pristup uključuje edukaciju građana, visoke kazne za bacanje smeća i efikasne sisteme prikupljanja otpada.“
Na drugom mjestu našao se Kopenhagen, gdje stanovnici takođe iskazuju nizak nivo nezadovoljstva uslugama upravljanja otpadom. „Kopenhagen je pionir u održivom upravljanju otpadom,“ istakao je McDaid. „Njihov fokus na principe cirkularne ekonomije i postrojenja za pretvaranje otpada u energiju doveo je do vidno čišćih ulica i zadovoljnijih građana.“
Treće mjesto zauzima Prag. Glavni grad Češke ističe se visokom percepcijom čistoće i izuzetno malom količinom otpada po osobi – samo 676 funti godišnje.
Rim najprljavija turistička prijestonica
S druge strane, kao najprljaviji grad na listi označen je Rim. Građani i posjetioci često izražavaju frustraciju zbog lošeg upravljanja otpadom, a grad generiše čak 1.444 funte otpada po osobi godišnje.
„Istorijske ulice Rima suočavaju se sa modernom krizom otpada,“ rekao je McDaid. „Antička infrastruktura grada nije prilagođena savremenim količinama otpada, što predstavlja izazov i za stanovnike i za turiste.“
Ipak, Rim ima mnogo da nauči od vodećih gradova kada je riječ o unapređenju upravljanja otpadom. „Najčistiji gradovi pokazuju da efikasni sistemi upravljanja otpadom, edukacija javnosti i adekvatna infrastruktura mogu stvoriti ugodnije urbano okruženje za sve – bilo da ste tu samo na jedan dan ili cijeli život,“ zaključuje McDaid.