Temu i Shein najavili poskupljenja: Da li će cijene skočiti i za kupce iz Crne Gore?
Bilo je samo pitanje vremena kada će popularne jeftine kineske online trgovine Temu i Shein podići cijene zbog novih tarifa koje im je nametnula Amerika.
Temu, koji je u vlasništvu kineske kompanije za e-trgovinu PDD Holdings, i Shein, koji trenutno ima sjedište u Singapuru, juče su se obratili javnosti u odvojenim, ali gotovo identičnim saopštenjima, u kojima objašnjavaju da su im operativni troškovi porasli usljed nedavnih promjena u globalnim trgovinskim pravilima i carinama.
Obje kompanije najavile su da će od 25. aprila izvršiti „prilagođavanja cijena“, iako nijedna nije precizirala koliki će biti rast cijena. Moguće je da će u danima koji slijede zabilježiti veći broj narudžbi zbog najavljenih promjena.
Podsjetimo, otkako su ušle na američko tržište, Shein i Temu su predstavljale ozbiljnu konkurenciju ostalim maloprodajnim lancima, nudeći robu po izuzetno niskim cijenama, uz agresivne marketinške kampanje.
Shein prodaje jeftinu odjeću, kozmetiku i modne dodatke, prvenstveno ciljajući na mlade žene, koristeći promociju putem influensera na društvenim mrežama.
Temu, s druge strane, nudi širi asortiman proizvoda – od kućnih potrepština, poklona, pa do male elektronike.
Uticaj na potrošače u Crnoj Gori
Iako se odluka o poskupljenju odnosi primarno na američko tržište, jasno je da globalna trgovinska politika, posebno kada je riječ o odnosima SAD-a i Kine, ima šire implikacije. Povećanje operativnih troškova, uključujući logistiku i proizvodnju, može indirektno uticati i na krajnje cijene za potrošače u drugim državama, uključujući i Crnu Goru, primjećuje portal Investitor.me.
Temu i Shein se već koriste i među crnogorskim kupcima, najčešće putem direktnih porudžbina preko aplikacija ili posredstvom evropskih distributivnih centara. Ukoliko ove kompanije uvedu generalno povećanje cijena koje nije ograničeno samo na američke potrošače, izvjesno je da će i potrošači iz Crne Gore osjetiti promjene u cijenama.
Dodatno, sve češće carinske provjere i uvozne kontrole pošiljki iz Kine na nivou Evropske unije – čiji su mehanizmi u primjeni i u Crnoj Gori – mogu dodatno uticati na cijenu i isplativost kupovine preko ovih platformi. Kupci iz Crne Gore bi trebalo da prate naredne sedmice da li će nova cijena biti univerzalna ili lokalizovana, odnosno da li će zavisiti od tržišta i kanala distribucije.
U svakom slučaju, era „ultra jeftine“ robe iz Kine, bar kroz Temu i Shein, izgleda da ulazi u novu fazu – sa više regulative i višim cijenama, čak i na tržištima van SAD-a.