uvoz, izvoz, export import, economy, trade, cargo, brod, ship, luka, port
Ilustracija (Foto: Christian Charisius/dpa)

MMF: Američke carine neće izazvati globalnu recesiju, ali će oslabiti ekonomiju

Podijeli

Oštri rast carina koji je sprovela Trampova administracija izazvao je nagli porast globalne neizvjesnosti, izjavila je izvršna direktorka MMF-a Kristalina Georgieva. Uvozne dažbine usporiće globalni ekonomski rast, ali neće izazvati svjetsku recesiju, dodala je ona.

Otpornost svjetske ekonomije je na testu zbog “resetovanja globalnog trgovinskog sistema” koje prijeti da izazove turbulencije na finansijskim tržištima, navela je Georgieva.

Te turbulencije već se sedmicama osjećaju na finansijskim tržištima, posebno na Vol Stritu, gdje su zabilježene ekstremne dnevne i čak časovne oscilacije.

Šefica MMF-a takođe je uputila apel koji dijelom odražava zabrinutost Trampove administracije. Pozvala je zemlje da smanje carine i druge prepreke slobodnoj trgovini, napominjući da je taj proces zastao u posljednjoj deceniji, iako je nakon Drugog svjetskog rata godinama bilježio stalan napredak.

“Trgovinske distorzije — carinske i necarinske barijere — doprinijele su negativnoj percepciji multilateralnog sistema koji, prema mišljenju mnogih, nije uspio da obezbijedi ravnopravne uslove za sve”, rekla je. “Ovaj osjećaj nepravde hrani narativ: mi igramo po pravilima, dok drugi zloupotrebljavaju sistem bez posljedica.”

Georgieva je istakla da carine izazivaju neizvjesnost, što može biti vrlo skupo. Zbog složenosti lanaca snabdijevanja, trošak jednog proizvoda može zavisiti od carinskih tarifa u desetinama zemalja.

Povećanje trgovinskih barijera takođe neposredno utiče na ekonomski rast. Iako može podstaći domaću proizvodnju, za to je potrebno vrijeme, naglasila je.

U januaru je MMF u svojim najnovijim prognozama naveo da očekuje nominalno ubrzanje globalnog rasta i pad inflacije, ali je upozorio da su izgledi neizvjesni zbog Trampove ekonomske politike, uključujući poreska smanjenja i rast tarifa na strane proizvode.

Tada je MMF prognozirao rast svjetske ekonomije od 3,3% za ovu i narednu godinu, u odnosu na 3,2% iz 2024.

Globalna inflacija, koja je porasla nakon pandemije COVID-19 zbog poremećaja u lancima snabdijevanja i nestašica, prognozirana je da opadne sa 5,7% u 2024. na 4,2% ove godine i 3,5% u 2026.

Međutim, u pratećem blogu uz tu prognozu, glavni ekonomista MMF-a, Pjer-Olivije Gurinšas, upozorio je da bi Trampove najavljene politike mogle dodatno da poguraju inflaciju u kratkom roku.

Te januarske prognoze vjerovatno će biti revidirane — moguće značajno — jer je trgovinski rat koji vodi Tramp eskalirao, naročito sa najvećim trgovinskim partnerom SAD-a, Kinom.

Tramp je povremeno pauzirao ili povukao neke od najavljenih tarifa, što je dodatno pojačalo nestabilnost na berzama, ali je nastavio politiku recipročnih carina sa Kinom i ne pokazuje znake popuštanja. Svaki put kada Tramp poveća carine Kini, Peking odgovara kontramjerama na američke proizvode.