International Monetary Fund, IMF, Međunarodni monetarni fond, MMF
Ilustracija (Foto: Investitor.me)

MMF najavljuje mračan scenario: Trgovinski rat SAD-a ruši temelje svjetskog rasta

Podijeli

Najnoviji “World Economic Outlook” (WEO) izvještaj Međunarodnog monetarnog fonda otkriva zabrinjavajuću sliku globalne ekonomije. Nakon perioda relativne stabilnosti, ali ispod očekivanja tokom 2024. godine, svjetski privredni rast za 2025. i 2026. godinu doživio je drastičnu reviziju naniže – i to kao direktna posljedica naglog zaoštravanja trgovinskih tenzija predvođenih Sjedinjenim Američkim Državama.

SAD je 2. aprila uveo gotovo univerzalne carine, povećavajući efektivne carinske stope na nivoe nezabilježene u posljednjih 100 godina. Uvedene mjere uključuju carine od 145% na kinesku robu, kao i nove tarife na automobile i energente, uz ograničene izuzetke. Ovakav potez izazvao je brze kontramjere ključnih trgovinskih partnera, što je dodatno pogoršalo globalnu neizvjesnost i potkopalo povjerenje investitora i tržišta.

IMF-ova projekcija sada predviđa globalni rast od svega 2,8% u 2025. i 3,0% u 2026. – što je znatno ispod istorijskog prosjeka od 3,7% (2000–2019). U januarskom ažuriranju prognoze, rast je bio projektovan na 3,3% za obje godine, što znači da su nove mjere dovele do kumulativnog smanjenja očekivanog rasta za 0,8 procentnih poena.

U naprednim ekonomijama, rast će iznositi 1,4%, dok se u SAD-u očekuje usporavanje na 1,8% – što je 0,9 pp ispod prethodnih očekivanja. U eurozoni, rast će biti još skromniji – svega 0,8%. Istovremeno, ekonomije u razvoju suočavaju se s padom na 3,7% u 2025. i 3,9% u 2026. godini, pri čemu se zemlje poput Kine posebno ističu među najpogođenijima.

Inflacija se očekuje u blagom padu, ali sporije nego što je ranije predviđeno, te će iznositi 4,3% u 2025. i 3,6% u 2026. godini. Napredne ekonomije bilježe uzlaznu reviziju inflacije, dok se u zemljama u razvoju predviđa blago smanjenje.

Izvještaj naglašava i niz drugih prijetnji: finansijska nestabilnost, slabljenje međunarodnog monetarnog sistema, demografski izazovi, porast društvenih tenzija usljed krize troškova života, te moguće krize duga, posebno u zemljama s niskim prihodima. Takođe, istaknuto je da migracione politike razvijenih zemalja imaju snažne eksternalije na tržišta u razvoju.

IMF poziva na globalnu koordinaciju i jasnoću u trgovinskoj politici. Preporučuje se obnavljanje fiskalnih rezervi, uvođenje ciljanih makroprudencijalnih mjera i sprovođenje strukturnih reformi. Samo zajednički napori mogu pomoći u stabilizaciji tržišta i povratku na put održivog rasta.