Gucci tone: Luksuzni gigant pogođen padom prodaje i ekonomskim potresima
Akcije kompanije Kering, vlasnika Guccija, pale su za više od 5% nakon objave razočaravajućih finansijskih rezultata za prvi kvartal, uz upozorenje na nove makroekonomske izazove koji prijete luksuznoj industriji.
Prema izvještaju objavljenom u srijedu, prihodi modnog giganta pali su za 14% u odnosu na isti period prošle godine, na 3,9 milijardi eura, što je manje od procjena analitičara LSEG-a koji su očekivali 4,01 milijardu eura.
Prodaja Guccija, koja čini gotovo polovinu ukupnih prihoda grupacije, pala je za čak 25% na 1,57 milijardi eura. Brend se i dalje pokušava oporaviti kroz strateški zaokret koji zasad ne daje željene rezultate, ocjenjuje CNBC.
Akcije Keringa pale su za 5,1% do 8:25 po londonskom vremenu, nakon što je trgovanje bilo privremeno obustavljeno na početku dana.
Glavni uzrok slabih rezultata je pad prodaje u Aziji od 25%, dok su u Sjevernoj Americi i Evropi zabilježeni padovi od po 13%.
Predsjednik i izvršni direktor Keringa, Fransoa-Anri Pino, izjavio je da je kompanija imala „težak početak godine“ i ukazao na dodatne izazove koji predstoje za već pogođeni sektor luksuza.
„U ovakvom okruženju, u potpunosti smo fokusirani na sprovođenje naših planova kako bismo ostvarili strateške i finansijske ciljeve i ojačali poziciju naših brendova na svim tržištima,“ rekao je Pino.
„Povećavamo pažnju i oprez kako bismo prebrodili makroekonomske vjetrove koji pogađaju našu industriju, i uvjeren sam da ćemo iz ove situacije izaći jači“, dodao je.
Kering je prošlog mjeseca imenovao Demnu Gvasaliju za novog umjetničkog direktora Guccija, kao posljednji pokušaj revitalizacije brenda. Međutim, tržište nije reagovalo pozitivno – akcije su dodatno pale zbog kontroverzi vezanih za njegov raniji angažman na kampanji Balenciage iz 2022.
Gucci već nekoliko kvartala bilježi slabu prodaju, jer dizajni brenda sve manje rezoniraju sa potrošačima, a oslanjanje na kinesko tržište dodatno ga je pogodilo u trenutnoj krizi u Aziji.
Ovo se dešava u širem kontekstu usporavanja luksuznog tržišta posljednjih godina, koje je pogođeno inflacijom i slabijim ekonomskim uslovima.
Na prelazu godine činilo se da dolazi do promjene trenda, jer su brojne luksuzne kuće objavile bolje rezultate za četvrti kvartal. Ipak, analitičari su ranije upozoravali da bi makroekonomsko usporavanje izazvano tarifama moglo usporiti oporavak.
„Slabiji globalni berzanski indeksi i šira ekonomska neizvjesnost narušiće povjerenje, što će dodatno odložiti oporavak potražnje za luksuzom“, napisao je Adam Kočrejn, analitičar Deutsche Banka.
Luksuzni brendovi su ranije smatrani otpornijim na tržišne poremećaje, jer lakše mogu prenijeti povećane troškove na bogate potrošače. Ipak, analitičari upozoravaju da brendovi sa već oslabljenom prodajom, poput Keringa, to teško mogu izvesti.
„Primjećujemo i da su ovi brendovi sporiji u povećanju cijena zbog tarifa, jer je kupovna moć oslabila, a potrošači postali osjetljiviji na cijene – što je ključna razlika između Keringa i LVMH-a“, navodi se u bilješci TD Cowena.