Kalifornija pretekla Japan i postala četvrta ekonomija svijeta
Kalifornija je prestigla Japan i postala četvrta najveća ekonomija na svijetu, izjavio je guverner Gavin Newsom, uz upozorenje da bogatstvu ove tehnološke sile prijeti politika carina predsjednika Donalda Trampa.
Bruto domaći proizvod (BDP) Kalifornije u 2024. dostigao je 4,1 trilion dolara, prema preliminarnim podacima američkog Biroa za ekonomsku analizu, čime je nadmašila nominalni BDP Japana od 4,02 triliona dolara u istom periodu, pokazuju podaci Međunarodnog monetarnog fonda.
To znači da su sada samo Sjedinjene Američke Države, Kina i Njemačka ispred Kalifornije po veličini ekonomije, dok je ova američka savezna država nadmašila sve tri zemlje po stopi rasta, zabilježivši 6% rasta tokom prošle godine.
„Kalifornija ne samo da drži korak sa svijetom – mi postavljamo tempo“, poručio je Newsom u saopštenju za medije. „Naša ekonomija napreduje jer ulažemo u ljude, dajemo prioritet održivosti i vjerujemo u moć inovacija.“
Međutim, guverner je upozorio i na prijetnje po ekonomski uspjeh države koje dolaze od „nepromišljene politike tarifa sadašnje federalne administracije“.
„Ekonomija Kalifornije pokreće naciju i mora biti zaštićena“, kazao je.
Kalifornija, najnaseljenija američka savezna država sa oko 40 miliona stanovnika, činila je 14% ukupnog BDP-a SAD-a u 2024. godini, pokazuju zvanični podaci, a rast je najvećim dijelom bio pogonjen Silicijumskom dolinom, te sektorima nekretnina i finansija.
Prošle nedjelje, Newsom je tužio Trampa zbog korišćenja vanrednih ovlašćenja za jednostrano uvođenje globalnih tarifa, koje su, prema njegovim riječima, nanijele štetu kalifornijskim porodicama i biznisima.
Tužba, podnijeta saveznom sudu 16. aprila, tvrdi da Tramp nema ovlašćenja da uvodi tarife protiv Meksika, Kine i Kanade, niti da uvede osnovnu tarifu od 10% na uvoz iz ostatka svijeta.
Newsom je, najavljujući tužbu, poručio da ove tarife stvaraju „neposrednu i nenadoknadivu štetu Kaliforniji – najvećoj ekonomiji, industrijskoj i poljoprivrednoj državi u zemlji“, jer su „poremetile lance snabdijevanja, povećale troškove“ i „prouzrokovale milijarde dolara štete“.
U tužbi se navodi da je Trampovo pozivanje na Zakon o međunarodnim ekonomskim vanrednim ovlašćenjima (IEEPA) za uvođenje tarifa bilo „nezakonito i bez presedana“, te da su ovakvi široki potezi mogući isključivo uz odobrenje Kongresa.
Prema tom zakonu iz 1977. godine, predsjednik ima široka ovlašćenja da uvede sankcije, kontroliše izvoz, reguliše finansijske transakcije i zamrzne stranu imovinu u slučaju nacionalne vanredne situacije, ali je obavezan da o svemu konsultuje i izvještava Kongres.
Kalifornija je u 2024. godini ostvarila skoro 675 milijardi dolara vrijednu dvosmjernu trgovinsku razmjenu, a njeni najveći partneri su Meksiko, Kanada i Kina. Više od 40% ukupnog uvoza u Kaliforniju dolazilo je iz ove tri zemlje, u vrijednosti od 203 milijarde dolara od ukupno 491 milijarde dolara uvoza prošle godine.
Još 12 saveznih država podnijelo je tužbu protiv Trampove administracije u srijedu zbog „nelegalnog nametanja“ poreskih opterećenja građanima kroz tarife – što je Bijela kuća nazvala „lovom na vještice“.