Plantaže protiv novog zakona o porezu na nekretnine: Izmjenama je ugrožena ukupna održivost crnogorske poljoprivrede
Kompanija “13.Jul – Plantaže”, kao najveći poljoprivredni proizvođač u Crnoj Gori i nosilac jednog od najprepoznatljivijih nacionalnih brendova i vinogradarsko-vinskog sektora, izražava duboku zabrinutost zbog predloženih izmjena Zakona o porezu na nepokretnosti, koje su trenutno predmet odlučivanja u Skupštini Crne Gore, saopšteno je danas iz kompanije većinskom u državnom vlasništvu.
“Usvajanje predloženih izmjena Zakona o porezu na nepokretnosti u zakonodavnom domu imalo bi ozbiljne i dugoročno negativne posljedice kako na poslovanje kompanije Plantaže, tako i na položaj svih poljoprivrednih proizvođača u Crnoj Gori. U trenucima kada je domaćoj poljoprivredi potrebna podrška i stabilan regulatorni okvir, predložene izmjene idu u suprotnom pravcu. Usvajanjem predloženih izmjena rizikujemo, ne samo, budućnost Plantaža, već i ukupnu održivost crnogorske poljoprivrede”, tvrde iz kompanije.
Tvrde da bi, prije svega, predložene izmjene ovog Zakona dovele do diskriminacije po osnovu opštinske pripadnosti, “u okviru kojih se jedinicama lokalne samouprave omogućava da same određuju procenat umanjenja poreske obaveze na nepokretnosti koje se koriste za poljoprivrednu proizvodnju, u rasponu od 20 do 90%”.
“Predložena izmjena Zakona vodi ka neujednačenoj praksi i diskriminaciji među proizvođačima koji posluju u različitim opštinama. Tako bi poljoprivrednici iz jedne opštine mogli imati gotovo nikakvo umanjenje, dok bi drugi imali značajno olakšanje, što je protivno osnovnim principima jednakosti garantovanim Ustavom”, navodi se u saopštenju.
Primjeri iz prakse to jasno potvrđuju, tvrde iz Plantaža i dodaju da, dok je Glavni grad Podgorica donosio odluke o umanjenju od 20%, Opština Pljevlja je predviđala 90%, a druge opštine poput Bijelog Polja nijesu predviđale nikakvo umanjenje.
“Upravo zbog toga je važeće rješenje koje propisuje obavezno umanjenje od 70% za sve proizvođače jedino pravično i sistemski ispravno, i onemogućava neujednačenu praksu i potencijalnu fiskalnu diskriminaciju između proizvođača” ističu iz uprave Plantaža.
Tvrde da će, ukoliko se predložene izmjene Zakona usvoje kompanija Plantaže kao, i brojni drugi proizvođači, biti dodatno ekonomski opterećeni, “što bi u ovom trenutku, kada se suočavamo i sa uvođenjem akciza na mirna vina, predstavljalo ozbiljan udar na održivost poslovanja i konkurentnost na domaćem i stranom tržištu”.
“Poljoprivreda kao strateška grana privrede Crne Gore zaslužuje stabilan, predvidiv i ujednačen poreski okvir”, ističu.
Nelogični motivi predlagača
Ukoliko je namjera predlagača bila da poljoprivrednim proizvođačima, koji po sada važećem Zakonu imaju pravo na umanjenje poreske stope za 70%, uvedu dodatne olakšice, trebalo je da predlože umanjenje stope poreza od 70% do 90%, a ne kako je to sada predloženo od 20% do 90%, navode iz Plantaža.
“Dakle, jasno je da se predloženim izmjenama teži zapravo dodatno ugroziti položaj poljoprivrednih proizvođača, te da se istima želi umanjiti pravo na olakšice prilikom utvrđivanja poreza na nepokretnosti. Posebno problematičnom i zabrinajvanjućom smatramo činjenicu da se u Članu 2 predložene izmjene uvodi norma koja bi se mogla tumačiti tako da ima povratno dejstvo – što je u direktnoj suprotnosti sa članom 147 Ustava Crne Gore, koji zabranjuje retroaktivnu primjenu zakona, osim kada to zahtijeva javni interes”, upozorila je uprava kompanije.
Odredbe koje se odnose na mogućnost primjene zakona i na postupke koji nijesu pravosnažno okončani, otvaraju pitanje pravne sigurnosti, budući da su takva rješenja u suprotnosti sa osnovnim ustavnim principima i ustaljenom sudskom praksom.
Apel za zaštitu poljoprivrednih proizvođača: Odbacivanje predloženih Izmjena Zakona o porezu na nepokretnosti
Iz Plantaža su apelovali na mjere zaštite poljoprivrednog sektora:
• Zaštita principa jednakosti svih poljoprivrednih proizvođača u zemlji.
• Odbacivanje predloženih izmjena koje stvaraju pravnu nesigurnost, omogućavaju selektivno poresko opterećenje i ugrožavaju poslovanje najznačajnijeg brenda Crne Gore.
• Poštovanje ustavnih načela o zabrani diskriminacije i retroaktivnosti primjene zakona.
• Stajanje u zaštitu domaće poljoprivrede i ekonomije.
“Vjerujemo da zakonska rješenja treba da budu sistemska, pravedna i dugoročno održiva, bez prostora za neujednačenu primjenu i tumačenje koja može dovesti do dodatnih problema i nestabilnosti u sektoru.
S tim u vezi. apelujemo na sve poslanike Skupštine Crne Gore da ne podrže predložene izmjene Zakona koje nisu u interesu razvoja crnogorske poljoprivrede, niti očuvanja nacionalne proizvodnje i brendova. Umjesto toga, pozivamo na poštovanje postojećih zakona i dosljednu primjenu odredbi koje štite prava poljoprivrednih proizvođača i garantuju stabilnost sektora koji je temelj crnogorske privrede”, navodi se u saopštenju i dodaje da bi očuvanje domaće poljoprivrede i nacionalnih brendova morao biti prioritet “svih nas”.
“Kompanija Plantaže će, kao i do sada, štititi svoja zakonska prava pred nadležnim institucijama, ali vjerujemo da ovaj problem mora biti riješen sistemski, uz podršku onih koji su odgovorni za donošenje zakona koji treba da budu pravedni i održivi”, navodi se u saopštenju.
“Zalažemo se za dijalog i usaglašavanje rješenja koja će biti u interesu svih proizvođača u Crnoj Gori, uz poštovanje pravne prakse, ustavnih normi i principa ravnoteže između fiskalnih potreba i podrške razvoju poljoprivrede.
Zato, još jednom, apelujemo na sve poslanike u Skupštini Crne Gore da odbace predložene izmjene Zakona i stanu u zaštitu domaće poljoprivrede, jednakog tretmana proizvođača i očuvanja poslovanja najznačajnijeg crnogorskog brenda”, zaključuje se u saopštenju Odbora direktora Plantaža “13. jul”.