CNN: Kako uništiti ekonomsku supersilu za 100 dana
Predsjednik ne kontroliše ekonomiju, zar ne? Svake izborne godine, to je podsjetnik koji birači dobijaju od istoričara, političara, novinara i akademika svih profila. To je praktično kliše – birači donose odluke na osnovu cijena goriva i namirnica, iako su te stvari uglavnom van kontrole bilo kog pojedinačnog političara.
Ova politička mudrost nije pogrešna sama po sebi. Zaista je teško da jedan predsjednik drastično poboljša ukupno stanje ekonomije. Međutim, predsjednik Donald Tramp dokazuje da političar itekako može nanijeti štetu ekonomiji kada nema obzira prema posljedicama koje najviše pogađaju upravo one koji su ga izabrali, ocjenjuje CNN-ova Alison Morou u svom komentaru.
Ostatak teksta prenosimo integralno:
Danas se navršava 100 dana drugog Trampovog mandata. U tih 14 nedjelja, predsjednik je pokrenuo ekonomsku agendu toliko štetnu da je jedini način da se razumije u istorijskom kontekstu kroz prizmu – pošasti. Ako Trampove carine ostanu na snazi, negativni šokovi mogli bi nadmašiti ekonomski uticaj pandemije Covid-19.
Iako je u kampanji obećavao da će „od prvog dana smanjiti cijene“, Bijela kuća je ostvarila minimalan napredak – uglavnom preko opšte izvršne naredbe kojom se federalnim agencijama naređuje da „obezbijede hitno olakšanje cijena“.
Trampova jedina značajna ekonomska inicijativa, sveobuhvatna politika carina, u suštini predstavlja masovno povećanje poreza za američke potrošače. SAD su se našle u centru globalnog trgovinskog rata – kao usamljeni agresor, bacajući „poreznu artiljeriju“ i na prijatelje i na neprijatelje.
Prije Trampovog drugog mandata, strategija „prodaj Ameriku“ – u kojoj globalni investitori povlače novac iz američkih aktiva poput dolara i državnih obveznica, zabrinuti za stabilnost zemlje – bila je praktično nepoznata. Ali u proteklih mjesec dana, ta dinamika je obrisala bilione dolara tržišne vrijednosti.
Uprkos carinama, američka ekonomija po nekim ključnim pokazateljima i dalje izgleda solidno – nezaposlenost je niska, a inflacija je pala na oko 2,5% sa pandemijskog vrhunca od 9,1% iz 2022. godine. Naravno, nezaposlenost je bila niska i inflacija je opadala i tokom Bajdenove administracije.
Ekonomisti kažu da će procjenjivanje uticaja Trampovih carina, barem na kratki rok, biti teško, djelimično zato što potrošači više kupuju kako bi preduhitrili rast cijena. Taj talas potrošnje, međutim, vjerovatno neće potrajati.
Dugoročno gledano, šanse za recesiju su, prema gotovo svim ekonomskim prognozama, sada veće nego prije 100 dana. Procjene variraju između „bacanja novčića“ i 70%. Tržište predikcija Kalshi trenutno šanse za recesiju u SAD procjenjuje na 57%.
Biznisi su paralisani, nesigurni da li će Trumpove carine ostati na snazi. Povjerenje potrošača – koje je bilo snažno čak i tokom rekordne inflacije za vrijeme Badena – sada polako slabi.
U Trampovom planu carina nedostaju bilo kakve mjere koje bi odmah adresirale rastuće troškove života, što je bila ključna briga birača koji su mu dali drugi mandat.
Javni bijes raste. Novo CNN istraživanje, sprovedeno od strane SSRS-a, pokazuje da 59% Amerikanaca vjeruje da su Trampove politike pogoršale ekonomske uslove, u poređenju sa 51% u martu.
Carine su naročito nepopularne: 60% Amerikanaca smatra da su Trampove mjere povećale troškove života u njihovim zajednicama, dok samo 12% vjeruje da je njegova agenda pomogla u snižavanju cijena.
Ovi rezultati anketa prate i šire mjerilo nacionalnog raspoloženja. Prema podacima Univerziteta Michigan, potrošačko povjerenje u aprilu palo je na četvrti najniži nivo od 1952. godine. Inflaciona očekivanja su na najvišem nivou od 1981.
Iako takvi podaci nijesu „čvrsti dokazi“ koje donosioci odluka obično koriste, osjećaj građana prema ekonomiji itekako ima težinu, posebno kada su u pitanju cijene. Kada ljudi očekuju pogoršanje ekonomije, počinju da smanjuju potrošnju, što dodatno usporava rast.
Sada skoro 70% Amerikanaca vjeruje da će SAD vjerovatno ući u recesiju u narednih godinu dana, prema CNN anketi.
Oprez je već vidljiv: aviokompanije režu broj letova pred ljetnju sezonu putovanja, firme smanjuju ili ukidaju finansijske prognoze, a narudžbe kontejnera iz Kine u SAD pale su više od 60% nakon uvođenja carina od 145% na kineski uvoz.
Trampovo obraćanje povodom „Dana oslobođenja“ 2. aprila obećavalo je renesansu američke industrije u koju rijetko ko, osim najvjernijih pristalica MAGA pokreta, vjeruje. Ali Tramp je tada dao jednu izjavu koja se pokazala tačnom:
„Ovo će vrlo brzo postati potpuno drugačija zemlja“, rekao je. „Biće to nešto o čemu će cijeli svijet pričati.“