Business, building, hall, hallway, people, businessman
Ilustracija (Foto: Gil Ribeiro, Unsplash)

KKR i Capital Group lansiraju nove fondove kako bi privukli male investitore

Podijeli

Kompanije Capital Group iz Los Anđelesa — najveći svjetski aktivni upravljač imovinom — i investicioni gigant KKR, udružili su snage kako bi ponudili širok spektar fondova za male investitore. Ti fondovi će kombinovati tradicionalne akcije i obveznice s nelistiranim (privatnim) sredstvima, poput korporativnih preuzimanja.

Njihovi prvi zajednički fondovi usmjereni na dug lansiraju se u utorak, dok se fondovi koji kombinuju akcije i private equity strategije očekuju najranije 2026. godine. U planu su i fondovi posvećeni nekretninama i infrastrukturi, navode izvršni direktori kompanija za Financial Times (FT).

Kompanije koje se bave alternativnim ulaganjima utrkuju se kako bi privukle novac fizičkih lica, koja su, za razliku od penzionih fondova, uglavnom bez izloženosti privatnim tržištima. Istovremeno, tradicionalne investicione kuće žele da se pozicioniraju na tom tržištu, koje nudi potencijalno veće prinose, ali i više rizika i naknada.

Početkom aprila, kompanija Blackstone najavila je strateški savez sa Vanguardom i Wellington Managementom s ciljem da bogatim pojedincima i penzionerima ponude fondove koji kombinuju javna i privatna ulaganja.

„Za mnoge koji do sada nijesu ulagali u alternativna sredstva, ovaj javno-privatni hibrid predstavlja elegantan ulaz u svijet privatne imovine“, izjavio je Mike Gitlin, izvršni direktor Capital Group-a.

Scott Nuttall, suosnivač i izvršni direktor KKR-a, dodaje da su nove strategije osmišljene da učine privatna ulaganja „lakšim za kupovinu i lakšim za posjedovanje“ malim investitorima.

Partnerstvo je rezultat višemjesečnih razgovora dvije kompanije, koje su pojedinačno razmatrale i akvizicije. KKR je proučavao kupovinu menadžera imovine kako bi lakše pristupio malim investitorima, dok je Capital Group razmatrao kupovinu kompanije specijalizovane za alternativna ulaganja.

Razgovaralo se čak i o potencijalnom spajanju, ali se ubrzo zaključilo da je partnerstvo efikasniji put za obje strane.

„Capital Group ostaje privatna kompanija“, rekao je Gitlin, „ali sintetički stvaramo spoj javnih i privatnih investicionih kapaciteta.“

U budućnosti, Capital i KKR planiraju proširenje ovog modela izvan SAD-a. Gitlin procjenjuje da će „izgraditi novu kategoriju ulaganja vrijednu preko 100 milijardi dolara“.

Prva dva fonda fiksnog prihoda, koja se lansiraju ove sedmice, zahtijevaju minimalno ulaganje od 1.000 dolara, što ih čini dostupnijim širem krugu ulagača. Naknade iznose 0,84% za „Core Plus+“ fond i 0,89% za „Multi-Sector+“ fond.

Prema analitičarki Morningstara Karen Zaya, te su naknade „značajno niže“ u poređenju sa konkurentskim privatnim fondovima, gdje prosječna naknada iznosi 2,49%. Ipak, one su više nego kod ETF fondova, koji u prosjeku naplaćuju 0,58%, a fokusirani su isključivo na javna tržišta.

Fondovi Capital-a i KKR-a nude ograničenu mogućnost povlačenja uloga – što se u industriji smatra neophodnom mjerom zaštite s obzirom na nelikvidnost privatne imovine. Plan je da 40% portfolija bude uloženo u privatna sredstva, dok će ostatak činiti javno trgujući dug. Investitorima će biti omogućeno da otkupe do 10% udjela kvartalno – dvostruko više nego kod većine tzv. intervalskih fondova.

Zaya ističe da ovakav pristup od investitora zahtijeva razumijevanje novih rizika: „Ovi fondovi mogu biti kompleksniji, skuplji i manje transparentni.“