Evropski investicioni preporod: KKR najavljuje novi talas ulaganja usred globalnih turbulencija
Evropa doživljava preporod kao investiciona destinacija, prema riječima visoke rukovoditeljke kompanije za privatna ulaganja KKR, u svjetlu sveobuhvatnih američkih tarifa, značajnih promjena u planovima javne potrošnje i najavljenih reformi konkurentnosti na kontinentu.
„Kao posljedica stvari poput Dragijevog izvještaja o konkurentnosti i uvoznih tarifa, Evropa prolazi kroz svojevrsnu renesansu“, izjavila je Tara Davies, suvodiiteljka evropskog poslovanja u američkoj alternativnoj investicionoj grupi KKR, prenosi SEEbiz.
„Sada postoji pravi fokus na samodovoljnost i restrukturiranje ekonomskog modela u cjelini“, izjavila je za Financial Times.
Nedavno najavljeni njemački infrastrukturni fond od 500 milijardi eura pokazuje da postoji „realna volja za trošenje na mjestima koja podstiču rast“, dodala je.
Njeni komentari dolaze nakon mjeseca u kojem je bivši američki predsjednik Donald Trump najavio značajne carine na uvoz, koje je potom ublažio na 90 dana za gotovo sve zemlje osim Kine, što je izazvalo potrese na tržištima. Nedostatak jasnoće naveo je brojne globalne investitore da pauziraju svoja ulaganja u privatna tržišta SAD-a.
„Vrlo smo optimistični i pozitivni kada su u pitanju izgledi Evrope – vjerovatno više nego ikada ranije“, dodao je Mattia Caprioli, drugi suvodiitelj KKR-a za Evropu, naglašavajući potencijal u slučaju da se preporuke bivšeg predsjednika ECB-a Maria Dragija sprovedu u djelo.
„Umjesto pet, šest ili sedam malih, fragmentisanih javnih tržišta u Evropi koja ne mogu obezbijediti likvidnost poslovanju, zamislite jedno veće tržište sa jedinstvenim, pojednostavljenim pravnim sistemom“, rekao je, osvrćući se na Dragijev prijedlog ujedinjenja tržišta kapitala EU. „To bi mnogim kompanijama olakšalo pristup kapitalu.“
Caprioli je istakao da će KKR nastaviti značajno ulagati i u SAD, uprkos neizvjesnosti, jer „ne budimo se jednog dana i kažemo – sada je Evropa atraktivnija“. Umjesto toga, fokusirani su na fundamentalne pokretače vrijednosti preduzeća.
KKR je od Trampove najave carina, poznate kao „Dan oslobođenja“, sklopio akvizicije vrijedne oko 10 milijardi dolara, uprkos tržišnim oscilacijama. Jedan bankar je rekao da je kompanija institucionalno „naučila lekciju“ jer se nije dovoljno brzo angažovala nakon finansijske krize 2008. godine.
Davies je kazala da je jedna od ključnih lekcija iz te krize bila važnost kontinuiranog ulaganja tokom vremena. „U ovakvim vremenima većina ne radi ništa, ali kada se osvrnemo unazad, upravo su to godine koje donose najbolje prinose“, navela je. Investicioni fondovi se često ocjenjuju prema godini kada su započeli investiranje.
KKR je trenutno favorit za preuzimanje londonske firme Thames Water, koja se suočava s ozbiljnim problemima, sa ponudom teškom 4 milijarde funti.
„To je infrastrukturna imovina koja zahtijeva ozbiljan operativni zaokret“, rekla je Davies. „To je klasična situacija u kojoj primjenjujemo naš model privatnog kapitala i infrastrukture.“
FT je ranije ovog mjeseca izvijestio da su se kineski državni fondovi povukli iz ulaganja u američke fondove privatnog kapitala, reagujući na Trumpovu antikinesku retoriku.
Ipak, Caprioli je istakao da KKR ima diverzifikovanu bazu investitora, što umanjuje potencijalne rizike, i da kompanija sve više profitira od priliva bogatih pojedinaca u fondove privatnog kapitala.
Alternativne investicione firme sve više ciljaju manje investitore, u nastojanju da iskoriste nove izvore kapitala.