najbogatiji milijarderi, Forbes, Ilon Mask, Džef Bezos, Mark Zakerber, Lari Elison, Voren Bafet
Mask, Bezos, Zakerberg, Elison, Bafet (Ilustracija: Investitor.me/AI)

Najveći dobitnici i gubitnici među milijarderima tokom prvih 100 dana Trampovog mandata

Podijeli

„Ovako izgleda pobjeda“, izjavio je Ilon Mask na dan kada je Donald Tramp ponovo položio zakletvu. „Nevjerovatno sam uzbuđen zbog budućnosti… Jedna od najljepših američkih vrijednosti koju volim jeste optimizam.“

Danas, kada Tramp obilježava 100 dana drugog mandata, taj optimizam je gotovo nestao — američko tržište dionica bilježi najgori početak godine u posljednjih 50 godina. Indeksi S&P 500 i Dow Jones pali su za gotovo 8% usljed eskalacije carinskog rata koji je Tramp pokrenuo, piše Forbes.

Niko nije osjetio veći udar od Maska, koji je sada 45 milijardi dolara siromašniji nego što je bio na dan Trampove druge inauguracije. Mask se otvoreno sukobljava s Trampovim savjetnikom za carinsku politiku Peterom Navarrom na društvenim mrežama, povlači se iz Trampovog Odjeljenja za efikasnost vlade, primoran da se vrati fokusu na Teslu, nakon što su carinski strahovi i njegovo sve nepopularnije političko angažovanje oborili cijenu akcija za 33%.

Nije Mask jedini milijarder koji je pretrpio velike gubitke u “Trump 2.0” eri. Ukupno su američki milijarderi (njih oko 800) izgubili čak 300 milijardi dolara od 20. januara. Među deset najvećih gubitnika, uz Muska, nalaze se i tehnološki giganti: Džef Bezos iz Amazona (-35 mlrd $), Sergej Brin iz Alphabeta (-26 mlrd $) i Mark Zakerberg iz Mete (-22 mlrd $) — svi su sjedjeli odmah iza Trampove porodice na inauguraciji.

Gubici nijesu zaobišli ni Trampove saveznike. Lari Elison iz Oraclea, koji se s Trampom sastao odmah nakon inauguracije u okviru inicijative vrijedne 500 milijardi dolara za AI infrastrukturu, sada je 28 milijardi dolara siromašniji — treći po gubicima. Stiven Švarcmen iz Blackstonea, koji je prvo odbio podršku Trampu pa se predomislio, izgubio je 11 milijardi.

Ko su dobitnici?

Ipak, neki milijarderi su uspjeli da uvećaju svoje bogatstvo uprkos turbulentnim tržištima. Voren Bafet, koji je carine nazvao „činom rata“, zadržao je stabilnost Berkshire Hathawaya, usmjerivši čak 334 milijarde dolara u gotovinu i ekvivalente. To je doprinijelo rastu akcija za 13% i dodalo gotovo 20 milijardi dolara njegovom bogatstvu. Ostali dobitnici su Peter Til (+4.9 mlrd $) i Aleksander Karp (+3.6 mlrd $), zahvaljujući rastu vrijednosti Palantira, koji ima ugovore sa američkom vladom.

Nasljednici osnivača Walmarta, Sema Voltona, takođe su među dobitnicima — svaki je bogatiji za najmanje 3 milijarde dolara, jer se potrošači okreću Walmartu zbog inflacije. Izvršni direktor Walmart-a Doug McMillon prošle sedmice se sastao s Trampom da bi lobirao protiv carina.

Dok je bivši Microsoft CEO Stiv Bolmer izgubio 8 milijardi dolara zbog izloženosti tehnološkim akcijama, osnivač Bil Gejts je profitirao zahvaljujući diverzifikovanom portfoliju i ulaganju u firme poput Republic Services, čije su dionice porasle 15%.

Zanimljivo je da ni Trampu lično nije dobro išlo — njegovo bogatstvo palo je za 1,5 milijardi dolara. Dionice njegove kompanije Trump Media & Technology Group, vlasnika mreže Truth Social, pale su 35%, što je četiri puta više od prosječnog tržišnog pada. Tramp ipak pomno prati bogatstvo svojih prijatelja: 9. aprila se u Ovalnom kabinetu hvalio da je Čarls Švab tog dana zaradio 2.5 milijarde dolara, a Rodžer Pensk 900 miliona. Ipak, Švab je danas samo 375 miliona dolara bogatiji nego na dan kada je Džo Bajden napustio funkciju, dok je Pensk izgubio 1.1 milijardu.

Najveći gubitnici (100 dana Trampovog drugog mandata):

  1. Ilon Mask (Tesla, SpaceX): -45.3 mlrd $
  2. Džef Bezos (Amazon): -34.8 mlrd $
  3. Lari Elison (Oracle): -28.2 mlrd $
  4. Lari Pejdž (Google): -27.4 mlrd $
  5. Sergej Brin (Google): -25.6 mlrd $
  6. Jensen Huang (Nvidia): -24.9 mlrd $
  7. Mark Zakerberg (Facebook): -21.5 mlrd $
  8. Majkl Del (Dell): -16.8 mlrd $
  9. Stiven Švarcmen (Blackstone): -10.9 mlrd $
  10. Stiv Balmer (Microsoft): -8.4 mlrd $

Najveći dobitnici:

  1. Voren Bafet (Berkshire Hathaway): +19.8 mlrd $
  2. Piter Til (Palantir): +4.9 mlrd $
  3. Bred Jacobs (Logistika): +4 mlrd $
  4. Lin Bin (Pametni telefoni): +3.7 mlrd $
  5. Aleksander Karp (Palantir): +3.6 mlrd $
  6. Rob Volton (Walmart): +3.1 mlrd $
  7. Džim Volton (Walmart): +3.1 mlrd $
  8. Alis Volton (Walmart): +3 mlrd $
  9. Robert Dugan (Farmacija): +2.9 mlrd $
  10. Bil Gejts (Microsoft, Republic Services): +2.5 mlrd $