Šefovi firmi se bogate 56 puta brže od radnika: Oxfam otkriva brutalnu nejednakost zarada u svijetu
Prosječna plata izvršnih direktora širom svijeta porasla je za 50% u realnim vrijednostima od 2019. godine, dok je prosječna plata radnika u istom periodu porasla svega 0,9%.
Najnoviji nalazi, koji otkrivaju da su zarade CEO-a porasle 56 puta više od plata radnika od 2019. godine, objavljeni su povodom Međunarodnog dana rada.
U Evropi su Irska i Njemačka među zemljama s najplaćenijim direktorima – prosječna godišnja plata iznosila je 6,7 miliona dolara (5,9 miliona eura) u Irskoj i 4,7 miliona dolara (4,1 milion eura) u Njemačkoj tokom 2024.
Za poređenje, prosječna plata CEO-a u Južnoj Africi iznosila je 1,6 miliona dolara (1,4 miliona eura), a u Indiji 2 miliona dolara (1,7 miliona eura).
„Iz godine u godinu gledamo isti groteskni spektakl: plate direktora eksplodiraju, dok radničke zarade jedva da se pomjeraju“, izjavio je izvršni direktor Oxfam Internationala, Amitabh Behar.
„Ovo nije greška u sistemu – sistem funkcioniše upravo onako kako je dizajniran: bogatstvo se preusmjerava ka vrhu, dok milioni radnika jedva da mogu da plate kiriju, hranu i zdravstvenu njegu“, dodao je Behar.
Od 45.501 analizirane kompanije u kojima su direktori zarađivali više od 10 miliona dolara (8,86 miliona eura), a njihov pol bio javno dostupan, manje od 7% su imale žene na čelu.
„Radnici širom svijeta ostaju uskraćeni za osnovne životne potrebe, dok korporacije bilježe rekordne profite, izbjegavaju plaćanje poreza i lobiraju da izbjegnu odgovornost“, rekao je Luc Triangle, generalni sekretar Međunarodne konfederacije sindikata (ITUC).
Milijarderi – često vlasnici ili suvlasnici velikih korporacija – u prosjeku su tokom prošle godine zaradili novih 206 milijardi dolara (182,7 milijardi eura).
To je ekvivalent zaradi od 23.500 dolara (20.836 eura) na sat, što premašuje globalni prosjek godišnjih prihoda iz 2023. godine, koji je iznosio 21.000 dolara (18.621 euro).
Iako je Međunarodna organizacija rada (ILO) saopštila da su realne plate porasle za 2,7% tokom 2024, mnogi radnici su zapravo osjetili stagnaciju – u Francuskoj, Južnoj Africi i Španiji realni rast plata iznosio je svega 0,6%.
Uprkos globalnom smanjenju nejednakosti plata, ona ostaje izrazito visoka u siromašnijim zemljama, gdje najbogatijih 10% populacije ima 3,4 puta veći udio u prihodima u odnosu na najsiromašnijih 40%.