Synchro Yards, Porto Montenegro, Adriatic Marinas
Ilustracija (Foto: Porto Montenegro)

Zašto sve više privatnih investicionih kompanija ulazi u turistički sektor?

Podijeli

Privatni investicioni fondovi sve više se interesuju za hotele, rizorte i restorane, nastojeći da ih pretvore u efikasnije i profitabilnije biznise s ciljem uspješne prodaje nakon preoblikovanja.

Godina 2024. bilježila je snažan oporavak investicija u turističkom sektoru, prateći porast globalne potražnje za putovanjima. Ovaj trend predvodile su destinacije u Aziji i Pacifiku, kao i snažni rezultati najvećih tržišta sa kojih dolaze turisti.

U drugom kvartalu 2024. godine, prema bazi podataka GlobalData, realizovano je 14 PE (private equity) transakcija u evropskom sektoru turizma i slobodnog vremena, ukupne vrijednosti od 822,9 miliona dolara (724,4 miliona eura).

Među ključnim transakcijama izdvaja se kupovina kompletnog hotelskog portfelja britanske kompanije Landsec od strane Ares Management Corporation i njenog operativnog partnera EQ Group, u poslu vrijednom oko 400 miliona funti (466,7 miliona eura).

Zašto sada PE fondovi ulažu u turizam?

Tokom pandemije, dok je potražnja za putovanjima bila na minimumu, mnogi fondovi su iskoristili priliku da kupe podcijenjenu imovinu, planirajući kasnije ulaganje i prestrukturiranje.

Prema Andrewu Kelleru iz Stax Consultinga, „privatni kapital čini oko 40% svih akvizicija u turističkom sektoru Ujedinjenog Kraljevstva u 2024. godini, a posebno je snažno interesovanje za tehnološki napredne i iskustveno orijentisane turističke kompanije.“

Oporavak nakon COVID-a, dostupnost kapitala („dry powder“) i želja za brzim širenjem poslovanja putem strategije „kupi i izgradi“ glavni su faktori. PE fondovi ciljaju osnovnu firmu i potom joj dodaju manja preduzeća kako bi brzo rasli.

Graham Miller iz Instituta za turizam i ugostiteljstvo pri Nova School of Business navodi da je sektor hotela i rizorta posebno atraktivan, dok se akvizicije dešavaju i među restoranima i turističkim operaterima.

René-Ojas Woltering sa EHL Hospitality Business School dodaje da demografski trendovi – poput sve većeg broja bogatih baby boomera u penziji – utiču na povećanu potražnju. Istovremeno, visoki troškovi gradnje i regulativa ograničavaju ponudu, čineći postojeće hotele privlačnim za akvizicije.

Luksuz, tehnologija i nova tržišta

Pomak ka luksuzu i iskustvima – umjesto ka luksuznim proizvodima – dodatno povećava atraktivnost sektora. Hoteli se renoviraju i modernizuju da bi se prilagodili novim preferencijama putnika. Posebno se ulaže u destinacije poput Centralne Azije i nordijskih zemalja.

Primjer je kompanija Intrepid Travel koja širi poslovanje u Skandinaviji, a njen direktor James Thornton ističe da postoji ogromna potražnja za njihovim tipom putovanja u Danskoj, Švedskoj, Norveškoj i Finskoj.

PE fondovi ulažu ne samo u hotele, već i u kompanije za inženjering, održavanje, IT sisteme i AI rješenja, s ciljem optimizacije poslovanja i povećanja vrijednosti firmi.

Rizici i izazovi: PE fondovi traže profit, a tržište je nestabilno

Iako PE fondovi donose kapital i ekspertizu, transformacija turističkih firmi često je puna izazova. Keller upozorava da balansiranje između rezanja troškova i očuvanja kvaliteta usluge može biti problematično, posebno uz nepredvidivu tražnju i geopolitičke šokove.

Miller dodaje da PE fondovi ponekad mogu ugroziti dugoročnu održivost firmi, jer su često fokusirani na kratkoročni profit. Ubrzane promjene mogu narušiti brend, lojalnost korisnika i identitet kompanije.

Pored toga, tržišni izazovi uključuju visoke kamate, nedostatak radne snage, regulative i konflikte interesa između originalnih vlasnika i PE fondova.

Woltering naglašava da evropski gradovi imaju stroga pravila kada je riječ o urbanizmu, zoni zaštite i planiranju, što može znatno usporiti ili poskupiti renovaciju hotela. Takođe, mnoge države se suočavaju sa ozbiljnim deficitom radne snage u ugostiteljstvu.

Izvor: Euronews Business/Investitor