prodavnica, market, supermarket, hipermarket, shopping cart, spendings, food, inflation, prices
Ilustracija (Foto: Sebastian Kahnert/dpa)

Koliko košta život u regionu: Crnogorska porodica najviše novca troši na hranu, Slovenci na prevoz

Podijeli

Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

U analizi Demostata navode da je u Crnoj Gori prosječna zarada u januaru iznosila 1.004 eura, dok je minimalac značajno uvećan krajem prošle godine i iznosi 600 eura za srednjoškolska zanimanja i 800 eura za visoko obrazovanje.

Od prošle godine tabelu mjesečnih troškova sačinjava sindikat, a prema njihovoj računici za normalan život potrebno je 2.000 eura, za 100 više nego lane.

Dominiraju izdaci za hranu, nešto iznad 30 odsto, odnosno 615 eura.

Od većih stavki tu je, kako navode, imputirana renta, odnosno izdvajanje za stanovanje i komunalne račune (390 eura), za higijenu i njegu zdravlja namijenjeno je 135 eura, za ljetovanje 125 (1.500 na godišnjem nivou), dok se troškovi tekućeg održavanja, zatim odjeće i obuće, prevoza, obrazovanja i sporta kreću oko 100 eura.

Prema računici Numbea, mjesečni troškovi su nešto viši – 2.190 eura, a navodi se da je Podgorica za 8,2 odsto jeftinija od Beograda, dok su troškovi zakupa nekretnina niži za 22,6 odsto.

Kako je kod susjeda

Prosječna plata u Srbiji, koja je u januaru iznosila 107.476 dinara, konačno je “pokrila” prosječnu potrošačku korpu vrijednu 106.195 dinara, dok je minimalac od 56.672 dinara za čitavih 1.587 dinara premašio minimalni paket neophodnih namirnica i usluga. Ipak, januar je imao 23 radna dana, što će se ove godine ponoviti još tri puta – u julu, oktobru i decembru – pa će minimalna zarada u ostalim mjesecima biti povremeno niža i za 7.000 dinara. A korpa koja obezbjeđuje (valjda) prosječno ili minimalno preživljavanje u međuvremenu bilježi trend rasta.

Slovenija, gdje je prosječna plata u januaru ove godine iznosila 1.570 eura, a minimalna 930, najskuplja je u odnosu na zemlje regiona. Prema podacima zvanične statistike, 18,8 odsto prihoda prosječnog domaćinstva odlazi na hranu i bezalkoholna pića, 26,9 odsto su troškovi prevoza i komunikacija, a visoko na listi su i izdaci za stanovanje i opremanje domaćinstava – 19,7 odsto.

Nema objedinjene računice koliko je novca potrebno porodici da sastavi mjesec, ali portal Numbeo, najveća svjetska baza podataka o, između ostalog, troškovima života, procjenjuje da to u Ljubljani iznosi 2.860 eura, što ne uključuje stanarinu/zakup ukoliko ga ima. Navodi se, takođe, da je život u prijestonici Slovenije skuplji nego u Beogradu za 21,2 odsto, dok su cijene zakupa više za 35 odsto.

U Hrvatskoj prosječna zarada u januaru ove godine iznosila je 1.392 eura, dok je minimalna, koja se usklađuje na šest mjeseci, od januara ove godine 750 eura. U sindikatima procjenjuju da plata dovoljna za dostojanstven život ne bi smjela biti niža od 1.800 eura i navode podatak da prosječno domaćinstvo samo za hranu izdvaja 27 odsto prihoda, ali da kod onih s nižim primanjima taj udio raste na 40, pa i 50 procenata, što ih stavlja u situaciju da biraju između namirnica, režija i drugih osnovnih potreba.

Prema kriterijumima osnovne potrošnje portala Numbeo, mjesečni troškovi hrvatske porodice iznose 2.685 eura i za 10 odsto su viši nego u Srbiji, dok je cijena zakupa nekretnina neznatno viša – za svega 1,3 odsto.

Izvor: RTCG