Maersk, shipping, ship, cargo, brod, kontejner
Ilustracija (Foto: Galen Crout, Unsplash)

Šok na Pacifiku, carine ugušile trgovinu: Nijedan brod iz Kine ne ide prema glavnim lukama SAD-a

Podijeli

U petak ujutru, zvaničnici luka na zapadnoj obali SAD-a rekli su za CNN da su svjedočili zapanjujućem prizoru: nijedno teretno plovilo nije napustilo Kinu sa robom za dvije ključne američke luke u posljednjih 12 sati. To se nije dogodilo još od pandemije.

Prije šest dana, 41 brod je bio zakazan za isplovljavanje iz Kine prema kompleksu zaliva San Pedro, koji obuhvata luke Los Anđelesa i Long Biča u Kaliforniji. U petak – nijedan.

Trgovinski rat predsjednika Donalda Trampa doveo je prošlog mjeseca do uvođenja ogromnih carina na većinu kineskog uvoza. Rezultat: manje brodova na moru, manje tereta za američke luke. Za mnoge firme, poslovanje sa Kinom, jednim od najvažnijih trgovinskih partnera SAD-a, postalo je preskupo.

Zvaničnici su zabrinuti ne samo zbog odsustva brodova iz Kine, već i zbog brzine kojom je broj isplovljavanja opao.

„To je razlog za uzbunu“, kazao je Mario Kordero, izvršni direktor luke Long Bič. „Sada bilježimo brojke koje premašuju čak i one iz pandemijskog perioda, kada su u pitanju otkazivanja i manji broj dolazaka brodova.“

Najprometnije luke u SAD-u bilježe drastičan pad u količini tereta. Luka Long Bič zabilježila je pad od 35–40 odsto u odnosu na uobičajen obim, dok je luka Los Anđelesa imala pad od 31 odsto ove sedmice. Luka Njujorka i Nju Džerzija takođe očekuje usporavanje. U srijedu je luka Sijetla saopštila da nije imala nijedan kontejnerski brod – što se nije desilo još od pandemije.

„Jednostavno – ništa se ne šalje“, rekao je komesar luke Rajan Kolkins za CNN.

Na fotografiji snimljenoj 6. maja 2025. u San Pedru, Kalifornija, vidi se kontejnerski brod usidren u luci Los Anđelesa. Luke Los Anđeles i Long Bič bilježe značajan pad dolaska teretnih brodova zbog tarifa koje je uvela administracija Donalda Trampa.

Američki i kineski trgovinski predstavnici sastaće se ovog vikenda u Ženevi, na prvom sastanku uživo, kako bi pokušali da deeskaliraju trgovinski rat. Većina robe iz Kine u SAD trenutno je opterećena carinom od 145%, dok kineske carine na američki izvoz iznose oko 125%. U petak je Tramp sugerisao mogućnost smanjenja tarifa na 80%, ali je dodao da će konačnu odluku donijeti sekretar Trezora, Skot Besent.

Za potrošače, koji se već suočavaju sa višim cijenama i nestašicama pojedinih proizvoda, Kordero poručuje da dogovor mora da dođe brzo.

„Ako se situacija uskoro ne promijeni, a govorim o neizvjesnosti koju sada vidimo, mogli bismo za 30 dana svjedočiti praznim policama u prodavnicama“, upozorava Kordero.

Oko 63% tereta koji dolazi u luku Long Bič potiče iz Kine – više nego u bilo kojoj drugoj američkoj luci. Ipak, to je pad u odnosu na 72% iz 2016. godine, jer trgovci sve više traže alternativu zbog trgovinskih tenzija.

I pored toga, Kina i dalje ostaje ključni izvor uvoza za SAD. Kompanija Maersk, drugi najveći brodarski operater na svijetu, rekla je za CNN da je obim tereta između SAD i Kine pao za 30–40% u odnosu na normalan nivo.

„Ako uskoro ne vidimo deeskalaciju odnosa sa Kinom i više trgovinskih sporazuma, mogli bismo ući u fazu gdje se ovi efekti ukorjenjuju i postaju još štetniji“, upozorio je direktor Maerska, Vinsent Klerk.