Upoznajte “neupadljive bogataše” koji su se obogatili na dosadan način
Derek Olson je oduvijek sanjao da vodi sopstveni biznis. Iako je san postao stvarnost, put do bogatstva nije bio glamurozan. Olson se obogatio praveći mašine koje uklanjaju podove – naročito tepihe u osnovnim školama.
„Znate koliko je to seksi? Prosječna osnovna škola u SAD-u ima oko 11 kilometara tepiha – a djeca su užasno prljava“, kaže Olson, izvršni direktor kompanije National Flooring Equipment. „Zato škole gotovo svako ljeto mijenjaju podove. To je nišna industrija za koju niko ne zna, a svima treba.“
Dok finansijski sektor i Silicijumska dolina često predstavljaju glamurozne puteve do bogatstva, sve više Amerikanaca se obogaćuje na tradicionalnim osnovama – kroz pružanje roba i usluga. Ekonomisti Owen Zidar (Princeton) i Eric Zwick (University of Chicago) ovu grupu nazivaju – „neupadljivo bogati“.
Olsonova kompanija iz Minesote očekuje prihod od oko 50 miliona dolara u ovoj godini, a nakon akvizicije australijskog proizvođača, prihodi rastu. Porodica Olson uživa u dva Land Rovera, privatnom školovanju djece i mjesečnim ljetovanjima po Evropi.
Vlasnici „dosadnih“ biznisa čine elitu
Prema istraživanju Zidara i Zwicka, najveći izvor prihoda za 1% najbogatijih Amerikanaca nijesu banke ni tehnološki startapi, već vlasništvo nad srednjim, regionalnim biznisima – od autoplaceva, distribucije pića, prehrambenih lanaca, do stomatoloških ordinacija i advokatskih firmi.
Od 2014. do 2022. udio prihoda koji dolazi iz vlasništva biznisa kod top 1% porastao je sa 30,3% na 34,9%. Kod 0,1% najbogatijih (koji godišnje zarađuju preko 2,3 miliona dolara) taj udio je dostigao 43,1%.
Primjeri iz sjene
David MacNeil, osnivač WeatherTech-a, simbol je ove klase. Napustio je fakultet, radio kao prodavac luksuznih automobila i jednog dana primijetio kvalitetne gumene patosnice u rentiranom autu u Škotskoj. Uzeo je drugu hipoteku na kuću i počeo da ih uvozi u SAD. Danas, 35 godina kasnije, njegova firma zapošljava oko 1.800 radnika u Ilinoju, a očekuje prihod od čak 800 miliona dolara.
MacNeil je i dalje jedini vlasnik kompanije. Živi na Floridi, ima više luksuznih nekretnina, kolekciju oldtajmera i privatni Gulfstream avion.
Larry Fleming, bivši vlasnik Wendy’s franšize, još je jedan primjer. Počeo je s hamburgerima, ali je pravi novac našao u distribuciji piva. Danas njegova kompanija LDF Sales and Distributing prodaje Coors i Miller pivo u istočnom dijelu Kanzasa i Oklahome, ima 64% tržišnog udjela i godišnje prihode od 250 miliona dolara.
Ovi „neupadljivo bogati“ nijesu ni na Nasdaq berzi, ni u viralnim Forbes listama. Ali u tišini, grade ogromna bogatstva prodajući patosnice, uklanjajući tepihe, ili distribuirajući pivo – biznisi koji se možda čine dosadnim, ali donose izuzetne profite i mijenjaju ekonomski pejzaž Amerike.