oil, petrol, petroleum, nafta, naftna plaforma
Ilustracija (Foto: Adil Sattarov, Unsplash)

EU će predložiti novo ograničavanje cijena ruske nafte

Podijeli

Evropska unija će ove sedmice predložiti ministrima finansija grupe sedam najvećih svjetskih ekonomija G7 da se za rusku naftu koja se prevozi morskim putem smanji trenutno ograničenje cijene od 60 dolara za barel, u sklopu novog paketa sankcija protiv Rusije, izjavio je evropski povjerenik za ekonomiju Valdis Dombrovskis.

Dombrovskis nije spomenuo nivo na koji bi Evropska unija željele sniziti ograničenu cijenu, no upućeni evropski zvaničnici rekli su da će EU predložiti 50 dolara po barelu. Na pitanje novinara hoće li predložiti snižavanje ograničenja na ovosedmičnom sastanku G7 u Kanadi, Dombrovskis je dao potvrdan odgovor, prenose agencije.

“To je nešto što smo kao Komisija istaknuli u kontekstu 18. paketa sankcija. Očekujemo i određeni interes drugih partnera G7 u tom pogledu i određenu raspravu”, kazao je.

Zemlje G7 uključuju SAD, Kanadu, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francusku, Njemačku, Italiju i Japan. Evropska komisija i predsjedatelj ministara finansija eurozone također sudjeluju na sastancima ministara finansija G7.

Smanjenje prihoda

G7 je u decembru 2022. ograničio cijene, zabranivši trgovinu ruskom sirovom naftom koju prevoze tankeri ako joj je cijena bila iznad 60 dolara po barelu te zabranivši brodarskim, osiguravajućim i reosiguravajućim društvima upravljanje teretima punim ruske sirove nafte širom svijeta, osim ako se ne prodaje po nižoj cijeni od postavljenog ograničenja.

Mjera je imala za cilj smanjiti ruske prihode kako bi ta zemlja imala manje novac za finansiranje rata u Ukrajini, a istovremeno sprječavajući nagli pad globalne ponude nafte. Rusija je zaobilazila ograničenja cijena G7 koristeći “flotu iz sjene”, tankere koji nisu osigurani od strane zapadnjačkih kompanija, a ruskom sirovom naftom veći dio vremena trgovalo se iznad ograničenja cijene.

Cijena ruske nafte pala je ispod 60 dolara početkom aprila kao rezultat globalne zabrinutost oko ekonomskog rasta nakon američkih najava o globalnim carinama koje su takođe uticale na cijene nafte.