Živnula Frankfurtska berza
Vodeći nemački berzanski indeks Dax skočio je u utorak na više od 24.000 poena. Od početka godine uvećao se za oko 20 odsto i oporavio se od oštrog pada u aprilu. Optimizam investitora između ostalog podgrijeva nada u rješenje međunarodnog carinskog sukoba.
Indeks je već u ponedjeljak dostigao rekordnu vrijednost.
U utorak su Dax dodatno pogurale maglovite nade u moguće primirje u Ukrajini. Američki predsednik Donald Tramp je poslije telefonskog razgovora s ruskim kolegom Vladimirom Putinom nagovijestio hitne pregovore o prekidu vatre.
Analitičari kažu da je berza uzletjela zbog popuštanja geopolitičkih napetosti – posebno oko carina – solidnih kvartalnih izvještaja i smirivanja inflacije.
Uz to su konjunkturni signali stabilni.
Međutim, situacija ostaje nejasna i otud su posmatrači još sumnjičavi.
Trgovinski sukob SAD i Kine, dvije najveće privrede svijeta, nedjeljama je opterećivao finansijska tržišta. Strah od globalne recesije bio je velik.
Stručnjaci sada upozoravaju da ne treba žuriti s optimizmom. Naime, i dalje je pitanje da li će trgovina između Amerike i Kine da se normalizuje.
Radost na berzi je u oštrom kontrastu sa privrednom krizom u Njemačkoj jer investitori često računaju na budući profit ne gledajući aktuelnu situaciju.
Takođe, 40 vodećih kompanija zastupljenih na berzi u Frankfurtu posluje u inostranstvu, a tamo im je i veliki dio prometa.
U Evropi su od početka godine akcije porasle znatno više nego u SAD. To je i zahvaljujući politici Evropske centralne banke (ECB) koja pogoduje akcijama i nižim vrijednostima u poređenju sa američkim akcijama.
Berzu guraju i očekivanja da će ECB nastaviti da obara kamate čime želi da oživi oslabljenu privredu.
Kako su strahovi od inflacije posustali, mnogi ekonomisti računaju da će ECB narednih mjeseci sniziti svoje glavne kamatne stope.
Za investitore u akcije su takvi izgledi dobre vijesti. Akcije tada postaju atraktivnije od hartija od vrijednosti sa fiksnim prihodom.
Krediti pojeftinjuju, što kompanijama olakšava finansiranje.