dolar, dollar
Ilustracija (Foto: Pixabay)

Više od carina: Uzroci pada američkog dolara

Podijeli

Američki dolar je u posljednjim mjesecima značajno oslabio, a mnogi analitičari vjeruju da će se taj trend nastaviti, usljed složenih ekonomskih i geopolitičkih okolnosti.

Od početka 2025. godine, niz faktora je doprinio smanjenju vrijednosti dolara u odnosu na druge valute. Indeks američkog dolara, koji prati vrijednost dolara u odnosu na korpu svjetskih valuta, pao je za 7,5% od početka godine.

Poseban udar dolar je pretrpio početkom aprila, kada su globalna tržišta uzdrmana objavom novog paketa agresivnih tarifa koje je najavio predsjednik Donald Trump. Za razliku od prethodnih epizoda tržišnih potresa, ovaj put investitori nijesu vidjeli dolar kao sigurno utočište.

Zašto dolar pada?

Analitičari ističu više razloga: usporavanje američke privrede, inflatorni pritisci izazvani tarifama i sve veće sumnje međunarodnih investitora u fiskalnu politiku SAD. Prošle sedmice, agencija Moody’s snizila je kreditni rejting SAD-a, što je dodatno oslabilo dolar.

„Ovo nije samo pitanje tarifa“, rekao je Steve Englander iz Standard Chartered banke. „U pitanju je mnogo širi set politika koje unose neizvjesnost.“

Stručnjaci iz valutnih strategija očekuju dalji pad dolara. Slabiji dolar može pomoći američkom izvozu jer čini robu jeftinijom u inostranstvu, ali može pogoditi uvoznike i izazvati novo poskupljenje.

Suprotno očekivanjima – carine nijesu ojačale dolar

Prema klasičnoj ekonomskoj logici, nove carine bi trebalo da ojačaju dolar jer smanjuju uvoz i trgovinski deficit. Međutim, tržišta su reagovala suprotno. Povjerenje investitora u američku fiskalnu i trgovinsku strategiju narušeno je, što je pokrenulo bijeg iz dolara.

„Početkom godine vladalo je opšte uvjerenje da će nova politika iz Vašingtona ići u prilog američkoj ekonomiji“, kaže Thierry Wizman iz Macquarie-a. „Ali već u februaru, nepredvidivost tarifa je promijenila sliku.“

Rejting i dug kao dodatni problemi

Moody’s je prošle sedmice snizio rejting SAD-a, navodeći kao razlog rastući dug i nedostatak političke volje da se deficit stavi pod kontrolu. Prema analitičarima Goldman Sachsa, ovo može povećati troškove zaduživanja SAD-a jer će investitori tražiti veće kamate kao nadoknadu za rizik.

Da li je ugrožen status dolara kao globalne rezervne valute?

Iako je vrijednost dolara u padu, analitičari ne vjeruju da je u neposrednoj opasnosti da izgubi svoj globalni status. „Za sada ne postoji ozbiljna alternativa dolaru“, kaže Samuel Zief iz JPMorgan Private Bank.

Ipak, sve više globalnih investitora preispituje svoju izloženost američkoj valuti i traži diverzifikaciju portfolija. Promjene se dešavaju postepeno, ali stratezi iz Bank of America upozoravaju da se „strukturni medvjeđi scenario za dolar počinje realizovati“.

Zaključak za investitore

Za američke investitore, slabiji dolar može biti signal da ponovo razmotre udio međunarodnih ulaganja u svojim portfolijima. MSCI World Index, koji se koristi kao mjerilo za globalna ulaganja, i dalje je 71% fokusiran na SAD.

Za one izvan SAD-a, Zief savjetuje balansiranje izloženosti prema dolaru kako bi se smanjili valutni rizici.