EU planira prvi stres test nebankarnih finansijskih institucija
Regulatori EU planiraju prvi stres test koji će istraživati ranjivosti finansijskog sistema van banaka, kao odgovor na brzi rast manje regulisanih grupa poput hedge fondova i privatnog kapitala.
Planovi evropskih vlasti da istraže uticaj potencijalne tržišne krize na širi finansijski sistem, koji bi obuhvatio penzijske fondove i osiguravajuće kompanije, prate sličan pilot projekat Banke Engleske iz prošle godine.
Zvaničnici iz glavnih finansijskih nadzornih tijela EU još diskutuju o detaljima ovog sistemskog stres testa za ne-bankarske institucije, ali su optimistični da bi on mogao biti lansiran naredne godine, kako prenose dva izvora Finacial Timesa uključena u pregovore.
Ovaj korak vjerovatno će izazvati ozbiljne zabrinutosti među hedge fondovima, grupama za privatne kredite i fondovima novčanog tržišta koji bi mogli biti podvrgnuti većem nadzoru i ograničenjima od strane evropskih regulatora u budućnosti.
Od finansijske krize 2008. godine, pružanje kredita pomaklo se sa bilansa banaka prema drugim firmama koje funkcionišu kao tradicionalni kreditori, ali pod manjim regulatornim nadzorom. Prema podacima Evropske centralne banke, nebankarne institucije činile su oko četvrtinu ukupnog iznosa od 19 biliona eura kredita u evrozoni do kraja 2023. godine.
Nadzornici su sve zabrinutiji zbog neprozirnosti i potencijalnih rizika koje ove firme mogu predstavljati, kao i zbog njihovih veza sa bankarskim sistemom. Kreditiranje od strane banaka evrozone ovim nebankarima utrostručilo se od 1999. godine, dosegnuvši 6 biliona eura do kraja 2023. godine.
Nebankarne institucije bile su ključne u nekoliko slučajeva tržišnih turbulencija u posljednjim godinama, uključujući potragu za likvidnošću na tržištu obveznica nakon pandemije, kolaps porodicne kancelarije Archegos Capital Management pre tri godine, i krizu likvidnosti kod trgovaca energijom nakon ruske invazije na Ukrajinu.
“Vidjeli smo nekoliko kriznih epizoda u kojima su rizici likvidnosti proistekli iz sektora ne-bankarskog finansijskog posredovanja,” rekla je Klaudija Buš, predsjednica nadzornog odbora ECB-a, tokom nedavnog saslušanja u Evropskom parlamentu.
EU regulatori takođe brinu da je region spor u pooštravanju pravila za fondove novčanog tržišta, koji su važan izvor finansiranja za banke, ostavljajući ih sa nižim minimalnim zahtjevima za likvidnost u odnosu na Sjedinjene Države i Veliku Britaniju.
Neke nacionalne vlasti u Evropi već su najavile pokretanje sličnog stres testa za takozvane nebankarske finansijske posrednike (NBFI), uključujući Francusku.
EU test bi se nadovezao na specifične testove usmjerene na sektor koji se redovno sprovode za banke, osiguravajuće kompanije, fondove novčanog tržišta i clearing kuće u 27 zemalja članica.
Cilj je ispitati kako bi kriza mogla da se proširi između različitih dijelova finansijskog sistema i da li bi to moglo pojačati šok, umjesto da ga apsorbuje.
Diskusije uključuju Evropsku bankarsku vlast, Evropsku komisiju, Evropsku centralnu banku i Evropsku agenciju za sigurnost tržišta kapitala. Regulatori i komisija su odbili da komentarišu.
Komisija je u petak saopštila da će implementaciju strožih kapitalnih zahtjeva za banke odložiti za godinu dana, do početka 2027. godine. Taj odloženi rok omogućiće Briselu da sačeka jasnoću u vezi sa tim da li će SAD nastaviti s pravilima koja su dogovorena od strane globalnih regulatora u Basel Komitetu za bankarski nadzor.
Banka Engleske uključila je više od 50 institucija u londonskoj Cityju u svoj “sistemski istraživački scenario”, koji je uključivao teoretski bankrot hedge fonda, kako bi modelirali kako bi stres period mogao da se prenese kroz nebankarske firme.
Iako su u Cityju bili olakšani kada je Banka Engleske rekla da je otpornost “uporedivo visoka” kod fondova za investiranje u obveznice penzionih sistema, koji su izazvali krizu na tržištu britanskih obveznica prije dvije godine, upozorili su i da bi požarna prodaja imovine od strane penzijskih fondova, hedge fondova i drugih investitora mogla pojačati tržišnu krizu, posebno jer su mnogi imali “pogrešna očekivanja” o svojoj sposobnosti da podignu gotovinu u slučaju sloma tržišta.