penzioneri, pensioners, retire, older, eldery, elderies, grandpa, sport, football
Ilustracija (Foto: Age Cymru, Unsplash)

Porast starosne granice za penziju u Evropi: Danska predvodi sa 70 godina, koja će zemlja slijediti?

Podijeli

S obzirom na porast očekivanog životnog vijeka i produženo vrijeme provedeno u penziji, mnoge evropske zemlje povećavaju starosnu granicu za penziju. Prema projekcijama OECD-a, do 2060. godine prosječna starosna granica za penziju u EU će biti blizu 67 godina, dok će neke zemlje doseći i 70 ili više.

Danska već vodi u tom procesu i odlučila je podići starosnu granicu za penziju na 70 godina do 2040. godine. Neke druge zemlje, poput Holandije, Velike Britanije i Irske, već su usvojile zakone o povećanju starosne granice za penziju.

Prema izvještaju OECD-a, Danska će biti lider, sa planom da se starosna granica za penziju poveća na 74 godine do 2060.

Trenutno, starosna granica za penziju u EU varira između 62 i 67 godina za muškarce, dok se za žene kreće od 60 do 67 godina. Najniže starosne granice imaju Turska, gdje žene mogu ići u penziju sa 49, a muškarci sa 52 godine.

Koje su zemlje sa najvišim starosnim granicama za penziju?

Tri nordijske zemlje, Danska, Norveška i Island, već imaju najvišu starosnu granicu za penziju od 67 godina, kako za muškarce, tako i za žene. Drugi primjeri uključuju Holandiju (66,6 godina), Veliku Britaniju i Irsku (66 godina), te Njemačku (65,8 godina).

Razlike između polova

Iako je u 23 zemlje starosna granica za penziju ista za muškarce i žene, u preostalih devet zemalja muškarci odlaze u penziju kasnije.

Najveće razlike postoje u Austriji i Poljskoj, gdje muškarci odlaze u penziju čak pet godina kasnije nego žene. U EU u prosjeku, razlika između muškaraca i žena u starosnoj granici za penziju iznosi 0,9 godina.

Koje će zemlje najviše povećati starosnu granicu za penziju do 2060. godine?

Prema OECD-u, Turska će do 2060. godine doživjeti najveće povećanje starosne granice za penziju – i to za 13 godina za muškarce i 14 godina za žene. Danska će povećati granicu za 7 godina za obje grupe. Očekuje se da će druge zemlje poput Estonije, Slovačke, Italije, Švedske i Kipra povećati starosnu granicu za više od 5 godina do 2060.

Povećanje starosne granice za penziju postepeno će postati stvarnost širom Evrope, a mnoge zemlje će nastaviti s primjenom reformi prema zakonodavnim mjerama koje su već usvojene.

Naslovna fotografija: Age Cymru, Unsplash

Izvor: Euronews Business/Investitor