Nafta ispod 62 eura
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 33 centa u odnosu na prethodno zatvaranje, na 61,55 dolara. Juče je zaključila trgovanje u minusu 1,64 dolara. Na američkom tržištu danas nije bilo značajnijih promjena u cijeni u barelom se trgovalo po 56,16 dolara. U srijedu pojeftinio je 1,66 dolara.
Tržišta je juče poljuljao službeni izvještaj američke vlade o zalihama, koje je pokazalo skok zaliha benzina u prošloj sedmici za čak 6,8 miliona barela. Ostali derivati, uključujući Zalihe sirove nafte smanjile su se za 5,6 miliona barela, prenosi Hina.
“Juče su cijene poprilično pale i čini se da za sada vrijedi pravilo ‘kratkoročno prodajte, kupovinu ostavite za kasnije'”, opisuje raspoloženje na tržištu glavni direktor kompanije Saxo Bank Ole Hansen.
“U ovo vrijeme u godini likvidnost pada i svi nastoje smanjiti a ne povećati rizik”, dodaje Hansen.
PVM Oil Associates u bilješci klijentima piše: “Zalihe drugih naftnih proizvoda pale su u prošloj sedmici za 5,36 miliona barela. Neto rezultat je pad ukupnih komercijalnih naftnih zaliha za 2,52 miliona barela”.
“Trenutno su gotovo sedam odsto ispod prošlogodišnjeg nivoa i više su samo 3,9 odsto u odnosu na petogodišnji prosjek. U cjelini gledano, sedmično podaci nijesu bili tako loši kao što se čini na prvi pogled”, dodaju oni.
Trgovce koji špekulišu s rastom cijena više brine povećanje američke proizvodnje nafte za 25.000 barela dnevno, na 9,71 milion barela dnevno. To je najveći obimm proizvodnje od prve polovine 70-ih godina prošlog vijeka.
Ogromna američka proizvodnja prijeti naporima koje predvode Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i Rusija, da proizvodnju i potražnju dovedu u ravnotežu nakon višegodišnjeg viška u snadbijevanju.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila da je cijena barela referentne korpe njene nafte u srijedu iznosila 60,73 dolara, što znači da se nije znatnije mijenjala u odnosu na prethodni dan trgovanja.